Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pyktis dėl nužudyto paauglio gali paskatinti žiauraus karo su narkotikais Filipinuose pabaigą

Filipinų prezidentas Rodrigo Duterte, prieš metus paskelbęs žiaurų karą su narkotikais, sulaukė didžiulio visuomenės palaikymo. Vis dėlto praeitą savaitę per tris naktis policijos pareigūnams nužudžius 80 žmonių, kritikos ima negailėti net R.Duterte politiniai sąjungininkai, rašo „The Atlantic“.
Kiano Lloydo delos Santoso nužudymo paskatintas protestas
Kiano Lloydo delos Santoso nužudymo paskatintas protestas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

2016-ųjų vasarą prezidentu tapęs R.Duterte paskelbė karą narkotikams ir pažadėjo šalyje išnaikinti narkotikų prekeivius. Savo pažado jis stropiai laikėsi: oficialiais policijos duomenimis, buvo nužudyta 3500 žmonių, o žmogaus teises ginančios grupės skaičiuoja maždaug 7–13 tūkst. aukų.

Daugybė skurdžiausių filipiniečių gyvena baimėje – bijo ne nusikaltėlių, o pareigūnų, kaltinamų neteisėtais nužudymais. Vis dėlto griežtą retoriką pamėgęs populistas R.Duterte, atrodo, džiaugiasi visuomenės parama.

Praeitą mėnesį atliktos apklausos duomenimis, jį palaikė daugiausia žmonių nuo jo prezidentavimo pradžios. Tiesa, šie skaičiai galėjo pasikeisti tuomet, kai policijos pareigūnai nužudė 17 metų amžiaus Kianą Lloydą delos Santosą.

Praėjusią savaitę specialiosios operacijos metu paauglys buvo nužudytas apkaltinus jį narkotikų prekyba. Policijos pareigūnai tikino, kad K.L.delos Santosas šovė į juos ginklu, tačiau apsaugos kamerų vaizdo įrašai tokią versiją paneigė.

„Scanpix“/AP nuotr./Rodrigo Duterte
„Scanpix“/AP nuotr./Rodrigo Duterte

R.Duterte kritikai tikina, kad policininkai skurdžiausiuose rajonuose beatodairiškai šaudo į žmones, jog jie taikosi į priklausomus nuo narkotinių medžiagų asmenis, o ne platintojus. Manoma, kad prie nužudytųjų kūnų padedami ginklai – neva žuvusieji patys puolė pareigūnus. Būtent tokia taktika buvo užfiksuota K.L.delos Santoso nužudymo metu.

Liudininkai teigia, kad, pareigūnams sučiupus paauglį, jis maldavo paleisti. „Prašau, ar galiu eiti namo, man rytoj į mokyklą“, – liudininkų teigimu prašė K.L.delos Santosas. Vaizdo įraše užfiksuota, kaip pareigūnai vaikiną tempia gatve, tuomet duoda jam ginklą ir liepia bėgti.

Autopsija atskleidė, kad pirmiausia K.L.delos Santosas buvo pašautas į nugarą, o tada iš arti du kartus į galvą – vadinasi, buvo įvykdyta egzekucija. R.Duterte kritikų teigimu, toks scenarijus nuo karo su narkotikais pradžios buvo įvykdytas jau tūkstančius kartų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Nužudyto Kiano Lloydo delos Santoso motina
AFP/„Scanpix“ nuotr./Nužudyto Kiano Lloydo delos Santoso motina

Vis dėlto K.L.delos Santoso nužudymas net ir prezidentą palaikančioje visuomenėje užgavo jautrią stygą.

Susivienijusi opozicija

Per savaitgalį susivieniję opozicijos balsai paprastai pasipūtusį prezidentą privertė gintis. Garsus katalikų bažnyčios lyderis arkivyskupas Socratesas Villegasas pareikalavo sustabdyti žudynes ir paragino Filipinų piliečius reikalauti to paties.

S.Villegasas: „Kodėl nebesame pašiurpę nuo ginklų garso ir šaligatviais tekančio kraujo?“

„Kodėl nebesame pašiurpę nuo ginklų garso ir šaligatviais tekančio kraujo? – klausė S.Villegasas. – Šią šalį apėmė chaosas. Žudantis pareigūnas yra apdovanojamas, o kaltė tenka nužudytajam.“

Regione Filipinai yra vienas paskutinių katalikų bažnyčios galios bastionų, tačiau religiniams lyderiams nepavyko nuteikti visuomenės prieš R.Duterte.

Atrodo, kad kritika prezidentą tik padrąsina – praeityje popiežių jis pavadino „kalės vaiku“.

S.Villegasas ir kiti regiono katalikų lyderiai sakė visą mėnesį nuo antradienio naktimis skambinsiantys bažnyčios varpais. Taip jie sieks priminti per karą su narkotikais žuvusiųjų skaičių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Bažnyčia Filipinuose
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Bažnyčia Filipinuose

Antradienis filipiniečiams – svarbi data, kadangi tą dieną buvo minimos Benigno Aquino jaunesnio mirties metinės. Šis demokratiškų pažiūrų lyderis devintajame dešimtmetyje kovėsi prieš du dešimtmečius trukusią Ferdinando Marcoso diktatūrą.

Todėl antradienį tūkstančiai žmonių išėjo į gatves priešintis R.Duterte paskelbtam karui su narkotikais. Protestuotojai žygiavo nešini plakatais su užrašais „priešinkimės fašistui“ ir „sustabdykite žudynes“.

Be to, K.L.delos Santoso mirtis paskatino kai kuriuos R.Duterte politinius sąjungininkus rinktis kritiškesnį toną – jei ne R.Duterte, tai bent policijos nebaudžiamumo atžvilgiu.

„Scanpix“/AP nuotr./Protestas prieš kruviną kovą su narkotikais Filipinuose
„Scanpix“/AP nuotr./Protestas prieš kruviną kovą su narkotikais Filipinuose

Tuomet gynybos sekretorius Delfinas Lorenzana teigė: „Jei kaltinimai žmogžudystėmis bus įrodyti, užpuolikai turi stoti prieš teismą. Jie turi atsakyti už tai, ką padarė.“

Teko pripažinti kaltę

K.L.delos Santoso nužudymas patį R.Duterte paskatino kritikuoti policijos pareigūnus. Tai – drastiškas pokytis, kadangi šalies vadovas anksčiau sakė atleisiantis nuo kalėjimo bet kurį pareigūną, karo su narkotikais metu įvykdžiusį žmogžudystę.

R.Duterte: „Jei galime nužudyti dar po 32 (žmones) kiekvieną dieną, tai galbūt galime sumažinti tai, kas sargdina šią šalį.“

Praeitą mėnesį prezidentas į darbą sugrąžino policijos pareigūnus, kaltintus politiko, susijusio su narkotikų prekyba, nužudymu.

Net ir po K.L.delos Santoso nužudymo R.Duterte, kaip jam būdinga, spėjo pasidžiaugti savo „pasiekimais“. „Jei galime nužudyti dar po 32 (žmones) kiekvieną dieną, tai galbūt galime nugalėti tai, kas sargdina šią šalį“, – sakė Filipinų prezidentas.

Tuomet buvo paviešintas vaizdo įrašas, kuris, anot prezidento, „gali būti suklastotas“. Vis dėlto kylantis visuomenės nepasitenkinimas privertė R.Duterte pripažinti, kad ir pareigūnai gali būti neteisūs.

„Na, mačiau du, galimai, policijos pareigūnus. Kaip aš tai išspręsiu? Atleisdamas žmogų“, – apie vaizdo įrašą kalbėjo R.Duterte. Tuomet jis pridūrė: „Negaliu atmesti galimybės, kad kai kurie policijos incidentai, areštai, yra neteisėti. Aš tą pripažįstu.“

Nors toks pareiškimas iš prezidento lūpų skamba beveik neįtikėtinai, neaišku, ar K.L.delos Santoso mirtis pakeis ilgalaikę ir nenuoseklią R.Duterte politiką

Praėjusiais metais jis žadėjo iš Pekino atsiimti žvejybos teritorijas Pietų Kinijos jūroje ir, jei prireiktų, tam panaudoti jėgą. Tuomet jis išvyko istorinio vizito į Kiniją ir pasirašė 24 mlrd. dolerių (20 mlrd. eurų) vertės susitarimus.

Žmonės kurį laiką ignoravo R.Duterte kovos su narkotikais taktikas, kadangi prezidento dėka klesti ekonomika – Filipinai šiuo metu yra viena sparčiausiai augančių ekonomikų regione.

Žmonės kurį laiką ignoravo R.Duterte kovos su narkotikais taktikas, kadangi prezidento dėka klesti ekonomika – Filipinai šiuo metu yra viena sparčiausiai augančių ekonomikų regione.

Vis dėlto ši situacija – ironiška: R.Duterte paskelbtas karas narkotikams yra nukreiptas į didžiausią jo rinkėjų bazę – neturtinguosius.

Jam tapus prezidentu, rėmėjai laukė, kad R.Duterte išvalytų miestus, kuriuose klesti nusikaltimai, ir užbaigtų nevaldomą narkotikų vartojimą šalyje.

R.Duterte žadėjo užpildyti Manilos pakrantę narkotikų prekeivių kūnais, tačiau paskelbtas karas gali greitai baigtis suvokus, jog daugybė nužudytųjų yra ne beširdžiai nusikaltėliai, o eiliniai žmonės, dažnai – nė nekalti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos