2019 10 09 /2019 10 10

Turkija pradėjo operaciją Sirijoje, po bombardavimo – kovos ant žemės

Turkijos operacija prieš kurdų kovotojus šiaurės Sirijoje prasidėjo, trečiadienį paskelbė turkų lyderis Recepas Tayyipas Erdoganas. Padėtį šalyje stebinti organizacija praneša, kad turkai Sirijoje pradėjo bombardavimą. Pasak kurdų, per Turkijos operaciją žuvo civilių.
Turkijos kariuomenė
Turkijos kariuomenės vilkstinė Sirijoje/Asociatyvinė nuotr. / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Turkija Sirija

„Turkų ginkluotosios pajėgos ir Sirijos nacionalinė armija (Ankaros remiamos sukilėlių grupuotės) pradėjo operaciją „Peace Spring“ šiaurės Sirijoje“, – parašė prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“.

Pasak jo, puolimas vykdomas prieš Sirijos šiaurėje veikiančius kurdų ir džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojus.

VIDEO: Turkija nusiuntė daugiau šarvuotų transporto priemonių prie sienos su Sirija

„Mūsų misija yra užkirsti kelią teroro koridoriaus kūrimui palei mūsų pietinę sieną, taip pat užtikrinti taiką rajone“, – teigė R.T.Erdoganas.

„Turkų kariniai lėktuvai surengė oro smūgių... Ras al Aino rajone pasienyje“, – pranešė karą Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Naujienų agentūros AFP korespondentas pranešė, kad netoli Turkijos sienos esančio vieno Sirijos miestelio trečiadienį nugriaudėjo sprogimas. Pasak reporterio, virš pasienyje esančio Ras al Aino pakilo baltų dūmų debesis ir skriejo kariniai lėktuvai, o dešimtys civilių mėgino pabėgti.

„Per Turkijos aviacijos bombardavimą du civiliai neteko gyvybės, dar du buvo sužeisti“ viename kaime, esančiame į vakarus nuo Ras al Aino pasienio rajono, paskelbė Sirijos demokratinių jėgų (SDF) Koordinavimo ir karinių operacijų centras.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sprogimas Šiaurės Sirijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sprogimas Šiaurės Sirijoje

Kiek anksčiau SDF pranešė apie „intensyvų Turkijos naikintuvų surengtą kovotojų pozicijų ir civilių gyvenviečių bombardavimą“ Ras al Aine, Tal Abjade, Kamišli ir Ain Isoje.

Trečiadienio vakarą į Sirijos teritoriją įžengė Turkijos sausumos kariuomenės pajėgos. Pasienyje esančiame Tel Abjado mieste įvyko turkų karių ir kurdų karinių dalinių susidūrimas.

SDF atstovas spaudai Mustafa Bali tviteryje paskelbė: „Turkijos kariuomenės puolimas Til Abjade buvo atremtas. Jiems nepavyko pasistūmėti.“

VIDEO: Turkija paskelbė apie operacijos Sirijoje pradžią, pranešama apie bombardavimą

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris pareikalavo, kad Turkija nutrauktų savo karinę operaciją prieš kurdų kovotojus šiaurės Sirijoje perspėdamas Ankarą, kad Bendrija nemokės už vadinamąją „saugumo zoną“, kuri gali būti sukurta.

„Raginu Turkiją ir kitus veikėjus susilaikyti ir nutraukti operacijas, kurios jau vyksta šiuo metu, kai mes kalbame“, – sakė J.C.Junckeris Europos Parlamente.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas trečiadienį Aljanso vardu paragino Turkiją elgtis santūriai.

„Tikiuosi, kad Turkija elgsis santūriai ir garantuos, kad jos veiksmai Sirijos šiaurėje bus proporcingi ir gerai apgalvoti“, – Romoje per spaudos konferenciją su Italijos premjeru Giuseppe Conte kalbėjo NATO vadovas.

Jis pridūrė, jog turkų kariškiams „svarbu vengti veiksmų, galinčių dar labiau destabilizuoti regioną, padidinti įtampą ir nulemti žmonių kančias“.

LRVK/Dariaus Janučio nuotr./S.Skvernelis susitiko su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu
LRVK/Dariaus Janučio nuotr./S.Skvernelis susitiko su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu

Vis tik J.Stoltenbergas pripažino, kad Turkijos susirūpinimas dėl savo saugumo yra pagrįstas, nes ši valstybė yra Sirijos krizės priešakinėje linijoje.

D.Trumpas uždegė žalią šviesą

Sekmadienio vakarą JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė apie savo sprendimą atitraukti iš Sirijos šiaurės regiono amerikiečių pajėgas, uždegusį žalią šviesą planuojamam Turkijos puolimui prieš kurdus, kurie daug metų drauge su amerikiečiais kovojo su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“.

Sirijos kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG) Ankara laiko uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK), nuo 1984-ųjų tęsiančios kruviną sukilimą Turkijos pietryčiuose, teroristine atšaka.

„Scanpix“/AP nuotr./Kurdės protestuotoja prieš karinę Turkijos operaciją
„Scanpix“/AP nuotr./Kurdės protestuotoja prieš karinę Turkijos operaciją

Sirijos šiaurės rytus nuo Eufrato upės iki Irako sienos kontroliuoja šalies kurdų mažuma. Kurdai, dažnai vadinami pasaulyje didžiausia valstybės neturinčia etnine grupe, daugiausia gyvena Turkijoje, Sirijoje, Irake ir Irane.

Kurdai per savo istoriją nuosekliai persekiojami, tačiau Sirijoje kairuoliškos kurdų grupės pasinaudojo pilietiniu karu ir išskaptavo savotišką autonominį anklavą, žinomą Rodžavos pavadinimu.

Regioną karine prasme kontroliuoja Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) – 2015 metais iš palaido kurdų ir arabų kovotojų, kovojančių prieš Basharo al-Assado režimą, aljanso suburta grupė.

VIDEO: Vaizdo įraše — iš povandeninio laivo Sirijos link paleista raketa

Tiek prezidento Recepo Tayyipo Erdogano vadovaujama Turkijos vyriausybė, tiek didelė visuomenės dalis PKK laiko egzistencine grėsme šalies nacionaliniam saugumui ir teritoriniam vientisumui.

Trečiadienį D.Trumpas pareiškė, kad Turkijos įsiveržimas į šiaurės Siriją yra „prasta idėja“. JAV vadovas pareiškė, kad Vašingtonas „nepalaiko šios atakos“.

Pasak D.Trumpo, Turkija įsipareigojo „užtikrinti, kad neįvyks jokia humanitarinė krizė – ir mes [tikimės, kad] jie laikysis šio įsipareigojimo“.

Kodėl vykdoma ši operacija?

Turkija turi dvi priežastis pradėti šią operaciją. Pirma, Ankara, padedama turkų remiamų sirų sukilėlių – arabų, nori nustumti kurdų kovotojus toliau nuo Sirijos sienos su Turkija. R.T.Erdoganas vis kalba apie „teroristų koridorių“, kurį kurdai esą sukurtų palei pat Turkijos pietinę dalį.

Antrasis argumentas – vadinamoji „saugi zona“, į kurią galėtų sugrįžti sirai pabėgėliai. Turkija yra priglobusi net 3,6 mln. pabėgėlių iš Sirijos – daugiau nei ES šalys kartu sudėjus.

Visuomenė vis labiau nepatenkinta vien faktu, kad šalyje gyvena tiek daug sirų. Turkijos pareigūnai aktyviai medžioja dokumentų neturinčius migrantus Stambule ir kituose didmiesčiuose, o R.T.Erdoganas vis kartoja rasiantis būdą išsiųsti pabėgėlius namo į Siriją.

„Visuotinė mobilizacija“

Naktį iš antradienio į trečiadienį į pasienį su Sirija Turkijai siunčiant daug karių ir transporto priemonių, kurdai telkė pajėgas kovai su puolimu.

„Skelbiame tris dienas visuotinės mobilizacijos šiaurės ir rytų Sirijoje“, – pranešė kurdų pareigūnai šiaurės Sirijoje, ragindami visus civilius „vykti į pasienį su Turkija... priešintis [puolimui] šiuo delikačiu istoriniu momentu“.

Vos prasidėjus puolimui, Anatolijos naujienų agentūra pranešė, kad nuo raketų nukentėjo Turkijos Džeilanpinaro ir Nusaibino miestai.

„Tiek turkų, tiek kurdų pajėgos yra surengusios chaotiškų atakų Sirijoje, per kurias žuvo daugybė civilių“, – perspėjo tarptautinės žmogaus teisių gynimo organizacijos „Amnesty International“ Artimųjų Rytų tyrimų skyriaus direktorė Lynn Maalouf.

„Nebegalima leisti, kad tai vėl įvyktų“, – pridūrė ji.

Kurdai sakė, kad savo buvusį sąjungininką Vašingtoną ir visą tarptautinę bendruomenę laikys atsakingą už galinčią kilti „humanitarinę katastrofą“.

Kurdai tvirtina, kad Ankaros tikrasis tikslas yra sumažinti jų demografinį dominavimą Sirijos šiaurės rytuose, atsiunčiant daugiausia sunitų arabų pabėgėlių, kilusių iš kitų šalies regionų, dabar gyvenančių pietvakarių Turkijoje.

Ras al Aine kurdų vadovaujamos saugumo pajėgos įkūrė naujų patikros punktų ir atgabeno padangų, kurias ruošiamasi padegti, kad sumažėtų matomumas turkų karinių orlaivių pilotams, pranešė AFP korespondentas.

Ras al Ainas buvo viena iš vietų, iš kur pirmadienį pasitraukė JAV kariai.

Šio miesto kurdų pareigūnai ragino protestuotojus rinktis pasienyje ir iškėlė ten vėliavų ir pastatė palapinių.

„Nepaliksime šių žemių“, – sakė 32-ejų Ras al Aino gyventojas Kawa Sleemas.

„Karas mus persekiojo daug metų, o Erdoganas kasdien grasina mums nauja ataka“, – pridūrė jis ir sakė, kad gins savo miestą „visomis įmanomomis priemonėmis“.

Ras al Ainas yra viena iš pirmųjų vietovių, kur turėtų vykti Ankaros puolimas. Šiame mieste, kaip ir kiek vakariau esančiame Tal Abjade, gyvena daugiausia arabai.

Kurdų pajėgos iškasė griovių ir tunelių abiejuose miestuose ir uždengė kelius metalinėmis plokštėmis, kad užblokuotų turkų bepiločių skraidyklių kameras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų