M.Romney aplenkė buvusį senatorių Ricką Santorumą vos aštuoniais iš 122 255 balsų, atiduotų šioje Vidurio Vakarų valstijoje.
Tai Respublikonų partijos Ajovos skyriaus pirmininkas Mattas Strawnas paskelbė po labiausiai įtemptų varžybų dėl kandidato pozicijos.
Antradienio vakaras atnešė nusivylimą Teksaso kongresmenui Ronui Paului, kuris liko trečias, nors daugelis prieš balsavimą surengtų apklausų jam pranašavo aukštesnę poziciją.
Teksaso gubernatorių Ricką Perry ištiko tikra katastrofa – jis liko penktas ir dabar turi iš naujo vertinti savo galimybes tęsti kovą.
Įtemptą balsų skaičiavimo vakarą M.Romney ir R.Santorumas kelis kartus buvo apsikeitę vietomis, kol galiausiai paaiškėjo, kad jie abu surinko po 25 proc., o R.Paulas – 21 proc. balsų, rodo rezultatai iš 99 proc. rinkimų apygardų.
Buvęs Atstovų rūmų pirmininkas Newtas Gingrichas liko ketvirtas, surinkęs 13 proc. balsų.
„Žaidimas prasidėjo!“ – R.Santorumas pareiškė antradienio vakarą savo šalininkams Ajovos mieste Džonsone po mėnesius trukusios sekinančios kampanijos, kuri šiam kandidatui atsipirko, iškėlusi jį tarp pagrindinių respublikonų lyderių.
Tuo tarpu M.Romney, kuriam daugelis pranašauja pergalę per balsavimą Naujajame Hampšyre ateinančią savaitę, gyrė R.Santorumo pastangas kritikuojant žmogų, kurį jis tikisi įveikti lapkritį – B.Obamą.
„Atotrūkis tarp jo pažadų, duotų prieš ketverius metus, ir jo pasiekimų yra didžiausias, kokį man yra tekę matyti savo gyvenime, – M.Romney sakė savo šalininkams Di Moine. – Mes ketiname pakeisti Baltuosius rūmus ir grąžinti Ameriką į (teisingą) kelią.“
Neįprastas balsavimo procesas Ajovoje tiesiogiai neiškelia delegatų į vasarą vyksiantį Respublikonų partijos suvažiavimą. Tačiau jis yra svarbus nustatant toną balsavimui kitose valstijose ir gali sustiprinti arba sužlugdyti pretendentų kampanijas bei atverti jiems kelią į galutinį paskyrimą partijos kandidatu.
Šiuo atveju buvęs senatorius R.Santorumas, kurio politinė karjera anksčiau buvo laikyta užgesusia, vėl prisikėlė. Paskutinės vietos atiteko Ajovoje gimusiai Atstovų rūmų narei Michelei Bachmann, surinkusiai vos 5 proc. balsų, ir buvusiam JAV ambasadoriui Kinijoje Jonui Huntsmanui, kuris šioje valstijoje nebuvo surengęs jokių rinkimų kampanijos susitikimų.
Peržiūrės savo kampanijos strategijas
Teksaso gubernatorius respublikonas R.Perry antradienį pareiškė peržiūrėsiantis savo galimybes būti išrinktam į Baltuosius rūmus, kai Ajovoje patyrė skaudų pralaimėjimą per pirmąjį balsavimą šių metų JAV prezidento rinkimų kampanijoje.
„Šį vakarą paaiškėjus rinkėjų sprendimui Ajovoje, nusprendžiau grįžti į Teksasą, peržiūrėti šio vakaro sueigų rezultatus, nuspręsti, ar man yra kelias į priekį šiose lenktynėse“, – R.Perry sakė savo šalininkams.
Suskaičiavus apie 97 proc. balsų paaiškėjo, kad konservatyvių pažiūrų R.Perry surinko tik apie 10 proc. balsų, Ajovos respublikonams renkant partijos kandidatą, kuriam teks mesti iššūkį prezidentui demokratui B.Obamai per rinkimus.
„Pasimeldęs ir apmąstęs, ketinu nuspręsti, koks bus geriausias kelias į priekį“, – pridūrė R.Perry.
Pripažinusi pralaimėjimą Ajovoje M.Bachmann kol kas nenurodė, ką ketina daryti po to, kai šios valstijos respublikonų sueigose pelnė tik penkis procentus balsų.
„Manau, kad esu tikra konservatorė, kuri gali įveikti ir įveiks B.Obamą 2012 metais“, – pareiškė ji.
„Kas žino – galbūt Baltuosiuose rūmuose bus kita Michele“, – pridūrė ji, akivaizdžiai turėdama omenyje B.Obamos žmoną Michelle.