Prancūzijos vyriausybė darbo reformos įstatymą planuoja priimti apeidama parlamentą

Prancūzijos socialistų vyriausybė antradienį suplanavo darbo reformos įstatymą, į gatves išginusį šimtus tūkstančių protestuotojų, priimti apeinant parlamentą.
Prancūzijos parlamentas
Prancūzijos parlamentas / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Ši reforma, kurią įgyvendinus darbdaviams bus paprasčiau samdyti darbuotojus ir juos atleisti, laikoma paskutiniu svarbiu prezidento Francois Hollande‘o, kurio kadencija artėja į pabaigą, teisės aktu.

Tačiau tarp šios reformos priešininkų yra ir paties F.Hollande‘o – nepopuliariausio prezidento šiuolaikinės Prancūzijos istorijoje – partiečių, tad šansų, kad parlamentas patvirtins šį teisės aktą, praktiškai nėra.

Antradienį vyriausybė surengė neeilinį posėdį, kad galėtų pasinaudoti prieštaringai vertinamu Konstitucijos straipsniu, pagal kurį vyriausybei leidžiama apeiti parlamentą.

Šia taktika – išleisti įstatymą prezidento dekretu – F.Hollande‘o prezidentavimo laikotarpiu buvo pasinaudota tik kartą – kai reikėjo prastumti kitą prieštaringai vertinamą ekonominę reformą dėl prekybos valandų ir kai kurių sektorių reguliavimo panaikinimo.

Autoritarinė vyriausybė

„Tai iš tiesų yra autoritarinė vyriausybė“, – sako profesinės sąjungos „Force Ouvriere“ vadovas Jeanas-Claude‘as Mailly (Žanas Klodas Maji). „Jeigu šiuo įstatymo projektu būtų iš tiesų siekiama socialinės pažangos ... už jį balsuotų dauguma.“

Protestai prieš siūlomą reformą visoje Prancūzijoje vyksta nuo kovo pradžios.

Dėl šio spaudimo vyriausybė kiek sušvelnino pasiūlymus, tačiau tai tik supykdė darbdavius, o darbuotojų nenuramino.

Vyriausybė tvirtina, kad šia reforma siekiama išjudinti nelanksčią Prancūzijos darbo rinką ir sumažinti nedarbo lygį, kuris atkakliai laikosi ties maždaug 10 proc. riba.

Profsąjungos baiminasi, kad dėl šios reformos visą darbo dieną dirbantys darbuotojai gali netekti kai kurių iš savo puoselėjamų teisių, tuo tarpu studentų organizacijos mano, kad darbo vietos jaunimui vis vien nebus kuriamos.

Jaunimo nedarbo lygis Prancūzijoje yra artimas 25 proc. ir daugelis jaunuolių negali išsivaduoti iš užburto trumpalaikio darbo ir stažuočių rato.

Dėl tokios vyriausybės pasirinktos taktikos jai gali iškilti balsavimo dėl nepasitikėjimo grėsmė, tačiau opozicija ir valdantieji įstatymo projektui nepritaria dėl skirtingų priežasčių, tad tokio balsavimo tikimybė atrodo menka.

Visgi toks vyriausybės elgesys neabejotinai dar sumažins prezidento reitingą, kuris šiuo metu siekia vos 13 procentų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai