Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Prancūzijoje bažnyčią atakavęs džihadistas buvo laikomas namų arešte

Prancūzas džihadistas, kuriam anksčiau buvo skirtas namų areštas dėl įtariamo terorizmo, dalyvavo antradienį surengtame išpuolyje bažnyčioje, per kurį buvo nužudytas kunigas. Šis faktas dar labiau didina pasipiktinimą dėl saugumo spragų nuo smurto pavargusioje šalyje.
Gatvė prie bažnyčios, kurioje buvo nužudytas kunigas
Gatvė prie bažnyčios, kurioje buvo nužudytas kunigas / „Scanpix“/AP nuotr.

19-metis Adelis Kermiche'as buvo vienas iš dviejų užpuolikų, įsiveržusių į bažnyčią šiauriniame Sent Etjen diu Ruvrė miestelyje per rytines mišias.

Jie perrėžė gerklę 86 metų kunigui Jacques'ui Hameliui, taip pat sunkiai sužalojo vieną maldininką, sakė Paryžiaus prokuroras Francois Molins'as.

F.Molins'as sakė, kad A.Kermiche'as pirmiausiai atkreipė kovos su terorizmu tarnybų dėmesį, kai vienas jo šeimos narys pranešė apie jaunuolio dingimą pernai kovą.

Adelis buvo suimtas Vokietijos pareigūnų. Buvo nustatyta, kad jis pasinaudojo savo brolio tapatybe, mėgindamas išvykti į Siriją.

Jam buvo pateikti kaltinimai ir skirta teismo priežiūra, bet gegužę Adelis pabėgo į Turkiją, kur vėl buvo suimtas ir grąžintas į Prancūziją. Ten jis buvo laikomas arešte iki šių metų kovo.

Vėliau A.Kermiche'ui buvo skirtas namų areštas; jis turėjo dėvėti elektroninę apyrankę ir turėjo teisę išeiti iš namų tik darbo dienomis nuo 8 val. iki 12 val. 30 min., sakė F.Molins'as.

Būtent per tą laiką jis kartu su kitu užpuoliku įžengė į šimtmečių senumo akmeninę Šv.Stepono bažnyčią, paėmė įkaitu kunigą J.Hamelį, tris vienuoles ir du maldininkus.

Viena vienuolė sugebėjo pabėgti ir iškvietė policiją, o atvykę pareigūnai mėgino derėtis su užpuolikais.

„Twitter“ nuotr./Bažnyčioje Šiaurės Prancūzijoje paimti įkaitai
„Twitter“ nuotr./Bažnyčioje Šiaurės Prancūzijoje buvo paimti įkaitai

Ta vienuolė – sesuo Danielle – sakė vietos radijui RMC, kad J.Hamelis dėvėjo baltą kamžą ir stovėjo prie altoriaus, kai užpuolikai „privertė jį atsiklaupti ir nejudėti“.

„Jis mėgino priešintis, jis stengėsi“, – pridūrė ji, sakydama, kad tie vyrai kalbėjo arabiškai, šūkavo ir „įrašinėjo“ savo veiksmus.

F.Molins'as nurodė, kad policija negalėjo šturmuoti pastato, nes trys įkaitai buvo išrikiuoti priešais duris.

Dvi vienuolės ir vienas maldininkas vėliau išėjo iš bažnyčios, lydimi dviejų užpuolikų, iš kurių vienas turėjo pistoletą. Jie puolė policiją, šaukdami „Allahu akbar“ („Dievas visų didžiausias“).

Vienas užpuolikų turėjo „netikrą sprogstamąjį užtaisą, apvyniotą aliuminio folija“, ir tris peilius. Kitas laikė ranką uždėjęs ant virtuvinio laikrodžio, apvynioto folija, ir nešėsi kuprinę, kurioje buvo panaši bombos imitacija.

„Abu jie buvo neutralizuoti“ ir nukauti policijos, pažymėjo F.Molins'as.

„Kur buvo policija?“

Prokuroras sakė, kad buvo suimtas vienas 17-metis, gimęs Alžyre. Jis yra vieno įtariamojo, „ieškomo pagal tarptautinį arešto orderį dėl išvyko į Irako ir Sirijos zoną“, brolis.

Apsiniaukusią dieną po atakos pilki debesys slinko virš beveik visiškai ištuštėjusių miestelio gatvių, o parduotuvės buvo uždarytos.

22 metų parduotuvės darbuotoja Joanna Torrent buvo apstulbinta, kad teroras smogė jos miesteliui, turinčiam 30 tūkst. gyventojų, daugiausiai darbininkų, esančiam toli nuo daug turistų pritraukiančių centrų, tokių kaip Paryžius arba Nica.

22 metų parduotuvės darbuotoja Joanna Torrent buvo apstulbinta, kad teroras smogė jos miesteliui, turinčiam 30 tūkst. gyventojų, daugiausiai darbininkų.

„Maniau, tai gali vykti tik dideliuose miestuose, kad tai negali pasiekti čia“, – sakė ji.

Aukštutinės Normandijos regiono musulmonų tarybos vadovas Mohammedas Karabila sakė esanti „priblokštas savo draugo Hamelio mirties. Jis buvo žmogus, atidavęs savo gyvenimą kitiems. Mes mečetėje esame sugluminti.“

„Kaip asmuo, dėvintis elektroninę apyrankę, galėjo įvykdyti ataką? Kur buvo policija?“ – klausė jis.

Su IS susijusi naujienų agentūra „Amaq“ nurodė, kad užpuolikai buvo „Islamo valstybės“ kariai, kurie įvykdė šią ataką atsiliepdami į raginimus smogti kryžininkų koalicijos šalims“.

Tai buvo jau ketvirtoji ataka Europoje per pastarąsias dvi savaites, dėl kurių atsakomybę prisiėmė „Islamo valstybė“. Tie užpuolikai buvo labai įvairūs, daugiau ar mažiau įkvėpti šios grupuotės per atstumą, o kai kurie, kaip pranešama, pasižymėję psichikos sutrikimais.

„Smogti bet kuriuo momentu, bet kurioje vietoje, bet kokiomis aplinkybėmis – tokia yra nusikalstama ir fanatiška propaganda, skleidžiama teroristinės organizacijos „Daesh“ (IS), bauginamai prasismelkianti į įvairios pakraipos žmonių protus“, – sakė F.Molins'as.

„Neturėtų būti įmanoma, kad žmogus, laukiantis teismo pagal kaltinimus dėl ryšių su terorizmu, būtų paleidžiamas“ skyrus namų areštą, sakė Prancūzijos profesinės sąjungos „Alliance“ pirmininko pavaduotojas Federicas Lagache'as.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?