Propagandiniai Oliverio Stone'o pasikalbėjimai su Vladimiru Putinu

Imti interviu iš Rusiją kietu kumščiu valdančio ir Rytų Europą gąsdinančio Vladimiro Putino iš Amerikos važiuoja ne patyrę ir aštrius klausimus užduodantys Andersonas Cooperis ar Christiane Amanpour. Važiuoja gražiai besišypsanti Megyn Kelly ar sąmokslo teorijų fanatikas Oliveris Stone'as, su kuriuo galima pasvaičioti apie JAV ir Rusijos branduolinį karą, pastebi „The Daily Beast“.
Oliveris Stone'as ir Vladimiras Putinas
Oliveris Stone'as ir Vladimiras Putinas / „Twitter“ nuotr.

Visus keturis O.Stone'o interviu su V.Putinu, kuriuos kritikai jau praminė „meilės laiškais Rusijos prezidentui“, JAV televizija „Showtime“ parodys birželio 12–15 dienomis. Tačiau jau skelbiamos įrašų ištraukos.

Naujausioje V.Putinas su JAV režisieriumi aptarė galimo Rusijos ir Amerikos branduolinio karo pasekmes, o Rusijos prezidentas pareiškė: „Manau, kad per jį niekas neišgyventų.“

VIDEO: Oliverio Stone'o interviu su Vladimiru Putinu ciklo anonsas

Žiūrėjo garsų filmą

Jis taip pat teigė neprarandantis vilties, kad Rusijos ir JAV santykiai pagerės: „Tai visada įmanoma, kol jie mūsų nenuneš į kapines ir nepalaidos.“

„Showtime“ anonse skelbiama, kad O.Stone'as su V.Putinu kalbėjosi dvylika kartų per dvejus metus. O ruošdamiesi pokalbiui apie branduolinį karą, kartu pažiūrėjo garsų Stanley Kubricko filmą „Daktaras Streindžlavas“ („Dr. Strangelove“).

Kadras iš filmo „Daktaras Streindžlavas“
Kadras iš filmo „Daktaras Streindžlavas“

Tai yra garsi juodoji komedija apie hipotetinį branduolinį konfliktą tarp Sovietų Sąjungos ir JAV. Filmas buvo išleistas Šaltojo karo apogėjuje – 1964-aisiais – ir yra laikomas politinės satyros klasika.

Rusijos prezidentas kartojo tradicinę Kremliaus mantrą, esą NATO „nuolat ieško išorinio priešo“, kad pateisintų organizacijos egzistavimą.

„Problema ta, kad mažai kas pasikeitė. Ginklų sistemos sudėtingesnės, išmanesnės. Bet mintys apie tokių ginklų panaudojimą ir nesugebėjimą šių sistemų kontroliuoti vis dar teisingos“, – svarstė V.Putinas.

Rusijos prezidentas taip pat kartojo tradicinę Kremliaus mantrą, esą NATO „nuolat ieško išorinio priešo“, kad pateisintų organizacijos egzistavimą.

„Nėra Rytų bloko, nebėra Sovietų Sąjungos. Kam tada reikalinga NATO? Manau, kad NATO, norėdama pateisinti savo egzistavimą, nuolat ieško išorinio priešo ar kažkokių provokacijų, kad galėtų ką nors pavadinti oponentu“, – kalbėjo V.Putinas.

Su O.Stone'u jis šnekėjosi ir apie tradicines vertybes. Amerikietis paklausė V.Putino, ar jis eitų į dušą su homoseksualu povandeniniame laive.

„Neičiau su juo į dušą, kad neprovokuočiau. Bet, kaip žinote, esu dziudo ir savigynos imtynių meistras. Galiu jums kaip valstybės galva pasakyti, kad tikiu, jog mano pareiga – saugoti tradicines ir šeimos vertybes.

TT NYHETSBYRÅN/Vladimiras Putinas
TT NYHETSBYRÅN/Vladimiras Putinas

Kodėl? Kodėl tos pačios lyties santuokose negimsta vaikai? Dievas taip nusprendė, ir mums reikia atkreipti dėmesį į gimstamumo rodiklius mūsų šalyje.

Mums reikia stiprinti šeimą. Tačiau tai nereiškia, kad turime persekioti kitokius“, – aiškino Rusijos prezidentas.

Skandalingi pareiškimai

Kad kalbinti V.Putino į Rusiją nuvyko būtent O.Stone'as, nenuostabu. Šis režisierius pastaraisiais metais energingai šoka pagal Maskvos dūdelę.

Skandalingais pareiškimais O.Stone'as, tiesa, yra pasižymėjęs ir anksčiau. Jis savo filme „JFK“ ieškojo naujų kaltųjų JAV prezidento Johno F.Kennedy nužudymo byloje.

O 2012 metais apskritai pabandė perrašyti Amerikos istoriją – „Showtime“ tada parodė jo 10 dalių serialą „Nepasakyta Jungtinių Valstijų istorija“ („The Untold History of the United States“).

„Scanpix“/AP nuotr./Johnas F.Kennedy Dalase 1963 m.
„Scanpix“/AP nuotr./Johnas F.Kennedy Dalase 1963 m.

„Politico“ tada rašė, kad serialo (ir jį lydinčios knygos – red.) autoriai parodė „stebėtiną istorinį neraštingumą“ ir vieną po kito peikia „liberalus antikomunistus“. O.Stone'as negaili gerų žodžių apie tokius diktatorius kaip Fidelis Castro ir Hugo Chavezas.

O.Stone'as: „Mūsų žiniasklaidoje dominuoja žydai. Jungtinėse Valstijose yra labai daug jų lobistų. Jie sunkiai dirba. Izraelis jau daug metų kruša JAV užsienio politiką.“

Dar anksčiau, 2010-aisiais, O.Stone'as viename interviu ėmė skųstis dėl žydų įtakos JAV, užstojo tuometį Irano prezidentą Mahmoudą Ahmadinejadą ir teigė, jog Amerikoje daug dėmesio Holokaustui skiriama dėl to, kad „žydai dominuoja žiniasklaidoje“.

„Hitleris Rusijos žmonėms pakenkė kur kas labiau nei žydams. Žuvo 25–30 milijonų. <...> Mūsų žiniasklaidoje dominuoja žydai. Jungtinėse Valstijose yra labai daug jų lobistų. Jie sunkiai dirba. Izraelis jau daug metų kruša JAV užsienio politiką“, – „The Sunday Times“ tada aiškino O.Stone'as.

Smaginosi jis ir vėliau – 2014 metais išleido pagal Kremliaus propagandos vadovėlius sukurptą „dokumentinį“ filmą „Deganti Ukraina“ („Ukraine on Fire“), kuriame teigiama, kad Maidano perversmą suorganizavo JAV Centrinė žvalgybos valdyba.

„Scanpix“/AP nuotr./Maidano barikadų sargai
„Scanpix“/AP nuotr./Maidano barikadų sargai

O pernai O.Stone'as pareiškė, kad JAV Demokratų partija pati suorganizavo įsilaužimą į jos serverius, nors 17 šalies žvalgybos tarnybų nustatė, jog pasidarbavo Rusijos valdžios programišiai.

„Šių interviu akivaizdus tikslas – sužmoginti Putiną ir demonizuoti Ameriką. Stone'as leidžia Putinui neigti, kad Rusija yra agresorė beveik visuose pasauliniuose konfliktuose, įskaitant Gruziją ir Ukrainą.

„Scanpix“/AP nuotr./Režisierius Oliveris Stone'as
„Scanpix“/AP nuotr./Režisierius Oliveris Stone'as

Putinas liaupsina Rusijos ekonomiką, nors jos bendrasis vidaus produktas (BVP) sudaro tik kiek daugiau nei pusę Kalifornijos BVP. Jis amerikiečius kaltina net dėl Kubos raketų krizės“, – rašo „The Daily Beast“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai