Balandžio 15 dieną Paryžiaus kavinėje sėdėję draugai gavo žinutę apie gaisrą Dievo Motinos katedroje, kurios link jie iškart patraukė.
„Esame architektūros studentai, norėjome savo akimis pamatyti tai, kas vyksta“, – AFP teigė S. įvardytas 21 metų amžiaus vaikinas.
Jiems atėjus į įvykio vietą, policijos pareigūnai paprašė vaikinų pasitraukti iš saugomos zonos. Būtent tuomet, apie 20 val. vietos laiku, jie buvo nufilmuoti lendantys pro policijos juostą Lagrange gatvėje.
Nuotrauka iš vaizdo įrašo, kurią Rusijos vyriausybės finansuojamas kanalas „Sputnik France“ pasidalijo savo feisbuko paskyroje be jokio prierašo 21 val. 37 min. vietos laiku, greitai išplito po JAV ir Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų tinklalapius bei „Facebook“ paskyras.
„Musulmonai juokiasi, kol liepsnos naikina Dievo Motinos katedrą“ – rašė garsi amerikiečių aktyvistė Pamela Geller, pasisakanti prieš islamą ir turinti 1,3 mln. sekėjų. Jos įrašu pasidalyta daugiau nei 33 tūkst. kartų.
Per kelias valandas nuotrauka išplito socialiniuose tinkluose ir tokiuose internetiniuose forumuose kaip „Reddit“ bei „4Chan“. Internautai kaltino S. ir J. įvardijamus vyrus, esą šie džiaugiasi Dievo Motinos katedros gaisru. Pasipylė rasistiški ir islamofobiški įžeidimai, grasinimai.
Šia nuotrauka su panašiais prierašais dalijosi ir lietuviai.
Vakare vaikinus draugai informavo apie paviešintą nuotrauką. „Tai buvo visiškai nerealu“, – prisimena J.
Jie tikina perskaitę daugybę neapykantos kupinų komentarų apie save.
„Sputnik France“ vėliau pasidalijo straipsniu, kuriame pabrėžiama, kad „Sputnik“ niekada neįvardijo šių dviejų vyrų kaip musulmonų ar kad jie juokėsi dėl gaisro Dievo Motinos katedroje.
Šypsojosi ne dėl gaisro
Tad kodėl du draugai šypsojosi už nugaros degant Dievo Motinos katedrai?
„Kai lindome pro policijos juostą, ji atsitrenkė man į veidą. Todėl ir nusišypsojome“, – AFP žurnalistui sakė S.
„Dievo Motinos katedra, mes joje lankėmės, ją fotografavome, ją studijavome, kūrėme jos 3D modelį. Kaip galėtumėme džiaugtis jos gaisru?“, – tęsė jis.
Kad įrodytų neturėjęs blogų ketinimų, jis pasirodė žinutes, kurias per „Snapchat“ siuntė gaisro metu.
„Esu šokiruotas :( mačiau, kaip griuvo smailė“, – rašė jis.
S. teigė nerimaujantis, kad gali būti atpažintas per pokalbį dėl praktikos. „Tai gali būti priežastis, kodėl manęs nepasirinks“, – sakė jis.
Pastarąsias tris savaites jie stengiasi nesirodyti drauge ir nesirengti taip, kaip nuotraukoje.
Straipsnis parengtas projekto „FactCheckEU“ rėmuose. Tai – 19 faktus tikrinančių Europos žiniasklaidos priemonių, priklausančių Tarptautiniam faktų tikrinimo tinklui, bendradarbiavimo iniciatyva, skirta kovoti su dezinformacija ir melagingomis žiniomis, artėjant 2019-ųjų Europos Parlamento rinkimams.
Vienintelis „FactCheckEU“ partneris Lietuvoje – 15min.