Prancūzijos teismas atmetė bylą dėl „Oranžinio agento“ naudojimo per Vietnamo karą

Prancūzijos teismas pirmadienį nusprendė nesiimti nagrinėti senyvos vietnamiečių kilmės Prancūzijos pilietės kaltinimą kelioms žemės ūkio chemijos produktų gamintojoms, įskaitant „Monsanto“ ir „Dow Chemical“, dėl JAV kariuomenės operacijų per Vietnamo karą, kurių metu didelėse teritorijose buvo purškiamas toksiškas defoliantas, žinomas kaip „Oranžinis agentas“ (Agent Orange).
Užterštas laukas Vietname
Užterštas laukas Vietname / „Scanpix“/AP nuotr.

Paryžiaus priemiesčio Evri teismas nutarė neturintis jurisdikcijos nagrinėti kaltinimų dėl JAV vyriausybės veiksmų per karą, sakoma sprendime, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP.

Tran To Nga, gimusi 1942 metais tuometėje Prancūzijos Indokinijoje, kaltino chemijos įmones smarkiai pakenkus jos ir kitų žmonių sveikatai pardavinėjant „Oranžinį agentą“ JAV vyriausybei, kuriai naudojant šį chemikalą atogrąžų miškų lapijai naikinti buvo pragaištingai paveikti daugybė gyventojų.

79 metų moteris, dirbusi žurnaliste ir nušvietusi 1955–1975 metais vykusio Vietnamo karo veiksmus, taip pat kaltina bendroves padarius didelės žalos aplinkai.

Kaltinimus atmetęs teismas palaikė bendrovių poziciją, kad jos veikė vykdydamos nurodymus, duotus JAV vyriausybės, įsitraukusios į „suverenius veiksmus“.

Aktyvistų grupės yra apskaičiavusios, kad apie 4 mln. žmonių Vietname, Laose ir Kambodžoje buvo paveikti „Oranžinio agento“, kurio JAV pajėgos, kovodamos su komunistinio Šiaurės Vietnamo pajėgomis, 1962–1971 metais išpurškė iki 76 mln. litrų, siekdamos atimti iš priešininkų priedangą ir maisto šaltinius.

Vietnamas kaltina, kad dėl šios medžiagos poveikio šalyje gimė apie 150 tūkst. smarkiai apsigimusių vaikų.

Iki šiol kompensacijų už šio toksiško preparato poveikį yra gavę tik kariuomenės veteranai Jungtinėse Valstijose, Australijoje ir Pietų Korėjoje.

Vokietijos chemijos pramonės milžinė „Bayer“, dabar valdanti „Monsanto“, ir kitos kaltinamos bendrovės argumentuoja, kad jos negali būti laikomos atsakingomis, kaip amerikiečių kariuomenė naudojo jų produktus.

Tran To Nga advokatai argumentavo, kad bendrovės turėjo atsisakyti tiekti JAV kariuomenei šią cheminę medžiagą.

„Kovoju dėl savo vaikų“

„Oranžinis agentas“ naikino augaliją, užteršė dirvožemį ir apnuodijo daugybę gyvūnų. Žmonėms ši medžiaga sukelia vėžį ir apsigimimus, taip pat susilpnina jų imuninę sistemą, sako aktyvistai.

Tran To Nga serga 2-ojo tipo cukriniu diabetu ir kenčia nuo itin retos alergijos insulinui, kuri, anot moters, yra „Oranžinio agento“ poveikio simptomas.

JAV pėstininkų pulko kariai lipa į sraigtasparnį Vietname 1966 metais
JAV pėstininkų pulko kariai lipa į sraigtasparnį Vietname 1966 metais

Ji sakė taip pat sakė, kad buvo dukart užsikrėtusi tuberkulioze ir kad jai išsivystė vėžys, o viena jos dukterų mirė dėl įgimtos širdies ydos.

„Kovoju ne dėl savęs, o dėl savo vaikų ir milijonų aukų“, – aiškino moteris.

Tran To Nga skundą teismui pateikė 2014 metais, remiama kelių žmogaus teisių grupių, kurios tikėjosi, kad ši byla išsivystys į istorinį procesą dėl „ekocido“ – sunkių nusikaltimų prieš aplinką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų