Terminas „nepageidaujamos“ įstatymo apibrėžime taip ir nepaaiškinimas. Pagal dabartinį, 2012 metais priimtą įstatymą, lėšomis iš užsienio išlaikomos Rusijos nevyriausybinės organizacijos registruojamos kaip „užsienio agentai“.
Rusijos lyderiui pavaldi „Vieningosios Rusijos“ partija siūlo naują įstatymą, kuris įtvirtintų, jog sprendimą dėl „nepageidaujamų“ įmonių galės priimti Rusijos teisėsauga ir užsienio reikalų ministerija.
„Nepaigeidajamu“ įvardintas asmuo ar įmonė turės sumokėti 500 tūkstančių rublių (10 tūkstančių dolerių) baudą. Be to, jam gali grėsti net šešeri metai kalėjimo.
Įstatymą siūlančios „Vieningosios Rusijos“ narys Aleksandras Tarnavskis teigė, kad taip ginamas nuo užsienio šnipų veiklos Rusijoje. „Deja, bet kai kurios organizacijos dėl nežinomų tikslų dirba prieš Rusiją“, – sakė jis.
„Tai gali būti ir ideologinės priežastys, ir užsienio akcininkų ar investuotojų noras daryti įtaką. Jiems normalu sakyti: „Pirmyn, paspaudžiam Rusiją, palaukiam, kol jos įmonių akcijų vertė nukris, o tada superkam“, – aiškino A.Tarnavskis.
Manoma, kad šis įstatymas pirmiausia palies tokias nevyriausybines organizacijas kaip „Reporteriai be sienų“, „Transparency International“ ir „Medecins Sans Frontieres“.
Manoma, kad šis įstatymas pirmiausia palies tokias nevyriausybines organizacijas kaip Reporteriai be sienų, Transparency International.
Rusijos žmogaus teisių aktyvistas Pavelas Čikovas sakė: „Tiesiog paskelbti, kad kažkokios įmonės ar organizacijos yra nepageidaujamos bei jas bausti, bus grubus tarptautinės teisės pažeidimas, teisinių principų, civilinės teisės pažeidimas“.
Šiuo įstatymu Kremlius siekia dar labiau riboti galimų pilietinės visuomenės apraiškų Rusijoje plėtrą ir užkirsti kelią opozicijos judėjimams. Opozicijos politikams jau pavyko pasiekti kelias skambias pergales vietos valdžios rinkimuose. Jų atstovai tapo trečio ir ketvirto pagal dydį Rusijos miestų merais.