Taip teigė į tarptautinę konferenciją „Gaidaro forumas“ susirinkę analitikai, rašo „The Moscow Times“.
Dalis jų įsitikinę, kad Rusijos politinė sistema 2015 metais tikrai nepasikeis, o premjeras Dmitrijus Medvedevas tikrai liks poste. Tačiau daugelis sutiko, kad sistema tapo trapi.
„Mes priėjome prie visiško nestabilumo stadijos“, – sakė buvusiam Rusijos prezidentui patarinėjęs politinės korupcijos ekspertas Georgijus Satarovas.
Mes priėjome prie visiško nestabilumo stadijos.
Jo teigimu, dabartinė ekonominė krizė Rusijos valdžiai palieka dvi išeitis: pradėti dideles politines reformas arba sumažinti daromų klaidų kiekį.
„Faktas, kad Rusijoje paprasti žmonės nesupranta, kokia trapi yra šalies politinė sistema. Tačiau riedėjimas žemyn gali išprovokuoti neramumus ir revoliucijas, tai yra visiškai realus scenarijus“, – pabrėžė jis.
Politikos ekspertas Dmitrijus Oreškinas mano, kad neramumai visų pirmiausiai kiltų Maskvoje, nes Rusijos sostinėje daugėja sąmoningų piliečių, ko nepasakysi apie kitus šalies regionus.
Tačiau politologas Nikolajus Petrovas su tuo nesutiko, jo teigimu, neramu pirmiausiai gali tapti Čečėnijoje, nes jos lyderis Ramzanas Kadyrovas darosi vis mažiau priklausomas nuo Vladimiro Putino, nes trokšta didesnės valdžios.
„Rusija yra režimo įkaitas, režimas yra V.Putino įkaitas, o pats V.Putinas – savo sprendimų įkaitas ir neturi strategijos“, – sakė jis.
„Levados“ centro vyresnysis tyrėjas Aleksejus Levinsonas pabrėžė, kad per pastaruosius 15 mėnesių V.Putinas rusams tapo šventa figūra, kuri, jų akimis, nėra kalta dėl ekonominių šalies sunkumų.
„Kuo labiau žmonės tiki grėsme iš išorės, tuo jiems svarbesnis yra V.Putinas“, – sakė jis.
Harvardo universiteto profesorius Timothy Coltonas sakė, kad V.Putinui teks įsileisti ir naujų žaidėjų, nes joks režimas ilgai negali išgyventi be pasikeitimų pačioje valdžios viršūnėje.
Ekspertai prognozavo, kad situacija Ukrainoje išliks įtempta visus 2015 metus, o protestai Rusijoje šiemet jeigu ir bus rengiami, tai nedideli.
Diskusiją apie politiką moderavęs Leonidas Gozmanas, Rusijos dešiniųjų jėgų sąjungos (SPS) vadovas, leido sau pajuokauti. Jis paprašė Rusijos ir JAV analitikų pasakyti ką nors gero apie Rusijos valdantįjį elitą, antraip šis „Gaidaro forumas“ gali būti paskutinis.