Tyrėjai skaičiuoja, kad jei šis vaistas Jungtinėje Karalystėje (JK) būtų naudotas nuo pandemijos pradžios, būtų buvę galima išsaugoti 5 tūkst. gyvybių. Kadangi vaistas nėra brangus, jis gali būti itin naudingas neturtingose šalyse, kuriose nustatytas didelis susirgimų COVID-19 skaičius.
BBC rašo, kad uždegimo mažinimui vartojamas vaistas, panašu, padeda sustabdyti žalą, kuri padaroma imuninei sistemai kovojant su koronavirusu. Pavyzdžiui, citokinų audra vadinama stipri organizmo reakcija gali būti mirtina.
Oksfordo universiteto tyrime maždaug 2-iems tūkst. ligoninės pacientų buvo duodama deksametazono, rezultatai buvo lyginami su daugiau nei 4 tūkst. pacientų, kuriems nebuvo taikomas gydymas šiuo vaistu.
Tai yra pirmas vaistas, kuris, matome iš preliminarių rezultatų, gerina pacientų išgyvenamumą. Ir tai yra labai svarbu.
Pacientams, kuriems buvo ventiliuojami plaučiai, mirties rizika sumažėjo nuo 40 proc. iki 28 proc. Pacientams, kuriems reikalinga deguonies terapija, mirties rizika sumažėjo nuo 25 proc. iki 20 proc.
Tyrimą vykdantis profesorius Peteris Horby sakė: „Tai – kol kas vienintelis vaistas, kuris gali sumažinti mirštamumą, ir žymiai jį mažina. Tai – didelis proveržis.“
BBC rašo, kad deksametazonas, panašu, nepadeda žmonėms, kuriems pasireiškia švelnesni koronaviruso simptomai – tiems, kuriems nereikia pagalbos kvėpuojant.
JK 10 dienų vieno paciento gydymas deksametazonu atsieina apie 5 svarus (5,6 euro).
Ekspertė: atradimas labai svarbus
Valstybinės vaistų kontrolės komisijos patarėja Simona Stankevičiūtė teigia pozityviai vertinanti britų mokslininkų tyrimą ir tikisi, kad į jo išvadas atsižvelgs Lietuvos medikai.
„Kaip aš manau, kas dabar bus, tai mūsų šalyje tyrimų centrai ir ligoninės atsižvelgs į šitą rezultatą, sverdamos individualiai naudos ir rizikos santykį, ir spręs, skirti gydymą gyventojui, ar ne. Pastebėjimai šitame tyrime yra labai svarbūs, nes tai yra pirmas vaistas, kuris, matome iš preliminarių rezultatų, gerina pacientų išgyvenamumą. Ir tai yra labai svarbu. Esu įsitikinusi, kad gydytojai atsižvelgs į šiuos rezultatus“, – teigė Europos vaistų agentūros Žmonėms skirtų vaistinių preparatų komiteto pakaitinė narė.
Anot S.Stankevičiūtės, gyventojams jokiu būdu nederėtų deksametazono vartoti savarankiškai.
„Esu įsitikinusi, kad daugelis žmonių tikrai galėtų rasti vaistų spintelėje šito vaisto. Labai svarbu, kad žmonės, išgirdę šitą naujieną, nepradėtų patys vartoti, nes tyrimo autoriai labai pabrėžė, kad nauda buvo pamatyta tik tiems, kurie buvo sunkios būklės. Jie būtinai turėjo būti hospitalizuoti, reikėjo papildomo deguonies, buvo ventiliuojami. Profilaktiškai vaistas neveikia. (...) Labai svarbu, kad gyventojai nepradėtų savigydos, nes vaistas turi ir šalutinių poveikių“, – teigė ji.
Buvo duodamas onkologiniams ligoniams
Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas L.Labanauskas detaliau papasakojo, kokių šalutinių simptomų turi šis preparatas.
„Jis silpnina imuninę sistemą, vadinamas mažuoju depresantu. Panašus šiek tiek į (...) onkologinius vaistus, kurie yra didieji, o šitas – mažiukas. Jis panašus. Ir seniau netgi kai kurių onkologinių susirgimų atvejais mes irgi duodavome jį kaip tokį, kol mokslas nepažengė į priekį. Jis yra kaip slopinantis tą imunitetą ir mažinantis uždegimą“, – teigia gydytojų sąjungos vadovas.
Jo teigimu, taip pat svarbu suprasti, kad vaistas nėra antivirusinis, o tik gydo simptomus.
„Senas vaistas, mažinantis uždegimą. Liaudiškai kalbanti – hormonas. Jį vartoja visi ligoniai, kurie serga lėtinėmis ligomis, kaip reumatoidiniai artritai, bronchinė astma. Jis labai stipriai mažina uždegimą. Jeigu turime gleivinės uždegimą, nebūtinai infekcinį, jis mažina paburkimą, gali žmogus kvėpuoti ir t.t. Labai abejoju, kad vaistas gali užmušti virusą, kuris neturi jokio ryšio su virusais. Jis vartojamas gali būti kaip palengvinantis sergančiųjų COVID-19 būklę. (...) Yra efektyvesnių priemonių, greičiau nuimančių paburkimą“, – sako gydytojas.