Prancūzijos oloje rasta didžiulė kriauklė – ypač retas priešistorinis muzikos instrumentas

1931 metais Pietų Prancūzijoje dirbę mokslininkai prie įėjimo į vieną olą aptiko didelę kriauklę. Iš pirmo žvilgsnio niekuo neypatinga, ji kelis dešimtmečius merdėjo netoliese esančio gamtos istorijos muziejaus kolekcijose.
Senovinis instrumentas iš sraigės kriauklės
Senovinis instrumentas iš sraigės kriauklės / „The New York Times“ nuotr.

Dabar kita tyrėjų grupė, pasitelkusi šiuolaikines vaizdo technologijas, iš naujo išanalizavo trisdešimties centimetrų ilgio kriauklės kiautą. Mokslininkai padarė išvadą, kad kriauklė buvo sąmoningai apskaldyta ir pradurta, kad virstų muzikos instrumentu. Tai ypač retas paleolito laikotarpio „kriauklinio pučiamojo rago“ pavyzdys, padarė išvadą mokslininkai. Ir šis instrumentas vis dar veikia.

Vienas jį išbandęs muzikantas neseniai 17 000 metų senumo kriaukle sugrojo tris natas. „Man reikėjo daug oro, kad išlaikyčiau garsą“, – sakė Tulūzos universiteto muzikologas Jeanas Michelis Court'as, pademonstravęs, kad šiuo pučiamuoju instrumentu iš tiesų galima groti.

Prancūzijos Pirėnų papėdėje esanti Marsoulas ola jau seniai žavi tyrėjus joje esančiais spalvingais piešiniais, vaizduojančiais bizonus, arklius ir žmones. Joje ir buvo atrasta milžiniška sodriai rudos spalvos kriauklė – tai vietovei visai nebūdingas objektas. Ji tikriausiai buvo atgabenta nuo Atlanto vandenyno, esančio daugiau nei už 241 kilometrų, pakrantės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis