Protestuotojai nesitraukia iš Kijevo centro, M.Saakašvilis kalba apie kerštą

Sekmadienį, Kijevo centre, priešais Aukščiausiąją Radą vykusi demonstracija buvo taiki, tačiau baigėsi trumpo protestuotojų susirėmimu su policininkais, kurie bandė neleisti aktyvistams įsinešti garso įrangos į palapinių miestelį. Akivaizdu, kad įtampa Ukrainoje neslūgsta, nors prezidentas Petro Porošenka, regis, imasi veiksmų, kurių reikalauja demonstrantai, rašo „Kyiv Post“.
Kijeve tęsiasi protestai prieš esą korumpuotą valdžią
Kijeve tęsiasi protestai prieš esą korumpuotą valdžią / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Praėjusią savaitę Rada pagaliau patvirtino sveikatos apsaugos sistemos reformą, o tokį žingsnį pasveikino Ukrainos partneriai Vakaruose. Netrukus P.Porošenka pažadėjo iki metų pabaigos įsteigti antikorupcinį teismą, pridūręs, kad pinigų kitų metų biudžeto projekte tam jau numatyta.

Anksčiau prezidentas buvo sakęs, kad tokio teismo būtų galima tikėtis tik 2020 metais. Bet jis, regis, apsigalvojo, kai prie parlamento ėmė rinktis aktyvistai.

Jie taip pat reikalauja, kad iš Rados deputatų būtų atimta neliečiamybė. Šiuo atveju irgi iškovota nedidelė pergalė: deputatai sutiko nusiųsti du teisės aktus dėl jų neliečiamybės panaikinimo į Konstitucinį teismą. Tiesa, atsakymo reikia palaukti iki 2018-ųjų.

Vis dėlto P.Porošenka iškart pavadino demonstrantus, kurie prie Rados pastato įkūrė palapinių miestelį, „provokatoriais“, ir pridūrė, kad jie siekia „destabilizuoti situaciją Ukrainoje“.

Tad nenuostabu, jog aktyvistai niekur nesitraukia. Buvęs Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis, iš kurio Kijevas yra atėmęs pasą, gal ir yra vienas protestuotojų lyderių, bet į demonstracijas vyksta ir daugelis opozicionierių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Saakašvilis Kijeve
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Saakašvilis Kijeve

Sekmadienį prie Rados pasirodė per 3 tūkst. žmonių – ten palapinių miestelis išdygo dar spalio 17-ąją. Demonstracija vyko taikiai, bet rimčiausias incidentas įsiplieskė, kai aktyvistai paskelbė, kad policija neleido sunkvežimiui su garso įranga privažiuoti prie parlamento pastatą.

Parlamentaras Serhijus Leščenka teigia, kad P.Porošenka blokuoja reformas, kurios galėtų pakenkti jo verslo interesams.

Protestuotojai netgi susirėmė su policija, bet netrukus pareigūnai leido demonstrantams įvežti garso įrangą ir perkelti ją ant scenos.

Trauktis iš Kijevo gatvių aktyvistai neketina ir toliau kaltina P.Porošenką žlugdant reikalingas reformas – esą prezidentas, vadovaujantis „kleptokratiškai oligarchijai“, turi atsistatydinti.

Bene aktyviausias – parlamentaras Serhijus Leščenka, teigiantis, kad P.Porošenka blokuoja reformas, kurios galėtų pakenkti jo verslo interesams.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Serhijus Leščenka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Serhijus Leščenka

Esą prezidentas susimokęs ir su oligarchu Rinatu Achmetovu, kurio kompanijos DTEK skolas neva išpirko, ir su prorusišku politiku Viktoru Medvedčuku, esą kontroliuojančiu Ukrainos suskystintų dujų rinką.

Minia sekmadienį skandavo „Gėda“, „Porošenką – į kalėjimą, kartu – ir Hroismaną (Volodymyras Hroismanas yra Ukrainos premjeras, – red.)“, „Ukraina – ne „Roshen“. „Roshen“ yra P.Porošenkos įkurta konditerijos bendrovė.

O M.Saakašvilis smaginasi. Politikas, dabar vadovaujantis „Naujų jėgų judėjimui“, pareiškė, kad P.Porošenka gali jam keršyti, ir pridūrė, jog trys su juo susiję gruzinai buvo pagrobti, sumušti ir deportuoti iš Ukrainos į Gruziją.

Tie trys gruzinai – M.Saakašvilio draugas Davidas Makišvilis, kuris kovėsi su separatistais Donbase, buvęs jo vairuotojas Michailas Abzianidzė ir buvęs apsaugininkas Georgijus Rubašvilis. Jie į Gruziją buvo išgabenti lėktuvu, o ant jų galvų buvo užmauti maišai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai