Rumunijoje kilo triukšmas dėl naujo bandymo reformuoti teismų sistemą

Rumunijos centro dešiniųjų pažiūrų prezidentas ir valstybės prokuroras pasmerkė teismų sistemos reformas, kurias trečiadienį pristatė socialdemokratų vyriausybė, ir pavadino jas teisinės valstybės puolimu.
Rumunijos vėliava
Rumunijoje kilo triukšmas dėl naujo bandymo reformuoti teismų sistemą / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Rumunija Teismas

Prezidento Klauso Iohanniso komentarai, išsakyti keli mėnesiai po nesėkmingo valdančiosios centro kairės bandymo sušvelninti šalies antikorupcinius įstatymus, parengė sąlygas dar vienam politiniam susirėmimui.

Naujos reformos, kurias trečiadienį išdėstė teisingumo ministras Tudorelis Toaderas, reikštų, kad prezidentas nebeskirtų aukšto rango prokurorų, įskaitant prokurorus, priskirtus Nacionalinei antikorupcijos direkcijai (DNA).

Pagal reformas taip pat būtų susilpninti pačios DNA įgaliojimai, ji nebegalėtų vykdyti tyrimų magistrato teisėjų atžvilgiu.

„Šie pasiūlymai reiškia teisinės valstybės, teismų nepriklausomybės ir kovos su korupcija puolimą“, – sakoma K.Iohanniso pareiškime.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Klausas Iohannis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Klausas Iohannis

Jeigu parlamentas priims šių reformų įstatymą, Rumunija gali grįžti į senus blogus laikus, kai teismams būdavo daromas politinis spaudimas, o taip būtų pažeisti šalies įsipareigojimai Europos Sąjungai, pridūrė prezidentas.

Kelios pilietinės asociacijos ragino T.Toaderą atsisakyti planuojamų reformų ir vadino jas grėsme kovai su korupcija.

Prokuratūra taip pat reiškė „susirūpinimą“ minimais pasiūlymais, kurie gali „sugriauti teismų sistemą“ ir sustiprinti politinę magistratų kontrolę.

Kelios pilietinės asociacijos ragino T.Toaderą atsisakyti planuojamų reformų ir vadino jas grėsme kovai su korupcija.

Pastaraisiais metais Rumunijos, kuri į ES įstojo 2007-aisiais, ekonomika sparčiai augo. Tačiau ir Briuselis, ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF) spaudė vyriausybę labiau kovoti su korupcija.

Vasario mėnesį didžiausi po komunizmo žlugimo 1989 metais protestai privertė ankstesnę socialdemokratų vyriausybę atsisakyti planų, kurie buvo laikomi bandymu švelninti antikorupcinius įstatymus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų