Pasak liudininkų, L.Gbagbo buvo priverstas pasiduoti, kai prancūzų tankai išvalė kelią iki jo rezidencijos ir apsupo bunkerį, kuriame valdžios uzurpatorius slėpėsi su šeima nuo praėjusios savaitės.
L.Gbagbo rezidenciją šturmavo 30 Prancūzijos karinių šarvuočių, dengiamų karinio sraigtasparnio. Informaciją apie L.Gbagbo sulaikymą patvirtino oficialus Prancūzijos gynybos ministerijos atstovas. Pasak jo, operacijoje dalyvavo ne tik Prancūzijos kariai, bet ir Jungtinių Tautų (JT) taikdarių pajėgos.
Žinią, kad L.Gbagbo sulaikytas, patvirtino ir opozicijos, kuriai vadovauja teisėtai išrinktas prezidentas Alassane'as Ouattara, atstovas. Kaip praneša „Reuters“, atstovas patikslino, kad L.Gbagbo pristatytas į sostinėje Abidžane stovintį viešbutį „Golf“, kuriame įsikūręs A.Ouattaros štabas.
Priminsime, kad politinė krizė Dramblio Kaulo Krante prasidėjo praėjusių metų lapkritį, kai nuo 2000-ųjų šaliai vadovavęs L.Gbagbo ir pagrindinis jo varžovas A.Ouattara abu kartu pareiškė, kad nugalėjo per eilinius prezidento rinkimus.
Tarptautinė bendruomenė pripažino A.Ouattaros pergalę ir paragino L.Gbagbo pasitraukti iš posto. Tačiau L.Gbagbo atsisakė paklusti ir politinis susipriešinimas šalyje netrukus virto ginkluota kova.
Kovo mėnesį L.Gbagbo kariuomenė prieš savo priešininkus ėmė naudoti sunkiąją karinę techniką. Žuvo šimtai žmonių. Reaguodama į tai JT Saugumo Taryba priėmė rezoliuciją, raginančią nutraukti prievartą Dramblio Kaulo Krante ir įvedančią sankcijas L.Gbagbo ir jo artimiausios aplinkos žmonėms.
Į Dramblio Kaulo Krantą buvo pasiųsta JT misija iš 9 tūkst. žmonių. Be to, šalyje veikia ir karinė Prancūzijos misija, susidedanti iš 1 650 žmonių.
A.Ouattaros pajėgos nesugebėjo savarankiškai nugalėti L.Gbagbo, kol į konfliktą neįsikišo užsieniečiai – prancūzai ir JT taikdariai.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Žinia, kad Laurent'as Gbagbo sulaikytas, pradžiugino Alassane'o Ouattaros pajėgų karius ir Abidžano gyventojus. |