„Vakar Nepaprastųjų situacijų komitetas susirinko į 15-ąjį posėdį ir rekomendavo man paskelbti tarptautinio masto ekstremalios visuomenės sveikatos situacijos pabaigą. Priėmiau šį patarimą“, – tviteryje parašė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.
PSO teigė, kad nors ekstremaliosios situacijos etapas baigėsi, pandemija nesibaigė, ir pažymėjo, kad pastaruoju metu padaugėjo susirgimo COVID-19 atvejų Pietryčių Azijoje ir Artimuosiuose Rytuose. Jungtinių Tautų sveikatos agentūra teigia, kad kiekvieną savaitę nuo viruso vis dar miršta tūkstančiai žmonių.
„Su didele viltimi skelbiu, kad COVID-19 baigėsi kaip tarptautinio masto ekstremali visuomenės sveikatos situacija, – sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas. – Tai nereiškia, kad COVID-19 baigėsi kaip pasaulinė grėsmė sveikatai.“
PSO pirmą kartą COVID-19 paskelbė tarptautinio masto ekstremalią situaciją, kai 2020 metų sausį už Kinijos ribų pradėjo plisti koronavirusas. Tada jis dar nebuvo pavadintas COVID-19, o už Kinijos ribų didelių protrūkių nebuvo.
Nors tarptautinio masto ekstremalios situacijos paskelbimas yra visame pasaulyje sutartas reagavimo į tokius protrūkius mechanizmas, tačiau tik po to, kai 2020 metų kovo 11 dieną Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas blogėjančią situaciją dėl COVID-19 įvardijo kaip pandemiją, daugelis šalių suvokė situacijos rimtumą.
Praėjus daugiau nei trejiems metams, pasaulyje buvo patvirtinta apie 764 mln. užsikrėtimo atvejų, mirė mažiausiai 7 mln. žmonių, o apie 5 mlrd. žmonių gavo bent vieną vakcinos dozę.