Turkų islamiška organizacija DITIB šią savaitę patvirtino, kad būtent R.T.Erdoganas oficialiai atidarys naują mečetę vakariniame Kelno didmiestyje. Turkijos prezidentas ten apsilankys baigdamas valstybinį vizitą Vokietijoje – ten jis viešės rugsėjo 28-29 dienomis.
Per dvi dienas R.T.Erdoganas susitiks su Vokietijos kanclere Angela Merkel, taip pat – šalies prezidentu Franku-Walteriu Steinmeieriu, kuris svečio garbei surengs valstybinį banketą.
Vis dėlto naujienų agentūros dpa šaltiniai atskleidė, kad Turkijos lyderis bene labiausiai tikėjosi susitikti su Vokietijos turkų bendruomenės atstovais – arba Berlyne, arba Kelne.
Centrinė Kelno mečetė, kurioje gali melstis 1,1 tūkst. žmonių, yra didžiausia Europoje, neskaitant Turkijos.
Pernai R.T.Erdoganui ir kitiems Turkijos lyderiams Vokietija neleido organizuoti kampanijos renginių prieš svarbius rinkimus Turkijoje.
Dabar R.T.Erdoganas, regis, pasieks savo – atidarys mečetę Kelne. Centrinė Kelno mečetė, kurioje gali melstis 1,1 tūkst. žmonių, yra didžiausia Europoje, neskaitant Turkijos.
2009 metais kilti pradėjusioje mečetėje prieš metus jau melstasi, tačiau oficialiai ji dar neatidaryta. Ją statant kilo nesklandumų dėl defektų, be to, kilo nesutarimų su architektu. Mečetė įsikūrusi Kelno Ėrenfeldo rajone, kur gyvena dauguma miesto turkų.
Kelno centrinę mečetę valdo organizacija DITIB, kuri taip pat kontroliuoja dar daugiau nei 900 mečečių Vokietijoje ir yra siejama su Turkijos vyriausybe.
Kai kurie DITIB imamai – islamo dvasininkai – yra sulaukę kaltinimų dėl tariamo R.T.Erdogano oponentų Vokietijoje šnipinėjimo.
Sprendimą apskritai įsileisti R.T.Erdoganą į Vokietiją smerkia žurnalistas, Vokietijos turkas Denizas Yücelis. „Die Welt“ korespondento, kuris Turkijoje buvo metus kalinamas, nuomone, Turkijos prezidento vizitas yra „išdavystė“.
„Atrodo, kad Vokietijos vyriausybė ruošiasi išduoti visus tuos turkus Turkijoje, kurie trokšta gyventi laisvoje, demokratiškoje ir pasaulietiškoje visuomenėje, – teigė D.Yücelis. – Steinmeieris savajame bankete priims nusikaltėlį.“
Kritikos vyriausybei dėl R.T.Erdogano vizito organizavimo pažėrė ir Vokietijos politikai bei didelė šalyje gyvenančių kurdų bendruomenė.
Vokietijos ir Turkijos santykiai pablogėjo pastaraisiais metais, ypač po to, kai Ankara po nepavykusio perversmo 2016 metų liepą areštavo dešimtis tūkstančių žmonių. Šiemet abi pusės deda pastangas atitirpinti ledus dvišaliuose ryšiuose.