Geriausiu vakaro laiku vykę debatai pradėjo svarbų 12 dienų laikotarpį, per kurį bus surengtos trys tokios dvikovos tiesioginiame televizijos eteryje ir keturi rinkimų kampanijos renginiai, per kuriuos abu pretendentai susitiks su Konservatorių partijos nariais, išrinksiančiais nugalėtoją.
Jau kitą savaitę pirmieji Konservatorių partijos nariai turėtų paštu gauti rinkimų balsalapius.
Kelias savaites vykstanti kova dėl teisės stoti prie valdančiosios partijos vairo ir pakeisti postą paliekantį ministrą pirmininką Borisą Johnsoną tampa vis aršesnė, abiem stovykloms įnirtingai puolant viena kitą.
Pirmadienį BBC eteryje vykę debatai neapsiėjo be aštrių pasisakymų, buvusiam iždo kancleriui R.Sunakui užsipuolus užsienio reikalų sekretorę L.Truss dėl jos planų pergalės atveju nedelsiant sumažinti mokesčius. Mokesčiai yra pagrindinė skiriamoji linija tarp abiejų kandidatų.
„Nemanau, kad tai teisinga, nemanau, kad tai atsakinga, ir tikrai nėra konservatoriška“, – įsiterpė R.Sunakas, užsienio reikalų sekretorei dėstant savo pasiūlymus.
„Jei laikysimės Rishi planų, mūsų laukia recesija“, – atsikirto L.Truss, kaltindama jį dėl „didžiausios mokesčių naštos per 70 metų“.
„Aš veikčiau nedelsiant – suprantu, kad žmonės... patiria sunkumų“, – pridūrė L.Truss.
Partijos pirmininko rinkimai vyksta šaliai grumiantis su pragyvenimo išlaidų krize ir didžiausia per 40 metų infliacija.
R.Sunakas sakė, kad prieš mažindamas mokesčius pirmiausia suvaldytų infliaciją, o L.Truss planus pavadino „greitųjų angliavandenių“ poveikiu.
Dėmesys – eiliniams toriams
Iš viso 11 pretendentų varžėsi dėl teisės pakeisti B.Johnsoną, o du galutiniai kandidatai paaiškėjo po praėjusį trečiadienį įvykusio paskutinio konservatorių parlamentarų balsavimo turo.
B.Johnsonas premjero pareigas eis iki rugsėjo 5-osios, kai bus paskelbtas jo įpėdinis, kurį išrinks maždaug 200 tūkst. Konservatorių partijos narių. Naujasis valdančiosios partijos pirmininkas automatiškai taps premjeru.
Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad tarp eilinių partijos narių L. Truss gerokai populiaresnė už R.Sunaką.
R.Sunako atsistatydinimas iš ministrų kabineto anksčiau šį mėnesį padėjo įžiebti vyriausybės narių maištą prieš B. Johnsoną dėl mėnesius vyriausybę persekiojusių skandalų.
Tai papiktino kai kuriuos eilinius torius.
R.Sunako populiarumą sumažino ir klausimai dėl jo šeimos mokestinių reikalų bei jo ankstesnis sprendimas neatsisakyti JAV žaliosios kortelės, suteikiančios teisę nuolat gyventi Amerikoje.
Iš pradžių L.Truss sekėsi sunkiai, bet galiausiai ji prasimušė į finalinį etapą, sugebėjusi palenkti į savo pusę dešiniojo sparno torių parlamentarus pažadais mažinti mokesčius ir panaikinti reguliavimą.
Konservatorių rinkėjų nuomone, pirmadienio debatuose geriau pasirodė L.Truss, parodė iškart po jų surengta apklausa. Užsienio reikalų sekretorė gavo 47 procentus balsų, jos varžovas – 38 procentus.