11.50 val. 14 žmonių sužeisti
Mažiausiai 14 žmonių buvo sužeisti per Japonijos šiaurės rytinę pakrantę antradienį sukrėtusį stiprų žemės drebėjimą, pranešė pareigūnai.
Japonijos nacionalinė ugniagesių gelbėtojų agentūra nurodė, kad mažiausiai trys asmenys yra sunkiai sužeisti - jiems diagnozuota kaulų lūžių. Tarp šių nukentėjusiųjų - dvi vyresnės kaip 80 metų moterys ir į septintą dešimtį įžengęs vyras.
Fukušimos prefektūros atstovai nurodė, kad viena pagyvenusi moteris patyrė galvos traumą, jai ant jos užkrito spintelė, o vienas vyras krintant baldams susižeidė kelį stiklo šukėmis.
Ugniagesių gelbėtojų agentūra taip pat pranešė, kad dviejuose negyvenamuose pastatuose kilo gaisrų, tačiau jie buvo užgesinti. Per šiuos incidentus žmonės nenukentėjo.
09.27 val. Trumpam išsijungė elektrinės reaktorius
Didžiausia, 1,4 m aukščio banga smogė Sendajaus miestui, esančiam į šiaurę nuo Fukušimos. Tačiau, pareigūnų teigimu, nepranešta apie ten padarytus nuostolius.
Per NHK transliuojamame reportaže apie žemės drebėjimą viduryje ekrano pasirodė didelis užrašas: „Cunamis! Bėkite!“
TEPCO anksčiau pranešė, kad kitos – Fukušimos 2-osios – atominės elektrinės vieno reaktoriaus aušinimo vandeniu sistema buvo trumpam automatiškai išsijungusi, bet dabar vėl veikia.
„Dabar didžiausia rizika – kad cunamis gali nunešti užteršto vandens, teršiančio aplinką“, – per televizijos transliuotą spaudos konferenciją Tokijuje sakė TEPCO vyriausiasis jėgainės uždarymo pareigūnas Naohiro Masuda, kalbėdamas apie padėtį Fukušimos 1-ojoje elektrinėje.
06.55 val. Metro cunamio banga pasiekė Fukušimos AE
2011 metų kovą vandenyno dugną supurtęs galingas žemės drebėjimas sukėlė cunamį, per kurį žuvo arba dingo daugiau kaip 18,5 tūkst. žmonių. Milžiniškos vandenyno bangos taip pat sugadino tris Fukušimos 1-osios elektrinės reaktorius ir sukėlė vieną didžiausių pasaulyje branduolinių katastrofų.
Vienas šią jėgainę valdančios bendrovės TEPCO pareigūnas per naujienų konferenciją antradienį sakė, kad elektrinę pasiekė metro aukščio banga, bet kompanijos atstovas naujienų agentūrai AFP nurodė, kad pranešimų apie padarytą žalą nėra.
TEPCO anksčiau pranešė, kad kitos – Fukušimos 2-osios – atominės elektrinės vieno reaktoriaus aušinimo vandeniu sistema buvo trumpam automatiškai išsijungusi, bet dabar vėl veikia.
„Dabar didžiausia rizika – kad cunamis gali nunešti užteršto vandens, teršiančio aplinką“, – per televizijos transliuotą spaudos konferenciją sakė TEPCO vyriausiasis jėgainės uždarymo pareigūnas Naohiro Masuda.
06.12 val. Cunamio pavojus atšauktas
Po galingo žemės drebėjimo buvo paskelbtas cunamio pavojus. Baimintasi, kad bangos gali siekti maždaug tris metrus.
Blogiausios prognozės nepasitvirtino – bangos buvo maždaug vieno metro, skelbia BBC.
Prieš 6 val. Lietuvos (prieš 13 val. Japonijos) laiku cunamio pavojus buvo atšauktas.
00.46 val. Fukušimos prefektūros gyventojai paraginti evakuotis iš pakrantės regionų, skelbia „NHK World“. „Prašome nemanyti, kad esate saugūs. Prašome evakuotis į aukščiau esančias teritorijas. Prašome galvoti apie blogiausią scenarijų ir evakuotis tuojau pat“, – skamba perspėjimas.
Pakrantės miestuose ir gyvenvietėse skamba cunamio įspėjimo sirenos. Cunamio banga pastebėta už 22 km nuo Ivakio miesto pakrantės.
Po pagrindinio požeminio smūgio užfiksuoti dar du pakartotiniai – 5,4 ir 4,8 balo stiprumo.
Ugniagesių atstovai paskelbė, kad jie išskubėjo gesinti gaisro, kilusio Nišikimačyje esančioje naftos perdirbimo gamykloje. 6.40 val. vietos (23.40 val. pirmadienį Lietuvos) laiku gaisras buvo užgesintas.
Rimtesnių pastatų pažeidimų po žemės drebėjimo neužfiksuota, nors liudininkai pasakoja, kad apie 20 sekundžių buvo jaučiami stiprūs virpesiai, namuose ant žemės krito knygos iš lentynų, kiti smulkūs daiktai. Virpesiai buvo jaučiami net Tokijuje.
***
Smūgiai registruoti 5.59 val. vietos (22.59 val. pirmadienį, Lietuvos) laiku. Žemės drebėjimo epicentras užfiksuotas jūroje, apie 60 km į rytus nuo Ivakio miesto liūdnai pagarsėjusios Fukušimos prefektūroje.
Drebėjimo židinys, JAV geologų duomenimis, glūdėjo 10 km gylyje. Paskelbtas cunamio pavojus. CNN skelbia, kad krantą gali pasiekti 1–3 metrų aukščio banga.
2011 metų kovo 11 d. įvyko galingiausias Japonijos istorijoje žemės drebėjimas. Po 9,1 balo požeminio smūgio prie rytinės Honšiu salos pakrantės į ją atsirito milžiniškas cunamis. Katastrofa sukėlė avariją Fukušimos-1 atominėje elektrinėje, kur sugedo reaktorių aušinimo sistema ir šie perkaito, o radioaktyvios medžiagos pasklido po apylinkes. Iš jų teko evakuoti apie 300 tūkst. žmonių, iki šiol negalinčių grįžti į gimtąsias vietas.