Vakaruose turkų pajėgų operacija Sirijos šiaurės rytuose aršiai kritikuojama. Oficialiai karinių veiksmų tikslas – išvalyti teritoriją nuo „teroristų“, kuriais Ankara vadina kurdų kovotojus, ir sukurti „saugią zoną“ Turkijos pasienyje su Sirija, kur galėtų grįžti pabėgėliai.
Bet R.T.Erdoganą, kuris kalbėjo Turkijos parlamente, pykdo JAV ir Europoje girdimi pasisakymai apie invaziją ar okupaciją.
Pareiškęs, kad Turkijos pajėgos nuo trečiadienio, kai prasidėjo karinė operacija, jau eliminavo 109 „teroristus“, šalies prezidentas įspėjo, esą sukels naują krizę Europoje, jei Bendrijos šalyse turkų veiksmai bus vadinami „invazija“.
„Ei, Europos Sąjunga, atsibuskite. Dar sykį kartoju: jei bandysite mūsų operaciją vadinti invazija, pasielgsime paprastai. Atidarysime duris ir jums nusiųsime 3,6 mln. migrantų“, – pareiškė R.T.Erdoganas.
Trečiadienį Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris pareiškė, kad Ankara „turi nutraukti karinę operaciją“ Sirijoje. Turkų veiksmai kritikuojami Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, taip pat Rusijoje, Irane.
Izraelis ketvirtadienį irgi pasmerkė Turkijos „invaziją“ į kurdų kontroliuojamus Sirijos rajonus ir perspėjo dėl „etninio valymo“ prieš kurdų tautą, rašoma ministro pirmininko Benjamino Netanyahu pareiškime.
„ES niekada nebuvo nuoširdi ir mus jau ne kartą apgavo. Jei bus kartojama, kad ši operacija yra mūsų vykdoma okupacija, atidarysime duris pabėgėliams į Europą“, – įspėjo Turkijos lyderis.
Turkijoje gyvena daugiausiai pasaulyje – per 3,6 mln. – pabėgėlių iš Sirijos, palikusių šalį per aštuonerius metus trunkantį konfliktą.
ES 2016 metais sudarė susitarimą su Turkija, kuriuo siekta pažaboti į Bendriją atvykstančių migrantų srautus. Šis susitarimas padėjo drastiškai sumažinti pabėgėlių skaičių. Mainais ES pažadėjo Ankarai 6 mlrd. eurų ir bevizes keliones Turkijos piliečiams.
Briuselis dažnai sulaukdavo Turkijos kritikos, kad delsiama pervesti numatytas lėšas ir nesiimama papildomų priemonių padėti spręsti pabėgėlių problemą.
Dar kartą pavadinęs kurdus kovotojus teroristais, R.T.Erdoganas pridūrė: „Aš kreipiuosi į visas NATO nares, ypač JAV. Mes esame Turkija.
Mes esame NATO nariai. Visi puikiai žinote 5-ąjį straipsnį. Negalite tylėti tokiu metu, kai tos teroristų grupuotės rengia atakas Turkijoje.“
Turkijos prezidentas taip pat teigė, kad turkai perims atsakomybę už kalėjimuose ir stovyklose laikomus „Islamo valstybės“ džihadistus.
„Mes paliksime kalinius kalėjime, o tuos, kurie turi kitų šalių pilietybę, nusiųsime joms – jei tie žmonės bus priimti“, – tvirtino R.T.Erdoganas.
Jis atkreipė dėmesį į tai, kad iš 291 Turkijos parlamente dirbančio valdančiosios „Teisingumo ir plėtros“ partijos deputato 50 yra kurdai: „Mums svarbiausia – žmogus, o ne kilmė.“
„Mūsų planas – leisti visiems sugrįžti namo. Arabai, kurdai, turkmėnai, asirai ir kitų etninių bei religinių grupių atstovai sugrįš namo. Taip atstatysime demografinę įvairovę mūsų regione“, – žadėjo R.T.Erdoganas.