Tai buvo pirmi rinkimai šalyje nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios.
Dauguma laimėtojų kandidatavo kaip „Vieningosios Rusijos“, valdančiosios partijos, glaudžiai susijusios su prezidentu Vladimiru Putinu, nariai. Du politikai savo kandidatūras išsikėlė patys, tačiau jie remia „Vieningąją Rusiją“.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, pirmadienį žurnalistų paklaustas, ar rezultatai rodo paramą Rusijos karui Ukrainoje, atsakė: „Neabejotinai.“
„Tai rodo didelį palaikymą dabartiniam vadovui ir jo priimamiems sprendimams“, – sakė D.Peskovas.
Nuo penktadienio iki sekmadienio vykusiuose rinkimuose į šešis regioninius parlamentus irgi dominuoja „Vieningosios Rusijos“ kandidatai. Tačiau Sachalino regione „Vieningoji Rusija“ surinko tik 47 proc. balsų.
Daugeliui opozicijos politikų buvo uždrausta dalyvauti balsavime.
12-e regionų, įskaitant sostinę Maskvą, vyko municipaliniai rinkimai.
Valstybinės naujienų agentūros TASS duomenimis, „Vieningosios Rusijos“ kandidatai laimėjo apie 75 proc. vietų Maskvos savivaldybės taryboje. Savivaldybių tarybos, žemiausias vietos valdžios lygmuo, turintis nedaug realios galios, tapo kovos lauku opozicijos politikams, kurie negali dalyvauti nacionaliniuose rinkimuose.
Paskutinė vietos valdžios rinkimų balsavimo diena buvo rugsėjo 11-oji, tačiau kai kuriuose regionuose rinkimų apylinkės atidarytos penktadienį pagal 2020 metais per koronaviruso pandemiją priimtą tvarką, kuria siekiama sumažinti minias.
Rusijos centrinės rinkimų komisijos vadovė Ela Pamfilova praėjusį mėnesį sakė, kad trijų dienų sistema yra „labai patogi“ ir „galingas“ būdas užtikrinti žmonių saugumą.
Kai kurie stebėtojai teigia, kad ištęsus balsavimo trukmę, padidėja sukčiavimo tikimybė, nes prieš suskaičiuojant balsus, balsadėžės stovi kelias dienas.
Prezidento Vladimiro Putino balsingiausio kritiko Aleksejaus Navalno, kuris atlieka bausmę kalėjime, komanda ragino rusus pasinaudoti vadinamąja „protingo balsavimo“ strategija, kad Kremliaus sąjungininkai negautų mandatų.
A.Navalno komanda buvo paskelbusi rekomenduojamą kandidatų Maskvos municipaliniuose rinkimuose sąrašą, kuriame politikai atrinkti, be kita ko, atsižvelgiant į jų požiūrį į karą Ukrainoje.
„Bet kokie veiksmai, kuriais siekiama susilpninti bet kurį V.Putino sistemos elementą, yra teisingi ir yra piliečio pareiga“, – teigė 46 metų A.Navalnas praėjusią savaitę socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje žinutėje.
Nors praeityje ši strategija pasiteisino vietos rinkimuose, Rusijos politiniame gyvenime ir toliau dominuoja valdančioji partija „Vieningoji Rusija“.
A.Navalnas atlieka devynerių metų laisvės atėmimo bausmę dėl kaltinimų turto pasisavinimu, kurie, pasak jo ir jo sąjungininkų, yra politiškai motyvuoti, tačiau jis ir toliau perduoda pranešimus per savo advokatus.