Ramiojo vandenyno regiono šalys artėja prie istorinės laisvosios prekybos sutarties pasirašymo

JAV prezidentas Barackas Obama, kuris aštuonių dienų kelionę po Aziją pradėjo atvykęs į Pekiną, pirmadienį sakė įžvelgiantis didėjančias pastangas pasirašyti Vašingtono palaikomą Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono laisvosios prekybos sutartį.
Barackas Obama APEC forume Pekine
Barackas Obama APEC forume Pekine / AFP/„Scanpix“ nuotr.

JAV pareigūnai atmetė galimybę, kad Pekine, kur B.Obama dalyvaus Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo (APEC) forume ir susitiks su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu, bus padarytas koks nors svarbus pranešimas dėl ambicingo Ramiojo vandenyno partnerystės (TPP) projekto, kuriame dalyvauja 12 šalių.

Tačiau APEC konferencijoje dalyvaujantys verslo lyderiai tikisi pamatyti pažangos ženklų TPP kūrimo procese, ypač kai Kinija stumia atskirą prekybos liberalizavimo programą – Azijos ir Ramiojo vandenyno laisvosios prekybos zoną (FTAAP).

B.Obama sakė, kad TPP projektas, kurį daugiausiai stabdo nesutarimai tarp JAV ir Tokijo dėl to, kiek Japonija yra pasiryžusi atverti savo žemės ūkio rinkos duris, taip pat dėl JAV reikalavimo partnerystės narėms sugriežtinti autorinių teisių apsaugą, turi potencialą tapti istoriniu pasiekimu. 

„Per pastarąsias kelias savaites mūsų komandos pasiekė gerą pažangą, spręsdamos kelis išsiskiriančius klausimus, susijusius su potencialia sutartimi. Šiandien turime galimybę politiniame lygmenyje pralaužti kai kurias išliekančias kliūtis“, – B.Obama sakė per TPP lyderių susitikimą JAV ambasadoje.

Siūlomą studiją dėl FTAAP plano, kuris šią savaitę bus pateiktas tvirtinti APEC lyderiams, kai kurie analitikai laiko pastangomis nukreipti dėmesį nuo TPP, kurioje Kinija nedalyvauja.

„Tai, ką matome, yra pagreitis, besivystantis Ramiojo vandenyno partnerystėje, kuri gali paskatinti didesnį ekonomikos augimą, spartesnį darbo vietų gausėjimą, nustatyti aukštus standartus prekybai ir investicijoms visame Azijos ir Ramiojo vandenyno regione“, – pabrėžė jis.

Siūlomą studiją dėl FTAAP plano, kuris šią savaitę bus pateiktas tvirtinti APEC lyderiams, kai kurie analitikai laiko pastangomis nukreipti dėmesį nuo TPP, kurioje Kinija nedalyvauja.

TPP lyderių pranešime, paskelbtame po to susitikimo, sakoma, kad ryškėjant pabaigai jie lieka atviri galimybei įtraukti į šią partnerystę „kitus regioninius partnerius, kurie yra pasiruošę priimti jos aukštus standartus“.

B.Obama atvyko į Kiniją, demonstruodamas savo administracijos plačiai reklamuotą strateginį atsigręžimą į Aziją, kuris laikomas Vašingtono pastangomis atsverti didėjančią Kinijos įtaką. TPP taip pat yra vienas iš pagrindinių elementų pastangose nustatyti šią naują pusiausvyrą.

Prezidentui bus nelengva įveikti kai kurių sąjungininkų Azijoje skeptišką požiūrį į Jungtinių Valstijų galimybes skirti didesnį dėmesį jų regionui, kai Vašingtonas yra sutelkęs dėmesį į pasaulines krizes – pradedant kova su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS) Irake ir Sirijoje, baigiant Ebolos viruso protrūkiu Vakarų Afrikoje ir konfliktu Ukrainoje.

B.Obama atvyko į Kiniją, demonstruodamas savo administracijos plačiai reklamuotą strateginį atsigręžimą į Aziją, kuris laikomas Vašingtono pastangomis atsverti didėjančią Kinijos įtaką.

Be to, B.Obamos Demokratų partijos patirtas skaudus pralaimėjimas per praeitą savaitę vykusius kadencijos vidurio Kongreso rinkimus, iš dalies siejamas su abejonėmis dėl prezidento vadovavimo, vargu ar sustiprins JAV lyderio pozicijas derybose su Kinija arba kitais sąjungininkais tame regione.

Daugelis mano, kad likus dvejiems metams iki B.Obamos kadencijos pabaigos, jis nebėra ypač įtakingas lyderis pasaulinėje arenoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų