Kinijoje G20 susitikimas vyks pirmą kartą, o įtampą ir jaudulį prieš Pekinui prestižinį renginį jaučia net Hangdžou pelės.
Kvartale netoli susitikimo vietos mieste Komunistų partijos biurokratai prieš kelias savaites pakabino, žinoma, raudoną plakatą, kuriame gyventojai raginami pakilti į kovą su musėmis, tarakonais, uodais ir graužikais.
„Prisidėkite prie Susitikimo išnaikindami šį parazitų ketvertą!“ – skelbiama plakate, kuris – tik mažytė didžiulės talkos Džedziango provincijos sostinėje dalis.
Pluša statybininkų armija
Kinijos valdžiai labai rūpi įvaizdis, tad prezidentas Xi Jinping'as įsakė iš pagrindų pertvarkyti šį milijoninį miestą šalies rytuose. Čia uždaromi aplinką teršiantys fabrikai, tiesiami nauji keliai, statomi modernūs namai, sodinami medžiai – kad tik svečiai išsivežtų malonius įspūdžius.
„Tai rojus žemėje!“ – toks užrašas puikuojasi ant vienos naujos freskos.
Rajoną, kur vyks G20 susitikimas, pastaraisiais mėnesiais tiesiog užtvindė armija statybininkų, kurie tvarko kelius, tiesia kanalizacijos sistemas.
Pokyčiai mieste – tarsi muzika vargingiau gyvenantiems Mantušano rajono žmonėms. Mantušanas įsikūręs visai šalia Tarptautinio parodų centro, kuriame ir posėdžiaus svarbiausių pasaulio ekonomikų lyderiai.
Rajoną pastaraisiais mėnesiais tiesiog užtvindė armija statybininkų, kurie tvarko kelius, tiesia kanalizacijos sistemas. Žmonės bene labiausiai džiaugiasi naujutėlaičiais trijų aukštų pastatais, į kuriuos bus perkelta dalis iš 6,8 tūkst. Mantušano gyventojų.
„Valdžia mums rūpinasi, – pasitenkinimo neslėpė į vieną šių namų jau perkelta 84 metų senolė Chen Meixian. – Niekada nemanėme, kad sulauksime ko nors panašaus.“
Kvartalo pelės ir vabzdžiai gal ir nukentėjo, tačiau Chen Meixian laiminga: ji tik G20 susitikimui gali dėkoti už tai, kad namuose pirmą kartą savo gyvenime turi tualetą.
„Kinija vis turtingesnė, – tvirtino senolė. – Šis susitikimas – mūsų šalies augimo simbolis. Gyvenimas gerėja.“
Jos kaimynas Wangas Xiaohua irgi sveikina permainas. Jis negali patikėti, kad dabar naktiniame danguje gali matyti žvaigždes – prieš G20 susitikimą laikinai sustabdytas Hangdžou gamyklų darbas.
Sukurtas susitikimo himnas
Kinijos pareigūnai neatskleidžia, kiek iš viso kainavo Hangdžou remontas. Tačiau jie tikina, kad ambicingi projektai visam laikui pakeis šį 6 mln. gyventojų turintį miestą.
Antai pagrindiniai G20 susitikimo renginiai vyks įspūdingame 850 tūkst. kvadratinių metrų dydžio konvencijų centre. Už 8 mlrd. juanių (1,08 mlrd. eurų) pastatyti rūmai yra vieni didžiausių Kinijoje.
Žinoma, Hangdžou netrūksta ir saugumo pareigūnų. Įvažiavimus į miestą jau blokuoja automatiniais šautuvais apsiginklavę kariškiai, o po patį miestą zuja šimtai policijos automobilių.
Visame mieste matyti plakatai, skelbiantys, kad Hangdžou – „gražiausias miestas pasaulyje“.
Tiesa, šalia pareigūnų – tuntai gėlynų. Kiekvienas gatvės kampas ir tiltas, autobuso stotelės, sankryžos nusėtos geltonais ir rožiniais bijūnais. O turistiniame rajone Hangdžou vakaruose ant medžių net sukabintos kalėdinės girliandos.
Visame mieste matyti plakatai, skelbiantys, kad Hangdžou – „gražiausias miestas pasaulyje“.
Sukurtas net oficialus G20 susitikimo himnas – jis skamba bosanovos ritmu ir pasakoja, vėlgi, apie „rojų žemėje, kur išsipildo svajonės ir nuspalvinamas gyvenimas“.
Darbininkai išvaryti iš miesto
Bet spalvos ne vien šviesios. Kinijoje pastaraisiais metais rengiamos seniai regėtos represijos prieš disidentus, o Hangdžou – ne išimtis. Vietos aktyvistams uždrausta viešai kalbėti ir bendrauti su užsienio žiniasklaida – jie esą gali padaryti gėdą valdantiesiems komunistams.
Tokiam draudimui kol kas nepakluso Hangdžou gyvenantis disidentas Zou Wei: „Labai keista, kai šis viršūnių susitikimas vadinamas stebuklingu renginiu.“
Mieste jau uždarytos visos bažnyčios, o Hangdžou dirbantys migrantai iš Kinijos provincijos netgi išvaromi priverstinių atostogų. „Nieko čia gero“, – pasiskundė 42 metų pardavėjas Wu Yuhua, į Hangdžou atvykęs iš pietinės Dziangsi provincijos.
„Visi migrantai išvyko namo, o jie – pagrindiniai mūsų klientai. Verslas žlunga. Geriau jau užsidaryti“, – teigė „Pasidaryk pats“ tipo parduotuvę šiaurinėje Hangdžou dalyje turintis Wu Yuhua.
Tiesa, skundžiasi nedaugelis. Kinai puikiai žino, kad viešai reiškiamas nepasitenkinimas komunistų valdomoje šalyje dažniausiai kainuoja laisvę.