Užsienio žiniasklaidoje balandžio 7 dieną pasirodė pranešimų, paremtų iš Sirijos sukilėlių gauta informacija, kad Damasko režimo pajėgos atakuodamos sukilėlių kontroliuojamą Dumos miestą Rytų Gutoje panaudojo sprogmenų prikrautas statines, į kurias, kaip manoma, buvo pridėta nuodingų cheminių medžiagų. Per šią ataką žuvo dešimtys civilių gyventojų.
Remiantis Sirijos medikais ir Pasaulio sveikatos organizacijos pranešimu, daugiau nei 40 mirusių žmonių pasireiškė simptomai, būdingi apsinuodijimui cheminiu ginklu.
Televizija „al Jazeera“ citavo savanoriškos civilinės gynybos organizacijos „Baltieji šalmai“ (White Helmets) duomenis, kad per cheminę ataką žuvo iki 70 žmonių, dar maždaug 100 nukentėjo.
Damaskas šiuos pranešimus paneigė. Sirijos valstybinė naujienų agentūra pranešė, kad sukilėlių grupuotės „Jaysh al Islam“ kovotojai skleidžia melagingą informaciją apie neva panaudotą cheminį ginklą, kad sutrukdytų vyriausybės pajėgų puolimui.
JAV ir jų sąjungininkės dėl šios atakos kaltina Sirijos režimą, o Rusija tvirtina, kad ją surežisavo sukilėliai, siekdami priversti Vakarus aktyviau įsikišti į šį konfliktą.
Balandžio 9 dieną Rusijos URM vadovas S.Lavrovas pareiškė, kad Rusijos kariuomenės ekspertai apsilankė įtariamos cheminės atakos vietoje Sirijoje, tačiau jokių chloro ar kitokių nuodingųjų medžiagų panaudojimo pėdsakų nerado.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo ruožtu balandžio 9 dieną sakė, kad Vašingtonas neatmeta karinės jėgos panaudojimo prieš Sirijos režimą galimybės, reaguojant į pranešimus apie cheminę ataką Dumoje.
„Neatmetami jokie variantai“, – sakė JAV prezidentas pasitarime su savo administracijos nariais.