Pekino ambasadorius Prancūzijoje Lu Shaye sukėlė triukšmą prancūzų televizijai pareiškęs, esą Sovietų Sąjungai priklausiusios šalys „tarptautinėje teisėje net neturi faktinio statuso, nes nėra jokio tarptautinio susitarimo, kuris materializuotų jų suverenitetą“.
Vienas Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnas naujienų agentūrai AFP sakė, kad jos administracijos vadovo susitikimas su Kinijos ambasadoriumi, kuris buvo numatytas dar prieš jam išsakant šias pastabas, bus proga pareikšti griežtą priekaištą.
Penktadienį Lu Shaye išsakyti komentarai sukėlė pasipiktinimo bangą visoje Europoje, o pirmadienį Baltijos šalys iškvietė Kinijos diplomatus pasiaiškinti dėl šių ambasadoriaus pasisakymų.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Jeigu kas nors vis dar stebisi, kodėl Baltijos šalys nepasitiki Kinija „tarpininkaujant taikai Ukrainoje“, štai čia Kinijos ambasadorius įrodinėja, kad Krymas yra Rusijos ir mūsų šalių sienos neturi teisinio pagrindo.“
Minimi kinų ambasadoriaus komentarai liečia ne tik Ukrainą, į kurią Rusija įsiveržė praėjusių metų vasarį, bet ir visas tuometinei Sovietų Sąjungai priklausiusias šalis, kurios po SSRS žlugimo tapo nepriklausomomis valstybėmis, įskaitant daugelį Europos Sąjungos narių.
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis šias pastabas pavadino nepriimtinomis ir tviteryje parašė, kad blokas „gali tik numanyti, kad šie pareiškimai neatspindi oficialios Kinijos politikos“.
Tuo tarpu Kinija pirmadienį pareiškė, kad gerbia visų buvusių sovietinių šalių suverenios valstybės statusą.