„Jo pozicija pasikeitė išties dramatiškai“, – R.Tillersonas sakė Džibutyje, kur atvyko tęsdamas kelionę po penkias Afrikos valstybes.
„Kalbant visiškai atvirai, mums tai buvo šiokia tokia staigmena – ir kad jis buvo labai nusiteikęs žengti į priekį per pokalbius su delegacija iš Pietų Korėjos“, – pridūrė diplomatijos vadovas.
Keliomis valandomis anksčiau JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė sutinkąs surengti istorinį susitikimą su Kim Jong Unu. Tiesioginių derybų tarp Amerikos ir Šiaurės Korėjos lyderių dar niekada nėra buvę.
Prognozuojama, kad toks susitikimas galėtų būti surengtas jau gegužės pabaigoje.
Žinia apie galimą viršūnių susitikimą, anot Pietų Korėjos prezidento Moon Jae-ino, buvo „tarsi stebuklas“. Tai naujausias žingsnis sparčiai šylant atmosferai po itin padidėjusios įtampos laikotarpio Korėjos pusiasalyje, temdyto aštrios retorikos tarp Vašingtono ir Pchenjano.
Kelios valandos prieš paskelbiant šią žinią R.Tillersonas sakė, kad Jungtinės Valstijos dar yra „labai toli“ nuo tiesioginio dialogo su Šiaurės Korėja.
„Kalbant apie tiesiogines derybas, esame labai toli nuo derybų. Mums tiesiog reikia labai atvirai ir realistiškai vertinti padėtį“, – R.Tillersonas ketvirtadienį sakė Etiopijos sostinėje Adis Abeboje.
Tačiau dabar pirmasis žingsni būtų „derybos dėl derybų“, kad būtų galima nuspręsti, ar „yra tinkamos sąlygos net pradėti galvoti apie derybas“, pabrėžė R.Tillersonas.
ES sveikina žinią
Tuo tarpu Europos Sąjunga penktadienį pasveikino netikėtą žinią apie planuojamą JAV prezidento D.Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimą ir pareiškė, kad tai yra „teigiamas įvykis“.
„Manome, kad prezidento Trumpo pasirengimas priimti Kim Jong Uno kvietimą gegužę surengti aukščiausio lygio susitikimą yra teigiamas įvykis“, – žurnalistams sakė ES užsienio politikos tarnybos atstovė Maja Kocijančič.
Atstovė taip pat pasveikino pranešimus, kad Šiaurės Korėja linkusi tartis dėl galimybės nutraukti Pchenjano branduolinę programą ir sustabdyti ginkluotės bandymus, kol vyks derybos. Pasak M.Kocijančič, visa tai gali sukurti pagrindą išspręsti krizę derybomis.
M.Kocijančič sakė, kad ES laukia planuojamų derybų rezultatų. Bendrija taiko Šiaurės Korėjai griežtas sankcijas už Pchenjano branduolinio ginklavimosi ir balistinių raketų kūrimo programas. Jos yra dalis tarptautinio spaudimo, turinčio priversti Šiaurės Korėją sėsti prie derybų stalo.
„Matėme pranešimų apie KLDR (Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos) įsipareigojimą dalyvauti derybose dėl denuklearizacijos ir susilaikyti nuo branduolinių ginklų bandymų, kol vyktų šios derybos“, – sakė M.Kocijančič.
„Jeigu tai būtų patvirtinta, visa tai galėtų sukurti sąlygas, būtinas derybomis pasiekti sprendinį“, – pabrėžė ji.
Pietų Korėjos užsienio reikalų ministrė Kang Kyung-wha kovo 19 dieną Briuselyje susitiks su ES diplomatijos vadovais ir informuos juos apie padėtį. M.Kocijančič sakė, kad blokas pasiruošęs palaikyti dialogą.