N.Sturgeon nepriklausomybės siekis susidūrė su sunkumais po to, kai Jungtinės Karalystės vyriausybė užblokavo jos planus surengti naują referendumą šiuo klausimu.
Šis balsavimas yra pirmoji nuo 2004 metų visavertė Škotijos nacionalinės partijos (SNP) kova dėl lyderio posto.
Praėjusį mėnesį iš SNP lyderės ir pirmosios ministrės pareigų pasitraukusi N.Sturgeon taip pat pastaruoju metu buvo spaudžiama dėl translyčių teisių įstatymo projekto.
Tarp pretendentų į lyderius yra dvi moterys, viena jų – uoli krikščionė, nepritarianti tos pačios lyties asmenų santuokoms, ir musulmonas.
Kylanti žvaigždė ir dabartinė finansų ministrė 32 metų Kate Forbes sukėlė ginčus, kai pareiškė, kad būtų balsavusi prieš tos pačios lyties asmenų santuokas, jei būtų buvusi Škotijos parlamento narė, kai 2014 metais buvo priimta reforma.
K.Forbes yra Laisvosios Škotijos bažnyčios, kuri nepritaria tos pačios lyties asmenų santuokoms ir abortams, narė.
37 metų sveikatos apsaugos ministras Humza Yousafas sulaukė N.Sturgeon sąjungininkų paramos. Jis yra pirmasis nebaltaodis ir musulmonas Škotijos vyriausybėje.
Trečioji kandidatė, Ash Regan, 38 metų buvusi ministrė, pažadėjo atkurti partijos vienybę.
„Reikia narsių širdžių“
H.Yousafas ketvirtadienį vykusiuose debatuose suabejojo, ar K.Forbes asmeniniai įsitikinimai nekelia pavojaus kitų žmonių teisėms.
Žmonės nori pirmojo ministro, kuris „nemano, kad jie yra moraliai prastesni“ ir kuris gintų bei skatintų jų teises, sakė jis.
„Esu vienintelis kandidatas, kuris nedviprasmiškai pasakė, kad apsaugos visus“, – pridūrė jis.
K.Forbes gynė savo pažiūras kaip asmeninės sąžinės reikalą, tačiau jos nesutampa su SNP centro kairės pagrindu.
Nepaisant to, praėjusią savaitę „Ipsos“ atlikta rinkėjų apklausa parodė, kad ji pirmauja su 32 proc. balsų. Už H.Yousafą balsuotų 24 proc., o A.Regan – 8 proc. rinkėjų.
Tačiau H.Yousafas plačiai vertinamas kaip pageidaujamas SNP rinkėjų kandidatas.
Praėjusią savaitę vykusiuose debatuose K.Forbes suabejojo, ar jam užteks ryžto pasipriešinti JK vyriausybei dėl jos atsisakymo leisti surengti dar vieną referendumą dėl nepriklausomybės.
Ji pasiskelbė esanti vienintelė kandidatė, kuriai teko suremti ietis su Jungtinės Karalystės ministru pirmininku Rishi Sunaku „ir laimėti“.
Tuo tarpu A.Regan teigė, kad tik ji vienintelė turi patikimą planą, kaip pritraukti paramą nepriklausomybei, o savo varžovų požiūrį pavadino neryžtingu.
„Dabar reikia narsių, o ne silpnų širdžių“, – sakė ji.
Priešprieša
N.Sturgeon buvo partijos lyderė ir Škotijos pirmoji ministrė nuo 2014 metų.
Tačiau ji sulaukė didžiulio pasipriešinimo po to, kai prastūmė teisės aktą, leidžiantį visiems vyresniems nei 16 metų asmenims keisti lytį be medicininės diagnozės.
Pagal šį įstatymą vienam prievartautojui, kuris po apkaltinamojo nuosprendžio iš vyro tapo moterimi, būtų buvę leista atlikti laisvės atėmimo bausmę tik moterims skirtoje įkalinimo įstaigoje.
Kilus triukšmui dėl prievartautojo bylos, JK vyriausybė pasinaudojo precedento neturinčia veto teise ir užblokavo SNP pasiūlytą įstatymą.
2014 metais pralaimėjusi vieną balsavimą dėl nepriklausomybės, SNP ragina surengti antrą referendumą.
Ji teigė, kad 2016 metais visoje JK įvykus „Brexito“ referendumui, po kurio Jungtinė Karalystė išstojo iš Europos Sąjungos, turėtų būti sudarytos sąlygos iš naujo paklausti rinkėjų nuomonės dėl Škotijos nepriklausomybės.
Tačiau JK vyriausybė atmetė šį argumentą, o lapkričio mėnesį Britanijos Aukščiausiasis Teismas palaikė Londono pusę, todėl SNP neturi aiškaus plano, kaip pasiekti nepriklausomybę per balsavimą.
Balsavimas dėl lyderio posto prasidėjo pirmadienio vidurdienį, o naujasis lyderis turi būti paskelbtas kovo 27 dieną.