Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

200 šalių sutarė nebenaudoti šiltnamio efektą sukeliančių dujų

Beveik 200 šalių atstovai šeštadienį susitarė palaipsniui atsisakyti fluorintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, naudojamų šaldytuvuose ir oro kondicionieriuose, o šis žingsnis bus labai svarbus pastangoms apriboti pasaulinį klimato šiltėjimą, pranešė šias derybas organizavęs Ruandos ministras.
Oro kondicionieriai
Didesnis oro kondicionierių naudojimas labiausiai lemia padidėjusį HFC naudojimą. / 123rf.com nuotr.

„Priimta pataisa ir sprendimai“, – sakė Kigalyje vykusių derybų pirmininkas Ruandos gamtinių išteklių ministras Vincent'as Biruta. Per šį susitikimą šalys susitarė nebenaudoti hidrofluorangliavandenilių (HFC).

„Tai didžiulis laimėjimas klimatui. Atlikome didelį konkretų žingsnį, vykdydami įsipareigojimus, prisiimtu pernai gruodį Paryžiuje“, – sakoma Europos Sąjungos energetikos ir klimato veiksmų komisaro Miguelio Arias Canete pranešime, paskelbtame prieš priimant šį susitarimą.

„Pasaulinis laipsniškas naudojimo nutraukimas, dėl kurio susitarėme šiandien, iki šio šimtmečio pabaigos gali sumažinti atšilimą puse laipsnio“, – pridūrė jis.

Per įtemptas derybas didžiosios besivystančios šalys, tarp jų Indija, stengėsi, kad būtų patvirtintas ilgesnis HFC atsisakymo laikotarpis, taip pat kovojo dėl šio proceso finansavimo.

HFC buvo pradėti naudoti praeito amžiaus 10-ame dešimtmetyje, siekiant pakeisti chemines medžiagas, kurios, kaip buvo nustatyta, smarkiai ardo ozono sluoksnį. Deja, paaiškėjo, kad hidrofluorangliavandeniliai pragaištingai spartina pasaulio klimato šiltėjimą.

Ozonas, susikaupęs stratosferos viršutiniame lygmenyje, saugo Žemę nuo pavojingų ultravioletinių spindulių.

Visgi pakeisti veiksmingus HFC alternatyviomis medžiagomis, tokiomis kaip amoniakas, vanduo arba hidroluoro olefinais (HFO), gali brangiai kainuoti besivystančioms šalims, ypač atogrąžose, kur oro kondicionavimo sistemos plačiai naudojamos – pavyzdžiui, Indijoje.

Anksčiau vietoje HFC naudotų chlorfluorangliavandenilių (CFC) buvo atsisakyta pagal 1987 metais pasirašytą Monrealio protokolą, kai mokslininkai nustatė, jog šios medžiagos ardo ozono sluoksnį.

Ozonas, susikaupęs stratosferos viršutiniame lygmenyje, saugo Žemę nuo pavojingų ultravioletinių spindulių.

Tačiau paaiškėjo, kad HFC, nors ir nekenkiantys ozono sluoksniui, kuris dabar pamažu atsikuria, atmosferoje tūkstančius kartų veiksmingiau sulaiko šilumą, palyginus su anglies dvideginiu – pagrindinėmis šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis.

Pasak Berklio nacionalinės laboratorijos mokslininkų, didesnis oro kondicionavimo sistemų naudojimas labiausiai lemia padidėjusį HFC naudojimą. Prognozuojama, kad iki 2030 metų pasaulyje bus pagaminta dar 700 mln. oro kondicionierių.

Praeitais metais pasirašytoje Paryžiaus klimato sutartyje numatoma, kad bus vykdomos priemonės, siekiant, kad pasaulio klimatas iki šio šimtmečio pabaigos atšiltų ne daugiau kaip dviem laipsniais Celsijaus, palyginus su laikotarpiu iki pramonės revoliucijos.

Visgi tolesnis HFC naudojimas gali būti didelė kliūtis, trukdanti pasiekti šį tikslą.

Nors HFC yra šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kaip ir anglies dvideginis, metanas ir azoto oksidai, jų naudojimas reglamentuojamas ne pagal Paryžiaus sutartį, o pagal Monrealio protokolą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?