F.Citu, premjero pareigas einantis nuo gruodžio, vėlai trečiadienį paskelbė atleidęs teisingumo ministrą Stelianą Ioną, priklausantį reformistų partijos USR-PLUS.
Šio ginčo centre atsidūrė prieštaringai vertinamas 10 mlrd. eurų vertės vietos bendruomenių vystymo planas, kurį bando prastumti F. Citu ir jo vadovaujama Nacionalinė liberalų partija (PNL) – vyresnioji centro dešiniųjų vyriausybės partnerė.
Šių planų kritikai teigia, kad pasiūlymas nėra skaidrus ir kad F. Citu tokiu būdu siekia užsitikrinti įtakingų vietinių politikų paramą prieš šį mėnesį vyksiančius partijos vidaus rinkimus.
Kad projektas būtų pradėtas įgyvendinti, reikėjo sulaukti S.Iono pritarimo, tačiau pastarasis atsisakė padėti savo parašą po šia iniciatyva.
„Nesitaikstysiu su ministrais... prieštaraujančiais šalies modernizavimui“, – trečiadienį sakė F.Citu, pasibaigus USR-PLUS boikotuotam vyriausybės posėdžiui.
Premjeras S.Iono elgesį pavadino „šantažu“.
USR-PLUS savo ruožtu ketvirtadienį pareiškė, kad minimas projektas prilygsta valstybės lėšų grobstymui. Partija pabrėžė, kad „niekada nepritarė ir nepritars“ šiai iniciatyvai.
Politinės jėgos pareiškime reikalaujama pradėti „derybas dėl naujo ministro pirmininko paskyrimo“.
Jei F.Citu nepasitrauks, reformistų partija taip pat yra pasirengusi pritarti siūlymui išreikšti nepasitikėjimą dabartine vyriausybe per balsavimą parlamente.
Pasak USR-PLUS vadovų, jau pradėta svarstyti tokį scenarijų kartu su kitomis partijomis.
Rugsėjo pabaigoje vyksiančiuose PNL rinkimuose F.Citu dėl premjero posto varžysis su savo pirmtaku – dabartiniu partijos pirmininku Ludovicu Orbanu.
Kelios nevyriausybinės organizacijos įspėjo, kad prieštaringai vertinamas plėtros planas primena ankstesnius projektus, sudarydavusius galimybę naudotis jais kaip politinio protegavimo priemonėmis ir nulėmusius lėšų švaistymą.