Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Pripažįsta Pietų Osetiją ir Abchaziją nepriklausomomis valstybėmis (atnaujinta 21.00 val.)

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas antradienį paskelbė, jog pasirašė dekretą, kuriuo Rusija oficialiai pripažįsta atskilusias Gruzijos provincijas Pietų Osetiją ir Abchaziją nepriklausomomis valstybėmis.
Įšaldė bendradarbiavimą su NATO.
Įšaldė bendradarbiavimą su NATO. / „Scanpix“ nuotr.

„Atsižvelgdamas į osetinų ir abchazų tautų laisvą valios pareiškimą, vadovaudamasis Jungtinių Tautų įstatais, 1970 metų deklaracija dėl tarptautinės teisės principų, susijusių su draugiškais santykiais tarp valstybių, 1975 metų Pasitarimo dėl saugumo ir bendradarbiavimo Helsinkio baigiamuoju aktu, kitais svarbiausiais tarptautiniais dokumentais, aš pasirašiau įsakus, kad Rusijos Federacija pripažįsta Pietų Osetijos nepriklausomybę ir Abchazijos nepriklausomybę“, –sakė D.Medvedevas.

Jo iš anksto įrašytą kreipimąsi apie Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybės pripažinimą transliavo nacionalinė televizija.

„Rusija ragina kitas valstybes pasekti jos pavyzdžiu“, – sakė D.Medvedevas, stovėdamas ant pakylos tarp dviejų Rusijos vėliavų.

Pasak D.Medvedevo, pripažindama Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybę, Rusija siekė užkirsti kelią šių respublikų tautų genocidui, pareiškė prezidentas Dmitrijus Medvedevas interviu televizijos kanalui „Russia Today“ antradienį.

„Mūsų sprendimų tikslas – užkirsti kelią genocidui, tautų sunaikinimui ir padėti joms atsistoti ant kojų“, – kalbėjo jis.

Pasak D.Medvedevo, dviejų respublikų nepriklausomybės pripažinimas visiškai atitinka tarptautinę teisę.

Prezidentas priminė, kad iškilus Kosovo klausimui Vakarų partneriai Rusijai teigė, jog tai ypatingas atvejis.

„Kiekvienas pripažinimo atvejis iš esmės yra ypatingas. Ypatinga padėtis Kosove, ypatinga padėtis Pietų Osetijoje ir Abchazijoje“, – pabrėžė D.Medvedevas.

„17 metų šios nepripažintos tautos kovojo už nepriklausomybę, ir visą tą laiką, nepaisant tarptautinės bendrijos mėginimų, nieko nepavyko suklijuoti“, – sakė jis.

„Mes praktiškai iki pat galo stengėmės padėti atkurti valstybės vienybę, bet to padaryti nepavyko: paskutinė vinis buvo įkalta priėmus sprendimą dėl agresijos“, – pridūrė šalies vadovas.

Pasak jo, „tokiomis sąlygomis vienintelis būdas išsaugoti šias tautas – pripažinti jas tarptautinės teisės subjektais, pripažinti jų valstybinę nepriklausomybę“.

„Todėl mūsų atsakymas visiškai pagrįstas tarptautine teise, Jungtinių Tautų Įstatais, žinomomis Helsinkio deklaracijomis ir kitais dokumentais“, – reziumavo D.Medvedevas.

Pripažinti dvi buvusias Gruzijos respublikas, kurių teritorijoje dislokuota Rusijos armija, D.Medvedevą pirmadienį paprašė Rusijos parlamentas. Vakarai prašė to nedaryti.

Pasak jo, Rusija santykių su Gruzija srityje demonstravo „susivaldymą ir kantrybę“ ir ne kartą siekė derybomis išspręsti ginčą dėl Pietų Osetijos ir Abchazijos statuso.

„Tačiau mūsų nuolatiniai pasiūlymai Gruzijai ... susitarti su Abchazija ir Pietų Osetija dėl jėgos atsisakymo liko be atsako, – sakė jis. – Deja, juos taip pat ignoravo NATO ir Jungtinės Tautos“.

„Tai nelengvas pasirinkimas, bet tai vienintelė galimybė išsaugoti žmonių gyvybes“, – pareiškė prezidentas.

Lavrovas: sprendimas pateisinamas teisės, istorijos ir moralės požiūriu

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Maskvos sprendimas pripažinti Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybę atitinka teisės ir moralės principus.

„Jei vadovausimės faktais, o ne kažkieno ketinimais, tai Rusija teisės, istorijos ir moralės požiūriu žengė vienintelį galimą žingsnį“, – sakė S.Lavrovas žurnalistams antradienį.

Jis pranešė, kad šiuo metu rengiami draugystės, bendradarbiavimo ir tarpusavio pagalbos sutarčių ir susitarimo užmegzti diplomatinius santykius su Pietų Osetija ir Abchazija projektai. Ministras išreiškė viltį, kad šios sutartys bus parengtos „palyginti greitai“.

Jis įsitikinęs, kad „kito sprendimo, išskyrus dviejų valstybių nepriklausomybės pripažinimą, Rusija priimti neturėjo teisės“.

„Dar Gamsachurdija (buvęs Gruzijos prezidentas) iškėlė šūkį: „Gruzija gruzinams“, ir Gruzija pradėjo kruviną karą prieš Pietų Osetiją ir Abchaziją, tačiau, nepaisant to, nepaisant daugybės kitų faktų, Rusija rėmėsi Gruzijos teritoriniu vientisumu. Tuo pat metu mes supratome, kad ir osetinai, ir abchazai Gruzijos sudėtyje gyveno tik kitos, didesnės valstybės – ar tai būtų carinė Rusija ar vėliau Sovietų Sąjunga – ribose“, – pažymėjo S.Lavrovas.

„Be to, Gruzija, traukdamasi iš SSRS sudėties, – tęsė ministras, – grubiai pažeidė įstatymą, nes juo remiantis autonominės respublikos turėjo teisę pasirinkti statusą – ar jos lieka iš SSRS sudėties pasitraukiančioje šalyje ir kokį statusą turės, ar ne. Tačiau Gruzijos vadovybė tuomet joms neleido šito padaryti“.

S.Lavrovas pažymėjo, kad prezidento Michailo Saakašvilio režimas „visą laiką žlugdė sureguliavimo procesą“. Jis priminė, kad valdant ministrui pirmininkui Zurabui Žvanijai buvo pasirašytas atitinkamas susitarimas dėl santykių su Abchazija ir Pietų Osetija, tačiau M.Saaakašvilis „šį susitarimą visiškai atmetė“.

S.Lavrovas pabrėžė, kad Rusija „įsitikino, jog esamomis sąlygomis ir Abchazijos, ir Pietų Osetijos gyventojai kovojo dėl teisės išlikti siekdamos nepriklausomybės“. „Rusija įsitikino, kad išlikti valdant Saakašvilio režimui praktiškai neįmanoma“, – pareiškė jis.

URM vadovas taip pat priminė, kad "su Saakašviliu pasirašius susitarimą dėl Rusijos karinių bazių iškeldinimo, buvo pasirašytas ir susitarimas, kad kitų valstybių bazių Gruzijoje nebus, ir kad bus įkurtas bendras antiteroristinis centras“. „Rusija, – tęsė jis, – net pirma laiko išvedė savo kariuomenę, o Saakašvilis savąją susitarimo dalį paprasčiausiai išmetė į šiukšlių dėžę“.

S.Lavrovas priminė Gruzijos prezidento žodžius, ištartus prieš keletą metų, jog jis neduos įsakymo panaudoti jėgą, nes „kraujas Kaukaze nepamirštamas per amžius“. Taigi, pabrėžė S.Lavrovas, M.Saakašvilis pats nustatė, kada bus įmanoma atkurti normalius santykius tarp Gruzijos, Pietų Osetijos ir Abchazijos.

„Mes didžiai gerbiame gruzinų tautą ir manome, kad ji yra verta tokios vyriausybės, kuri nedaro nepataisomos žalos savo šaliai“, – baigė S.Lavrovas.

Saakašvilis: reikia paspartinti Gruzijos integravimą į NATO ir ES

Tuo tarpu Rusijos sprendimas pripažinti dvi Gruzijos sritis nepriklausomomis valstybėmis yra „visiškai neteisėtas“, – pareiškė per Gruzijos televiziją prezidentas Michailas Saakašvilis.

„Šis sprendimas yra visiškai neteisėtas ir nuturintis teisinio pagrindo“, – sakė jis kreipdamasis į tautą.

„Tai neturės jokių teisinių pasekmių nei Gruzijai, nei pasaulio bendruomenei“, – pažymėjo jis.
Jo nuomone, „šiandien, vakar ir kelias pastarąsias savaites Rusijos Federacija padarė gana daug strateginių klaidų ir padarė nepataisomą žalą savo buvimui pasaulio bendruomenėje“, – nurodė M.Saakašvilis.

Jis taip pat paragino pasaulio lyderius paspartinti Gruzijos integravimą į NATO ir Europos Sąjungą, pranešama tinklalapyje „Novosti-Gruzija“.

Britanija: padėtis komplikuojasi 

Reaguodama į tokį Rusijos sprendimą, Britanija teigia atmetanti Rusijos antradienį priimtą formalų sprendimą pripažinti separatistines Gruzijos Pietų Osetijos ir Abchazijos respublikas ir dar kartą patvirtina savo paramą Gruzijos teritoriniam vientisumui.

„Mes kategoriškai tai atmetame ir patvirtiname Gruzijos suverenumą ir teritorinį vientisumą“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai.

Rusijos sprendimas pripažinti dvi nuo Gruzijos atskilusias sritis yra nepateisinamas ir dar labiau komplikuoja jau ir taip įtemptą situaciją, antradienį pareiškė britų užsienio reikalų sekretorius Davidas Milibandas.

Griežtame pareiškime jis pažadėjo suburti „kiek galima platesnę koaliciją prieš Rusijos agresiją Gruzijoje“ ir pridūrė, kad Maskva negali keisti Gruzijos sienų „dekretais“.

„Šiandien paskelbtas prezidento Dmitrijaus Medvedevo pareiškimas, kad Rusija pripažins Pietų Osetiją ir Abchaziją yra nepateisinamas ir nepriimtinas. Jis taip pat neturės galios“, – sakė jis.
„Tai prieštarauja taikos susitarimui, kuriam neseniai pritarė Rusija, ir paskutiniams Rusijos pareiškimams“, pridūrė jis, sakydamas, „kad visiškai nepaisoma, ką mano tūkstančiai gruzinų ir kitų, kurie turėjo palikti savo namus abejose teritorijose“.

„Šiandieninis sprendimas dar labiau pablogins ir taip jau įtemptą padėtį šiame regione“, – sakoma pranešime.

Jis pakartojo, kad Didžioji Britanija visiškai palaikė Gruzijos nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą, „kurio negalima keisti dekretu iš Maskvos“.

„Mes vėl raginame Rusiją tvirtai laikytis tarptautinės teisės kaip pagrindo šiai krizei išspręsti, ir taip pat neatidėliotinai ir visiškai įgyvendinti Rusijos įsipareigojimus atitraukti karines pajėgas iš Gruzijos į pozicijas, buvusias iki rugpjūčio 7 dienos“.

„Šiandien tariuosi su tarptautiniais partneriais ir rytoj apsilankysiu Ukrainoje, kad suburčiau kiek galima platesnę koaliciją prieš Rusijos agresiją Gruzijoje“, – pridūrė britų užsienio reikalų sekretorius.

Vokietija remia Gruzijos teisę į teritorinį vientisumą

Vokietijos kanclerė Angela Merkel antradienį parėmė Gruzijos teisę į teritorinį vientisumą – ji kalbėjo prieš tai, kai Rusijos prezidentas pripažino atskilusias Gruzijos provincijas Pietų Osetiją ir Abchaziją nepriklausomomis valstybėmis.

„Mūsų pozicija tokia, kad Pietų Osetijos ir Abchazijos pripažinimas neatitinka tarptautinės teisės“, – Estijos sostinėje Taline reporteriams sakė A.Merkel.

Netrukus po to Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas paskelbė, kad pasirašė dekretą, kuriuo Rusija oficialiai pripažįsta atskilusias Gruzijos provincijas Pietų Osetiją ir Abchaziją.

A.Merkel antradienį pabrėžė teritorinio vientisumo principo, kaip vieno tarptautinių santykių stulpų, svarbą.

„Europos Sąjunga to laikysis“, – sakė ji.

Prancūzija „apgailestauja“ dėl Pietų Osetijos ir Abchazijos pripažinimo

Tuo tarpu, pasak Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos, Rusijos antradienį priimtas sprendimas pripažinti separatistines Gruzijos Pietų Osetijos ir Abchazijos respublikas yra „apgailestautinas“ žingsnis.

„Mes laikome, kad tai apgailestautinas sprendimas ir pakartojame savo įsipareigojimą Gruzijos teritoriniam vientisumui“, – sakė žurnalistams atstovas spaudai.

Švedija: Rusijos sprendimas pažeidžia tarptautinę teisę 

Švedija taip pat reagavo į Rusijos sprendimą dėl Gruzijos bei Abchazijos. Rusijos sprendimas pripažinti separatistines Gruzijos Pietų Osetijos ir Abchazijos respublikas yra „sąmoningas tarptautinės teisės pažeidimas“, savo interneto dienoraštyje antradienį įrašė Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas.

Čekija remia Gruzijos teritorinį vientisumą

Čekija antradienį pasmerkė Rusijos spendimą pripažinti atskilusias nuo Gruzijos Pietų Osetijos ir Abchazijos provincijas nepriklausomomis valstybėmis.

„Pripažįstame Gruzijos teritorinį vientisumą, o Pietų Osetiją ir Abchazija laikome jos dalimis. Šiame konflikte Rusija nėra nešališka“, – agentūrai AFP pareiškė Užsienio reikalų ministerijos atstovė Zuzana Opletalova.

Čekijos vyriausybė pasmerkė Rusijos karinę intervenciją į Gruzija, tačiau susilaukė kritikos iš prezidento Vaclavo Klauso, pasak kurio, vyriausybė laikosi vienašališkos pozicijos.

Ministras pirmininkas Mirekas Topolanekas, užsienio reikalų ministras Karelas Schwarzenbergas ir Europos reikalų ministras Alexandras Vondra antradienį turėjo susitikti su prezidentu V.Klausu, kad pamėgintų suderinti pozicijas prieš pirmadienį prasidedantį specialų ES vadovų susitikimą dėl Gruzijos.

NATO atmeta Rusijos sprendimą 

Tuo tarpu NATO išpeikė Rusijos antradienį paskelbtą sprendimą pripažinti dvi atsiskyrusias Gruzijos sritis ir pareiškė, jog tai pažeidžia Jungtinių Tautų rezoliucijas dėl Gruzijos teritorinio vientisumo.

„Aš atmetu Rusijos vyriausybės sprendimą suteikti pripažinimą Pietų Osetijos ir Abchazijos sritims Gruzijoje“, – sakė Šiaurės Atlanto aljanso generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis.

„Tai yra tiesioginis daugelio JT Saugumo Tarybos rezoliucijų apie Gruzijos teritorinį vientisumą pažeidimas; rezoliucijų, kurias patvirtino pati Rusija“, – pažymėjo jis.

„Rusijos veiksmai pastarosiomis savaitėmis verčia abejoti Rusijos įsipareigojimu siekti taikos ir saugumo Kaukaze. NATO tvirtai remia Gruzijos suverenumą ir teritorinį vientisumą bei ragina Rusiją gerbti šiuos principus“, –  nurodė J.de Hoopas Schefferis.

ESBO taip pat smerkia Rusiją

Aukščiausia Europoje žmogaus teisių gynimo institucija, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), antradienį taip pat pasmerkė Rusijos sprendimą pripažinti atsiskyrusias nuo Gruzijos sritis – Abchaziją ir Pietų Osetiją.

„Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybės pripažinimas pažeidžia pamatinius ESBO principus“, – sakė 56 valstybių organizacijos pirmininkas Alexanderas Stubbas.

„Rusija turi laikytis ESBO principų gerbdama Gruzijos teritorinį vientisumą ir suverenumą. Rusija turi nedelsdama išvesti visas savo karines pajėgas iš Gruzijos ir vykdyti paliaubų susitarimą“, – nurodė jis ir pridūrė, kad tarptautinė bendruomenė negali pripažinti vienašališkai įsteigtų buferinių zonų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas