Austrus supykdė ribojimai
Įspūdingoje nuotraukoje matyti dešimtys tūkstančių žmonių, susirinkusių į didžiulę aikštę. Iš aplinkinių pastatų sunku iškart pasakyti, kuriam mieste tai vyksta. Nors virš minios iškilę nemažai plakatų, kas juose parašyta, įžiūrėti neįmanoma, tad sunku suprasti, dėl ko žmonės susirinkę.
Socialiniuose tinkluose, kur platinamas šis vaizdas, pridėti paaiškinimai, esą fotografijoje užfiksuotas Austrijos sostinėje vykusi demonstracija.
„Protestas Vienoje prieš COVID ribojimus, įskaitant privalomus skiepų pasus, – prieš porą savaičių paskelbė viena „Twitter“ vartotoja (tiesa, jos įrašo jau nebėra). – Žmonės bunda ir, jei turėsime, visi tai padarysime.“
Vienas „Facebook“ vartotojas tik išreiškė nuostabą, kitas paaiškino, esą „paskiepytieji ir nepaskiepytieji susivienijo už tai, kas yra teisinga“ ir paragino: „Pirmyn, Viena!“
Šie įrašai socialiniuose tinkluose pasirodė Austrijoje vykstant tūkstantiniams protestams prieš privalomus skiepus nuo COVID-19. Jie turėtų būti privalomi nuo vasario.
Kaip tik tomis dienomis buvo įvestas jau ketvirtas nuo pandemijos pradžios nacionalinis karantinas. Jis ką tik buvo pratęstas iki gruodžio 11-osios.
Tas pats protestas – ir Prancūzijoje
Ta pati nuotrauka, tik su kitokiais komentarais, socialiniuose tinkluose buvo platinama ir liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje. Tuomet aiškinta, esą nuotraukoje matyti Prancūzijoje vykstantys protestai prieš privalomą sveikatos pasą.
Nuo liepos 19 d. jo reikėjo visiems, norintiems patekti į kino teatrą, muziejų ar įvairius renginius, o nuo rugpjūčio 9 d. – ir į maitinimo įstaigas bei prekybos centrus. Jis būtinas ir kelionėms lėktuvais bei traukiniais.
Vadinamąjį sveikatos pasą gali gauti tie, kurie yra visiškai pasiskiepiję arba turi neigiamą testo, atlikto ne anksčiau nei per pastarąsias 48 val., rezultatą. Tokį sprendimą vyriausybė priėmė siekdama paskatinti žmones skiepytis.
Taip pat skaitykite: Meluojama, kad Austrijoje policija ir kariuomenė stojo protestuotojų pusėn
Tad prancūzai turėjo priežastį eiti į gatves – protestai vyko kelis savaitgalius iš eilės. Paskutinę liepos dieną demonstracijose dalyvavo apie 200 tūkst., vien Paryžiuje – beveik 15 tūkst. žmonių.
Tuomet socialiniuose tinkluose ir sąmokslo teorijas skelbiančiuose tinklalapiuose ėmė plisti ta pati minios nuotrauka, dažnai – su prierašu prancūzų kalba „La 4e vague, c'est nous – Allons enfants“ („Ketvirtoji banga esame mes – pirmyn, vaikai“ ar tokiais komentarais, kaip „Prancūzija – ant kojų prieš koronos fašizmą“.
Dar viena versija – koncertas
Nuotraukų paieškos sistema „Tineye“ nurodo, kad ta pati nuotrauka, kartais – su šmaikščiais prierašais, buvo platinama jau 2013-2014 m. Kitaip tariant, ji padaryta tikrai ne šiemet.
Vienoje socialinio tinklo „Reddit“ paskyroje ta pati nuotrauka prieš pusmetį buvo patalpinta su paaiškinimu, kad „maždaug 1,6 mln. žmonių 1991 m. Maskvoje susirinko į „Metallica“ koncertą „Monsters of Rock“.
Toks koncertas – vienas masiškiausių muzikos istorijoje – tikrai vyko. Jis buvo surengtas 1991 m. rugsėjo pabaigoje, tik, kaip matyti iš nuotraukų, kitoje vietoje, jame dalyvavo ir „AC/DC“, kitos grupės.
Be to, 2012 m. nuotrauka buvo platinama kaip tariamai daryta per tuo metu Rusijos sostinėje vykusius protestus prieš prezidentą Vladimirą Putiną.
„Google“ paieškos sistemos pagalba tą pačią nuotrauką galima rasti naujienų agentūros AP archyve su pavadinimu „Neramumai Rusijoje 1991 m.“
Kaip nurodyta apraše, joje matyti tūkstančiai protestuotojų, 1991 m. kovo 10 d., sekmadienį, susirinkusių Maskvoje į Maniežo aikštę netoli Kremliaus.
Jie reikalavo, kad Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas su bendražygiais komunistais pasitrauktų iš valdžios. Kartu buvo reiškiama parama nepriklausomybę paskelbusioms Baltijos šalims.
„Kaip spėjama, 500 tūkst. žmonių minios demonstracija buvo didžiausia per 73 metų nuo komunistų atėjimo į valdžią“, – rašė AP.
Ten pat nurodyta, kad nuotraukos autorius – Dominique’as Mollard’as, ji padaryta 1991 m. kovo 10 d. 10.45 val.
Šią fotografiją galima rasti ir JAV dienraščio „USA Today“ 2016 m. publikuotoje galerijoje apie SSRS žlugimą. Naujienų agentūros TASS padaryta nuotrauka iš tos pačios demonstracijos skelbiama ir Jelcino centro tinklalapyje.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.