Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 01 18 /14:55

R.T.Erdoganas: žlugus Libijos vyriausybei, Europai kils teroro grėsmė

Jeigu žlugs Jungtinių Tautų pripažinta vyriausybė Tripolyje, teroristai ras derlingą dirvą Europoje, leidinyje „Politico“ šeštadienį paskelbtame straipsnyje įspėjo Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.
Khalifos Haftaro vadovaujami kariai
Khalifos Haftaro vadovaujami kariai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Anot jo, tinkamai neparėmusi Libijos Nacionalinės santarvės vyriausybės (NSV), Europos Sąjunga (ES) „išduos savo pačios pagrindines vertybes, įskaitant demokratiją ir žmogaus teises“.

„Jeigu žlugs teisėta Libijos vyriausybė, Europa susidurs su naujomis problemomis ir grėsmėmis, – parašė Turkijos valstybės vadovas. – Teroristų organizacijos, tokios kaip ISIS („Islamo valstybė“, arba IS) ir „al-Qaeda“, kurios patyrė karinį pralaimėjimą Sirijoje ir Irake, ras derlingą dirvą vėl atsistoti ant kojų.“

Turkijos prezidento straipsnis pasirodė Berlyne sekmadienio rengiamo Jungtinių Tautų remiamo viršūnių susitikimo dėl konflikto Libijoje išvakarėse.

Į susitikimą pakviesti 11 šalių, įskaitant Jungtines Valstijas, Rusiją, Prancūziją, Kiniją ir Turkiją, atstovai.

Šis susitikimas yra naujausias tarptautinės bendrijos bandymas užbaigti devynis mėnesius trunkančias kovas tarp Libijos rytus kontroliuojančių maršalo Khalifos Haftaro pajėgų ir Jungtinių Tautų pripažįstamos vyriausybės Tripolyje.

Naftos turtinga Libija nugrimzdo į chaosą po 2011-ųjų NATO remto sukilimo, per kurį buvo nuverstas ir nužudytas ilgametis diktatorius Muamaras Kadhafi.

Kh.Haftaro pajėgoms pernai balandį pradėjus Tripolio puolimą užvirė mūšiai, per kuriuos jau žuvo daugiau kaip 280 civilių ir 2 tūkst. kovotojų, o tūkstančiai gyventojų turėjo palikti savo namus.

Užsienio jėgos yra įsitraukusios į Libijos pilietinį karą abiejose pusėse, o kai kurios iš jų sulaukė kaltinimų pažeidus JT ginklų embargą šiai šaliai.

Anksčiau šį mėnesį Turkija atsiuntė karių padėti vyriausybės pajėgoms.

JT pasiuntinys: Libijai „reikia, kad užsienio kišimasis liautųsi“

Tarptautiniai žaidėjai turi liautis kištis į konfliktą Libijoje, Berlyne sekmadienį įvyksiančios Libijos taikos konferencijos išvakarėse pareiškė Jungtinių Tautų specialusis pasiuntinys Libijai.

„Visas užsienio kišimasis gali padaryti tam tikrą trumpalaikį aspirino poveikį, tačiau Libijai reikia, kad visas užsienio kišimasis liautųsi. Tai yra vienas iš šios konferencijos tikslų“, – interviu naujienų agentūrai AFP pareiškė Ghassanas Salame.

Jungtinės Tautos nori, kad įtakos regione turinčios užsienio jėgos pažadėtų niekaip nebesikišti į konfliktą ir netiekti ginklų, karių ar finansavimo.

Berlyne taip pat laukiama abiejų kovojančių Libijos pusių lyderių – šalies rytinę dalį kontroliuojančio maršalo Kh.Haftaro ir Jungtinių Tautų pripažįstamos Libijos Nacionalinės santarvės vyriausybės (NSV) vadovo Fayezo al Sarrajo.

Turkija yra dislokavusi Libijoje savo pajėgų, padedančių NSV kovoti su Kh. Haftaru, kurį palaiko Egiptas, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Saudo Arabija. Tačiau šios Ankaros varžovės nėra pasiuntusios savo pajėgų į naftos turtingą Libiją.

Įtariama, kad Rusija taip pat teikia paramą Kh.Haftarui ginklais, pinigais ir samdiniais. Maskva tai neigia.

„Privalome padaryti galą šiam užburtam ratui, kai libiečiai prašo užsienio jėgų pagalbos. Jų kišimasis dar padidina libiečių tarpusavio nesutarimus“, – pareiškė G.Salame ir pabrėžė, jog tarptautinė bendruomenė veikiau turėtų „padėti libiečiams vystytis patiems“.

JT pasiuntinys taip pat pažymėjo, jog sekmadienį įvyksiančioje konferencijoje bus siekiama „įtvirtinti“ trapias paliaubas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?