Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Rusams didžiausi priešai – amerikiečiai, ukrainiečiai ir turkai, lietuvių jie nemini

„Levados centro“ apklausa parodė, kad didžiausiais šalies priešais dauguma Rusijos gyventojų laiko JAV, Ukrainą ir Turkiją. Rusų požiūrį tradiciškai padiktavo geopolitinės permainos – pavyzdžiui, turkai rūstybę užsitraukė, nes pernai lapkritį numušė misijas Sirijoje vykdžiusį Rusijos karo lėktuvą, pastebi „Vedomosti“.
Protestas prie Turkijos ambasados Maskvoje
Protestas prie Turkijos ambasados Maskvoje / „Scanpix“ nuotr.

Kad Rusijai priešiškiausios JAV, manė 72 proc. apklaustųjų. 48 proc. respondentų paminėjo Ukrainą. Praėjusiais metais ukrainiečius priešiškais vadino mažiau – 37 proc. rusų.

Vis dėlto dar didesnis pokytis – nuomonėje apie Turkiją. Pernai turkus nedraugiškais įvardijo vos 1 proc. apklaustųjų, o šįmet – net 29 proc. Nenuostabu – po lėktuvo numušimo Maskvos ir Ankaros santykius įšaldė ledas.

Lietuvos tarp esą nedraugiškiausių Rusijai valstybių nebėra, nors dar 2013 metais mūsų šalį tokia laikė 17 proc., o 2005-aisiais – net 42 proc. rusų.

Savo ruožtu draugiškiausios Rusijai valstybės, anot rusų, yra Baltarusija (50 proc.), Kazachstanas (39 proc.) ir Kinija (34 proc.). Beje, pernai kinus didžiausiais Rusijos draugais laikė 43 proc. apklaustųjų, bet tada Maskvoje dar buvo dedamos viltys į Kremliaus posūkį į Aziją.

Be to, šįmet į geresnių Rusijos draugų gretas įsiveržė Sirija, kurią prie šalies bičiulių prirašė 10 proc. respondentų, nors pernai tokių buvo tik 2 proc.

Pernai rugsėjį Rusija atskubėjo į pagalbą Basharo al Assado režimui, o valstybinė žiniasklaida pasistengė sutrimituoti, kad rusai Sirijoje gina gėrį nuo blogio.

„Twitter“ nuotr./Rusijos kariai Sirijoje
„Twitter“ nuotr./Rusijos kariai Sirijoje

Dauguma rusų toliau blogai vertina JAV (70 proc.) ir Europos Sąjungą (62 proc.). Jei 2009 metais galimą Rusijos narystę Bendrijoje rėmė 53 proc. apklaustųjų, tai dabar tokių – tik 24 proc.

„Priešiškiausiai į JAV ir ES žvelgta 2015 metų pradžioje. Nors vėliau situacija stabilizavosi, šįmet gegužę vėl pablogėjo, – teigė vienas „Levados centro“ vadovų Aleksejus Graždankinas. – Atrodo, kad švenčiant Pergalės dieną rusus įžeidė tai, kad Vakaruose nevertinamas Rusijos vaidmuo nugalint nacius“.

Paklaustas, kodėl, jo manymu, padaugėjo rusų, priešais laikančių ukrainiečius, sociologas teigė manantis, kad žmonės reaguoja į besitęsiantį konfliktą Donbase.

„Dėl to, kad konfliktas toliau liepsnoja, į Ukrainą priešiškai žvelgia vis daugiau rusų. Nesibaigiant karui nesibaigia ir Rusijos problemos – šalies įvaizdis prastas, rublio vertė toliau nekyla, žmonės neišgali keliauti į užsienį“, – svarstė A.Graždankinas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos