Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rusai ir kinai išsidalijo Amūro salas

Pekinas ir Maskva pirmadienį galutinai susitarė dėl Rusijos ir Kinijos sienos rytinės dalies paženklinimo, taip išspręsdami 40 metų trukusį ginčą ir pademonstruodami santykių tarp šių buvusių komunistinių priešininkių gerėjimą.
Tolimieji Rytai
Tolimieji Rytai / Kęstučio Vanago/BFL nuotr.

Rusija grąžins 174 kv. km teritorijos prie sienos su Kinija, praneša laikraštis „China Daily“.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, esantis su darbo vizitu Kinijoje, ir Kinijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Yang Jiechi (Jang Dzieči) pirmadienį pasirašė papildomą protokolą - Rusijos ir Kinijos sienos rytinės dalies aprašymą. Taip buvo baigta juridiškai įforminti bendrą sieną.

„Tai reiškia, kad mūsų tarptautinė siena demarkuota iki galo“, - žurnalistams po sutarties pasirašymo sakė S.Lavrovas. Pasak jo, pasirašius šį protokolą sudaromos „visos sąlygos tam, kad Rusijos ir Kinijos siena visada būtų stabilumo, atvirumo ir draugystės siena“.

Kinijos ir Rusijos siena iš viso driekiasi 4,3 tūkst. kilometrų. Nesutarimai dėl jos yra šimtmečių senumo ir prasidėjo dar tais laikais, kai viena kitos link plėtėsi imperinė Kinija ir carinė Rusija. Varžybos dėl pasienio rajonų 20-ojo amžiaus 7-ajame ir 8-ajame dešimtmečiuose buvo virtusios smurtiniais susirėmimais, kurie buvo privertę tarptautinę bendriją nuogąstauti dėl galimo branduolinio karo.

Susitarimas dėl Rusijos ir Kinijos sienos nustato, kur eina jos linija prie Didžiosios salos Argūnės aukštupyje (Čitos sritis) ir Tarabarovo (kiniškai - Inlongo) bei Didžiosios Usurijsko (kiniškai - Heisiadzi) salų teritorijoje Amūre netoli Chabarovsko. Rusija grąžina Kinijai Inlongo salą ir pusę Heisiadzi salos. Šios teritorijos yra prie Kinijos šiaurės rytų sienos, kur suteka Heilongdziango upė, Rusijoje virstanti Amūru, ir Usulidziango (Usūrio) upė.

Pasirašytas dokumentas numato išspręsti pasienio klausimus dviejuose ruožuose „pagal tarpusavio supratimo, abipusiškų nuolaidų, savitarpio priimtinumo, subalansuotumo ir šalių lygiateisiškumo principus“.

Neišspręsti pasienio klausimai daug metų temdė abiejų šalių santykius. Mao Zedongo (Mao Dzedongo) laikais Pekinas teigė, kad Rusija dar XIX amžiaus viduryje atplėšė maždaug pusantro milijono kvadratinių kilometrų neva nuo amžių kinams priklausančių teritorijų. 1969 metų kovą ginčas, kam priklauso Damansko sala Usūrio upėje, virto Kinijos ir SSRS pasieniečių kruvinu susirėmimu - žuvo 48 SSRS ir maždaug tūkstantis Kinijos pasieniečių.

1991 metais Michailas Gorbačiovas pasirašė susitarimą, leidžiantį juridiškai įforminti 98 proc. visos sienos. Damansko sala atiteko Kinijai. Tačiau šalims dar 13 metų nepavyko susitarti, kam priklauso Didžioji Usurijsko ir Tarabarovo salos netoli Chabarovsko, taip pat Didžioji sala Argunės upėje.

Dokumentą 2004 metų spalio 14 dieną per vizitą į Pekiną galų gale parafavo tuometinis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Nuo 2005 metų rytinėje Rusijos ir Kinijos sienos dalyje vyko ženklinimo darbai, kurie neseniai buvo visiškai užbaigti. Derybos dėl teritorinės problemos sureguliavimo tęsėsi daugiau kaip 40 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai
Reklama
Namuose drėgna, kaupiasi kondensatas ant langų. Kaip apsaugoti savo namus nuo pelėsio?
Reklama
Advento kalendoriai – nuo paprastos tradicijos iki prabangos segmento
Reklama
Kaip išvengti peršalimo komplikacijos – sinusito