Anot leidinio šaltinių, nors Lietuvos, Lenkijos, Estijos, Austrijos ir dar kelių šalių atstovai kalba apie galimybę skelbti naujas sankcijas vėl agresiją parodžiusiai Rusijai, vokiečiai ir prancūzai tokių priemonių imtis nelinkę.
Vokietijos ir Prancūzijos diplomatų teigimu, esą svarbesni veiksmai, kurie „didintų pasitikėjimą“, o tarp tokių sankcijos nepatenka.
Vietoj to diplomatai siūlo suteikti svarbesnį tarpininkės vaidmenį Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijai (ESBO), kurios pareigūnai esą galėtų deeskaluoti situaciją. ESBO misija jau kuris laikas dirba konflikto zonoje Rytų Ukrainoje.
Krymą 2014 metais aneksavusi Rusija sekmadienį neįleido trijų Ukrainos laivų per Kerčės sąsiaurį į Azovo jūrą. Laivai buvo apšaudyti ir perimti, o 24 jūreiviai – sulaikyti. Jiems teisme skirtas 2 mėnesių ikiteisminis areštas ir gali grėsti dar 6 metai nelaisvės.
Ukrainos ambasadorius Berlyne Andrijus Melnykas paragino Vokietiją ir visus Vakarus paskelbti naujas itin plačias sankcijas Rusijai. Pareiškęs, kad „Vokietija turi parodyti Putinui jo vietą“, jis pridūrė, kad vokiečiai galėtų atsiųsti karo laivų prie Azovo.
ES dar gali nuspręsti skelbti išplėstas sankcijas Rusijai, tačiau diplomatijoje, ypač derinamoje 28 šalių atstovų, procesai užtrunka. Bendrijai pirmininkaujanti Austrija užsiminė, kad sankcijų klausimas galėtų būti svarstomas kitą mėnesį.
Kita vertus, trečiadienį laukiamoje ES deklaracijoje dėl situacijos Kerčės sąsiauryje, anot Laisvės radijo korespondento Briuselyje Rikardo Jozwiako, neturėtų būti nei konkretaus raginimo skelbti sankcijas, nei bendro Rusijos agresijos pasmerkimo.
Tuo metu JAV specialusis pasiuntinys Ukrainai Kurtas Volkeris trečiadienį pareiškė, kad Vašingtonas neturi jokių priežasčių abejoti Kijevo informacija, kad jo karinių jūrų pajėgų laivai veikė pagal tarptautines jūrų laivybos taisykles, kai buvo apšaudyti ir perimti Rusijos pakrančių sargybos.
K.Volkeris žurnalistams Berlyne sakė, kad Ukrainos laivai jau buvo pasukę plaukti atgal į Odesą, „kai Rusijos laivai juos pradėjo persekioti ir užpuolė.“
Jis pridūrė, kad „jėgos panaudojimui per šį scenarijų nėra jokio suvokiamo pateisinimo, kokį galėtume įsivaizduoti.“
Ukrainos tarnybos paskelbė, anot jų, tikslias koordinates, kur buvo apšaudyti jos laivai. Šie duomenys rodo, kad laivai buvo tarptautiniuose vandenyse.
K.Volkeris sakė neturįs nepriklausomo JAV įvertinimo, bet pridūrė, kad „Ukrainos pateikti duomenys yra gana aiškūs.“