B.Judah prisipažįsta, kad jį tiesiog varo į depresiją Vašingtone vis išgirstami žodžiai „Laikas Muelleriui“ („It's Mueller Time“).
„Tikrai ne dėl to, kad man patiktų Seanas Hannity. Aš nemanau, kad nereikia tirti rusų kišimosi į rinkimus – noriu, kad už nusikaltimus būtų baudžiama. Bet mane tikrai nuvilia Roberto Muellerio fanų klubas“, – rašo žurnalistas.
Jis įsitikinęs, kad apie vieną iš svarbiausių mūsų laikų aktualijų kalbama ne taip, kaip turėtų būti kalbama – esą trūksta dėmesio sisteminėms problemoms, kamuojančioms JAV ir visų Vakarų demokratijas.
Klampina skaidrumo iniciatyvas
„Reiktų kalbėti apie sistemą, bet (judėjimas) #Resistance ir per daug demokratų Kongrese apie D.Trumpą bei Rusiją kalba naiviai, tarsi pasakoje apie herojus ir blogiukus.
Pagal šį scenarijų tereikia Muellerio, ir viskas bus gerai. Patikėkite, nebus. Problema sisteminė. Ir ji susijusi su pinigais.
Pavadinkime tai Amerikos laundromatu, – teigia B.Judah. – D.Trumpo-Rusijos istorija yra istorija apie korupciją, apie tamsius pinigus, kurie ir „dirba“ sistemoje, ir nustato jos kontūrus.“
Anot jo, labai nedaug žmonių įsivaizduoja, kokia svarbi Amerika pasaulinei pinigų plovimo praktikai.
Dar mažiau žmonių esą suvokia, ką tai reiškia: kad į JAV tokiu būdu atkeliavo milijardai nešvarių dolerių ir kad susiformavo tų milijardų vertės šešėlinė ekonomika, aptarnaujanti užsienio kleptokratus.
„Galiausiai, mažiausiai žmonių supranta, kad ši sistema yra rezultatas daug dešimtmečių trunkančių JAV milijardierių, korporacijų ir kitų interesų grupių pastangų neleisti skaidrumo iniciatyvoms sutrukdyti joms užsiimti verslu bei kištis į politiką taip, kaip jos pripratusios“, – teigia B.Judah.
Aktyviai pluša lobistai
Pasak žurnalisto, pasaulis turėtų daugiau žinoti apie tai, kad JAV pirmauja pasaulyje pagal vadinamųjų priedangos kompanijų, kuriomis naudojamasi plaunant ir slepiant pinigus, kūrimą.
Amerikoje kasmet įsteigiama daugiau nei 2 mln. juridinių asmenų, kurie savo ruožtu išpumpuoja 10 kartų daugiau priedangos bendrovių negu daugiau nei 40 kitų mokesčių rojų kartu sudėjus. Negana to, JAV įmonės mėgsta steigti itin sunkiai aptinkamas priedangos kompanijas.
B.Judah: „Amerikietiška pinigų skalbimo mašina milžiniška. JAV Iždo departamentas skaičiuoja, kad Amerikoje kasmet išplaunama 300 mlrd. dolerių. Tai sudaro 2 proc. JAV bendrojo vidaus produkto.“
Tokio tipo bendrovės nėra paprastas žalos nedarantis fenomenas. 2011 metais Pasaulio banko atlikta stambių korupcijos tyrimų analizė parodė, kad JAV veikia daugiausia kompanijų, susijusių su pinigų plovimo schemomis kitur pasaulyje.
„Amerikietiška pinigų skalbimo mašina milžiniška. JAV Iždo departamentas skaičiuoja, kad Amerikoje kasmet išplaunama 300 mlrd. dolerių. Tai sudaro 2 proc. JAV bendrojo vidaus produkto.
Tokia pribloškianti statistika atskleidžia, kad dabar JAV taikomos pinigų plovimo prevencijos priemonės absoliučiai neveikia“, – rašo B.Judah.
Dar blogiau esą yra tai, kad nedaug kas suvokia, kaip Vašingtono lobizmo pramonei svarbu ginti tokios sistemos interesus.
Reikia kalbėti apie JAV valstijų ryžtą ginti savo teisę kurti anonimines priedangos kompanijas, taip pat – apie tokių šalių, kaip Pusiaujo Gvinėjos Respublika ar Uzbekistanas, metamus šimtus milijonų dolerių JAV lobistų įmonėms. Puvimas prasidėjęs jau seniai.
Reikalingi struktūriniai pokyčiai
„Tik tinkamai priskyrus visus tuos asmenis, kuriems specialusis prokuroras R.Muelleris jau pateikė kaltinimus, prie šios korupcinės sistemos, galima tiksliai analizuoti Trumpo-Rusijos istoriją. Tai ne atsitiktinis supuvusių obuolių sambūris, o Amerikos laundromato pasekmės“, – rašo B.Judah.
Jo teigimu, būtent tokia sistema „pagimdė“ korumpuotus amerikiečius ir jų purvinus ryšius, todėl reikalingi struktūriniai pokyčiai: „Būtina nuosekli teisinė, finansinė ir politinė reforma, kuri į JAV finansų sistemą įneštų daugiau skaidrumo.“
Pavyzdžiui, masinė anoniminių priedangos bendrovių produkcija greitai nutrūktų, jei būtų sukurtas federalinis visų egzistuojančių ir naujų kompanijų naudos gavėjų registras.
Reikalingas ir naujas Pinigų plovimo įstatymas, būtų gerai užtrenkti užsienio kleptokratams duris į Vašingtono lobizmo džiungles – tai padėtų padaryti Užsienio agentų registravimo įstatymo sugriežtinimas.
„Kad būtų išardytas amerikietiškas laundromatas, reikia nebijoti karčios tiesos: korupcinė sistema buvo sukurta ne iš užsienio, o kleptokratams panaudojant įrankius, kuriuos per daug dešimtmečių nugludino pačių JAV korporacijos ir milijardieriai“, – tvirtina B.Judah.
Pastangų pakeisti padėtį jau yra. JAV senatoriai Marco Rubio, Sheldonas Whitehouse'as ir Ronas Wydenas siūlo užsmaugti anonimines priedangos kompanijas ir griebtis pinigų plovimo prevencijos nekilnojamojo turto sektoriuje.
2020-aisiais Demokratų partijos pirminiuose prezidento rinkimuose kovosianti Elizabeth Warren savo ruožtu siekia uždrausti JAV prezidentams, viceprezidentams, Kongreso nariams, federaliniams teisėjams ir administracijos nariams visą gyvenimą užsiimti lobistine veikla.
„Šie ir kiti pasiūlymai nacionalinį saugumą sustiprintų labiau nei keli nauji naikintuvai.
Pradžia gera, o būtent dėl iniciatyvų keisti struktūras turėtų džiaugtis Muellerio fanų klubo nariai, kurie mieliau kalba apie gerus amerikiečius, blogus amerikiečius ir blogus užsieniečius“, – konstatuoja B.Judah.