„Jeigu pažadų bus laikomasi iki antradienio vakaro, saugumo zonos problema bus išspręsta. Jeigu tai nepavyks, operacija... prasidės praėjus minutei po to, kai pasibaigs 120 valandų“, – R.T.Erdoganas sakė žurnalistams per spaudos konferenciją Stambule.
Po derybų su JAV pareigūnais Turkija sutiko sustabdyti puolimą šiaurinėje Sirijos dalyje, kad iš rajono pasitrauktų kurdų kovotojai.
D.Tuskas kalba apie netikras paliaubas
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas penktadienį po Europos Sąjungos lyderių susitikimo pareiškė, kad Turkijos ir JAV pasiektas susitarimas dėl ugnies nutraukimo Sirijoje yra nerimtas, ir pareikalavo Ankaros nutraukti savo puolimą prieš kurdų pajėgas.
„Situacija yra gana akivaizdi. Šios vadinamosios „paliaubos“ nėra tai, ko mes tikėjomės. Tiesą sakant, tai nėra paliaubos, o reikalavimas dėl kurdų kapituliacijos“, – sakė jis žurnalistams.
„Ir aš manau, kad turime čia būti labai nuoseklūs ir turime pakartoti savo raginimą Turkijai visam laikui užbaigti savo karinius veiksmus [Sirijoje]", – pridūrė D.Tuskas.
Turkija ir ES aptars padėtį
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį pareiškė, kad drauge su kolegomis iš Vokietijos ir Jungtinės Karalystės vėliau šiemet aptars su Turkijos lyderiu R.T.Erdoganu Ankaros vykdomą puolimą Sirijoje.
E.Macronas pažadėjo per gruodžio mėnesį Londone vyksiantį NATO viršūnių susitikimą spausti turkų lyderį dėl operacijos prieš kurdų pajėgas.
Kaltinimai įvykdžius „karo nusikaltimų“
R.T.Erdoganas sakė, kad turkų ginkluotosios pajėgos liks regione, nes „tenykštė saugumo [situacija] to reikalauja“, ir pridūrė, kad susitarimo laikomasi, o iki šiol esą nekilo jokių nesklandumų.
Tačiau padėtį Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) penktadienį pranešė, kad per Turkijos aviacijos smūgius Bab al Cheiro kaime į rytus nuo Ras al Aino žuvo 14 civilių.
Ankara pradėjo savo karinę operaciją Sirijoje spalio 9 dieną, o iki tol nekart grasino išstumti iš pasienio kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG), kuriuos Turkija laiko jos teritorijoje veikiančių kurdų sukilėlių „teroristine atšaka“.
Turkų pajėgas remia sirų sukilėliai, pasivadinę Sirijos nacionaline armija (SNA), bet tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ apkaltino Turkijos pajėgas ir jų sąjungininkus per puolimą Sirijos šiaurės rytuose įvykdžius „karo nusikaltimų“, įskaitant žudymus be teismo.
R.T.Erdoganas pasmerkė nusikaltimus, dėl kurių kaltinami Turkijos sąjungininkai.
„Kad ir kas įvykdo tokį aktą, jis niekuo nesiskiria nuo [džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS)]. Negalime toleruoti tokio dalyko“, – sakė jis ir pridūrė, kad kariuomenė aiškinasi situaciją.
Kurdų valdžios pareigūnai šiaurės rytų Sirijoje taip pat kaltina Turkiją naudojant uždraustą napalmo ir baltojo fosforo ginkluotę. R. T. Erdoganas šiuos kaltinimus paneigė.
„Mūsų ginkluotųjų pajėgų inventoriuje tikrai nėra jokių cheminių ginklų. Visa tai yra mūsų ginkluotųjų pajėgų šmeižtas“, – pridūrė jis.
Turkijos prezidentas apkaltino YPG išlaisvinus beveik 750 IS ekstremistų, įskaitant 150 turkų, bet sakė, kad 195 asmenys buvo sugauti.
Pasak R. T. Erdogano, Ankarai netrukdo Sirijos režimo kontrolė vietose, kurias paliko kurdų kovotojai.
„Režimo kontrolė mums rūpesčių nekelia. Mums rūpi, kad teroristinės grupuotės paliktų saugiąją zoną“, – tvirtino Turkijos lyderis.
„Neketiname likti“
Nors JAV prezidentas Donaldas Trumpas iš pradžių, panašu, uždegė žalią šviesą Turkijos operacijai Sirijoje, vėliau jis grasino sankcijomis Ankarai, be to, kurdų užpuolimas sulaukė tarptautinės bendruomenės pasmerkimo.
Kiek vėliau D.Trumpas išsiuntė į Ankarą JAV delegaciją, įskaitant viceprezidentą Mike'ą Pence'ą ir valstybės sekretorių Mike'ą Pompeo, kuriems pavyko susitarti su Turkijos pareigūnais. Apie susitarimą buvo paskelbta ketvirtadienio vakarą po ilgų derybų.
R.T.Erdoganas sakė, kad siūloma „saugumo zona“ būtų 32 km pločio ir tęstųsi 444 km palei Sirijos sieną, o joje patruliuotų turkų pareigūnai.
Pasak Turkijos lyderio, regionas tarp pasienyje esančių Tel Abjado ir Ras al Aino miestų yra išvalytas, bet operacija „dar nebaigta. Procesas tęsiasi“.
Jis sakė, kad stebėti zonai būtų įrengta 12 postų.
Visgi R.T.Erdoganas pabrėžė: „Neketiname ten likti. Tai nesvarstytina.“
Kelios valandos iki JAV ir Turkijos derybų pradžios pasirodė D. Trumpo laiškas, kurį daugelis palaikė keistu, raginantis R. T. Erdoganą: „Nebūk kvailys“.
Laiškas buvo išsiųstas tą pačią dieną, kai Turkija pradėjo savo įsiveržimą į šiaurės rytų Siriją. Jame D.Trumpas sako, kad Turkijos lyderis rizikuoja patekti į istoriją kaip „velnias“.
Penktadienį R.T.Erdoganas pareiškė, kad prezidento D.Trumpo laiškas prieštarauja „politiniam ir diplomatiniam etiketui“, bet jis pažymėjo, kad dėl abiejų lyderių savitarpio „meilės ir pagarbos“ Ankara kol kas nekreips dėmesio į tą laišką.
Turkijos vadovas taip pat sakė besitikintis, kad pasiektas susitarimas taps „svarbiu įvykiu“ ir „nauja pradžia“ Vašingtono ir Ankaros santykiuose, kuriuos sukrėtė ištisa virtinė nesutarimų, įskaitant amerikiečių paramą kurdų kovotojams Sirijoje.