Taip teigia „Reuters“, rekonstravusi paskutinių dienų ir valandų prieš režimo žlugimą Sirijoje įvykius.
B.al Assado padėjėjai, pareigūnai ir net giminaičiai nežinojo, kad jis ruošiasi bėgti į Rusiją, „Reuters“ sakė 14 pašnekovų. Praėjusį šeštadienį, gruodžio 7 d., B.al Assadas savo štabo vadovui pasakė, kad grįžta namo, bet vietoj to išvyko į oro uostą. Po kelių valandų jis lėktuvu su išjungtais atsakikliais išskrido į Rusijos Chmeimimo oro bazę, o iš ten – į Maskvą. Rusijos sostinėje jo jau laukė žmona Asma ir trys vaikai.
Brolis tik po to pabėgo į Iraką, o iš ten – į Rusiją
Nežinioje liko prezidento jaunesnysis brolis Maheris Assadas, kuris po valstybės vadovo pabėgimo sraigtasparniu išskrido į Iraką, o iš ten – į Rusiją, teigė naujienų agentūra. Prezidento pusbroliai Ehabas ir Eyadas Makhloufai taip pat liko Damaske, kai sukilėliai užėmė miestą. Jie bandė bėgti į Libaną, tačiau jų automobilis pateko į pasalą: sukilėliai nužudė Ehabą ir sužeidė Eyadą, pranešė „Reuters“ šaltiniai iš Libano ir Sirijos. Apie Ehabo mirtį oficialiai nepranešta.
Premjerui melavo: „Pažiūrėsime rytoj“
B.al Assado ministras pirmininkas Muhammadas Jalali televizijai „Al Arabiya“ sakė, kad šeštadienį 22.30 val. jis paskambino B.al Assadui ir papasakojo jam apie sudėtingą padėtį. Pasak M.Jalali, B.al Assadas atsakė: „Pažiūrėsime rytoj“. Sekmadienį auštant premjeras jau nebegalėjo susisiekti su prezidentu.
Karinės pagalbos, kurią B.al Assadas pažadėjo savo saugumo pajėgoms, iš tikrųjų nebuvo galima tikėtis. Kaip sakė „Reuters“ pašnekovai, tiek Maskva, tiek Iranas atsisakė gelbėti režimą pirmosiomis sukilėlių puolimo dienomis. Lapkričio 28 d., kitą dieną po to, kai prasidėjo kovos, B.al Assadas apsilankė Maskvoje ir paprašė karinės paramos, tačiau Kremlius nenorėjo įsikišti, sakė trys šaltiniai.
Nepaisant to, grįžęs iš Maskvos B.al Assadas savo padėjėjams tvirtino, kad Kremlius sutiko suteikti karinę paramą, sakė Sirijos opozicijos lyderis užsienyje Hadi al-Bahra, remdamasis šaltiniu B.al Assado aplinkoje ir pareigūnu regione.
Susitiko su Irano diplomatais
Praėjus keturioms dienoms po kelionės į Maskvą, gruodžio 2 d., B.al Assadas Damaske susitiko su Irano užsienio reikalų ministru Abbasu Araghchi. Pasak diplomatinio šaltinio iš irano, buvęs prezidentas tuo metu pripažino, kad jo kariuomenė yra per silpna veiksmingam pasipriešinimui. Tačiau jis nereikalavo įvesti į šalį Irano karių, nes suprato, kad tokią operaciją Izraelis gali panaudoti Irano pajėgoms pulti, teigė du Irano pareigūnai.
Kai B.al Assadas pripažino savo žlugimo neišvengiamumą, jis bandė ieškoti prieglobsčio Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE), tačiau JAE atsisakė jį priimti dėl galimo pasaulinio atgarsio, sakė trys agentūros šaltiniai buvusio Sirijos prezidento aplinkoje.
Maskva derasi su sukilėliais dėl savo karinių bazių
Kita vertus, Maskva nebuvo pasirengusi visiškai atsisakyti B.al Assado, sakė Rusijos diplomatinis šaltinis. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas vadovavo pastangoms jį išgelbėti. Jis pasitelkė Katarą ir Turkiją, kurios derėjosi su „Hayat Tahrir al-Sham“, kad palengvintų pabėgimą.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas trečiadienį pareiškė, kad Rusija „tinkamu laiku“ padėjo Sirijai susidoroti su teroristais, o toliau šalyje dirbo B al Assado vadovybė. Paklaustas apie įvykių Artimuosiuose Rytuose įtaką karui Ukrainoje, jis sakė, kad „specialioji karinė operacija“ Maskvai yra „absoliutus prioritetas“.
15min primena, kad neseniai naujienų agentūra „Bloomberg“ citavo šaltinius, kurie teigė, kad Maskva yra arti susitarimo su naująja Sirijos valdžia dėl Chmeimimo oro pajėgų bazės ir Tartuso uosto išsaugojimo. Netrukus po šios publikacijos Rusijos užsienio reikalų viceministras Michailas Bogdanovas pareiškė, kad Rusija užmezgė tiesioginius ryšius su „Hayat Tahrir al-Sham“.