„Liguista ir neadekvati Lietuvos atstovo reakcija tik patvirtina Vilniaus ketinimus ir toliau pataikauti fašistams ir neonaciams ignoruojant Antrojo pasaulinio karo pamokas ir užmirštant istorinę tiesą. Tokia pozicija prieštarauja tarptautinės teisės normoms ir principams bei teisėtai yra kritikuojama tarptautinės bendruomenės. Vilnius pats sau turi padaryti atitinkamas išvadas“, – Rusijos URM pareiškimą cituoja naujienų agentūra Interfax.
Tokį pareiškimą rusų diplomatai paskelbė po to kai antradienį teisingumo ministras Remigijus Šimašius Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryboje Ženevoje pristatydamas ataskaitą apie žmogaus teisių užtikrinimą Lietuvoje sakė, jog Vilnius ir toliau sieks, kad Europoje nebūtų pamiršti buvusių nusikalstamų režimų nusikaltimai.
Pasak Teisingumo ministerijos, R.Šimašius tokią poziciją išsakė atsakydamas į Rusijos atstovo „pasiūlymus, jog mūsų šalis turėtų mažiau dėmesio skirti istorijos peržiūrėjimui ir nebepersekioti asmenų už praeities įvykius“.
„Į tai teisingumo ministras atsakė, kad mūsų šalis neišskiria Rusijos ar kitos konkrečios valstybės vertindama buvusius nusikalstamus režimus ir pabrėžė, kad minimi režimai, kurie neturi nieko bendro su pagarba žmogaus teisėms, Lietuvoje yra vertinami vienodai. Bus siekiama, kad jie niekuomet nebūtų pamiršti ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, o juos vykdžiusieji sulauktų tinkamos atsakomybės. Ministras pakvietė Rusijos atstovas aktyviai bendradarbiauti aiškinantis bei tiriant minėtų režimų vykdytas nusikalstamas veikas“, – antradienį pranešė ministerija.
Lietuva ir Rusija nesutaria dėl stalinistinio Sovietų Sąjungos režimo veiksmų vertinimo Antrojo pasaulinio karo ir po jo sekusiu Lietuvos okupacijos laikotarpiu.