Rusija didžiuojasi „Sputnik V“, bet skiepijimo tempais beviltiškai atsilieka nuo kitų šalių

Rusijoje skiepytis nuo koronaviruso galima jau seniai ir visiškai laisvai – bet kuriai amžiaus grupei. Tačiau vakcinavimo tempai smarkiai atsilieka nuo Vakarų valstybių – kodėl?
Rusijoje skiepijimas nuo koronaviruso vangus
Rusijoje skiepijimas nuo koronaviruso vangus / „Scanpix“/ITAR-TASS nuotr.

Neseniai vaikštinėdamas po prekybos centrą Maskvos šiaurinėje dalyje, Vladimiras Makarovas pamatė, kad ten pirkėjams siūloma tiesiog vietoje pasiskiepyti nuo koronaviruso. Ir paklausė, kiek truktų procedūra.

„Paaiškėjo, kad viskas labai paprasta – dešimt minučių“, – teigė vyras. Tiesa, V.Makarovas, kaip ir daugelis kitų maskviečių, vis tiek nusprendė nesiskiepyti „Sputnik V“ vakcina.

Rusija pernai gyrėsi, kad pirmoji pasaulyje patvirtino vakciną nuo koronaviruso, bet gyventojų sklandžiai ir greitai skiepyti šaliai nesiseka. Abejojama, ar vyriausybei pavyks pasiekti ambicingą tikslą iki birželio vidurio paskiepyti 30 mln. žmonių, o iki rugpjūčio – 69 mln.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Rusijoje skiepijimas nuo koronaviruso vangus
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Rusijoje skiepijimas nuo koronaviruso vangus

Prie vakcinų neskubama, nors bent jau Maskvoje jos prieinamos visiems, kas jau yra sulaukę 18 metų. Dozių pilna valstybinėse ir privačiose klinikose, prekybos centruose, ligoninėse, net teatre.

Tempas nepakankamai didelis

Iki balandžio vidurio vos kiek daugiau nei milijonas iš 12,7 mln. žmonių, gyvenančių Maskvoje, buvo paskiepyti bent viena vakcinos doze. Tik 8 proc., nors skiepijimo kampanija prasidėjo dar gruodį.

Panašūs rodikliai – ir kitur Rusijoje. Iki balandžio 27 dienos tik 12 mln. žmonių buvo gavę bent vieną skiepą ir tik 7.7 mln. (5 proc.) buvo pilnai imunizuoti. Visoje šalyje – 146 mln. gyventojų.

Nesunku palyginti situaciją Rusijoje ir JAV. Už Atlanto bent vieną vakcinos dozę gavo 43 proc. žmonių, o Europos Sąjungoje – 27-28 proc.

Duomenų analitikas Aleksandras Draganas praėjusią savaitę skelbė, kad Rusija vidutiniškai per dieną paskiepija 200-205 tūkst. žmonių. Norint pasiekti minėtą birželio vidurio tikslą, tempą reikia padvigubinti.

Maskvos valdžia jau pradėjo siūlyti 1 tūkst. rublių (11 eurų) vertės kuponus žmonėms, kuriems daugiau nei 60 metų ir kurie jau pasiskiepijo.

„Mums reikia pradėti vakcinuoti 370 tūkst. žmonių per dieną. Iš esmės rytoj – kuo greičiau“, – teigė A.Draganas.

Kad padidintų žmonių susidomėjimą vakcina nuo koronavirusu, Maskvos valdžia jau pradėjo siūlyti 1 tūkst. rublių (11 eurų) vertės kuponus žmonėms, kuriems daugiau nei 60 metų ir kurie jau pasiskiepijo. Tokie pinigai tikrai paverčia pensininkams, kas mėnesį tegaunantiems 20 tūkst. rublių (223 eurus).

Bet entuziasmo vis tiek trūksta. Naujienų agentūros AP kalbinti Maskvos senjorai, negana to, teigė, kad kuponai gaunami tik užsiregistravus internetu. Nelengva ir rasti parduotuvių, kurios šiuos kuponus priimtų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijoje skiepijimas nuo koronaviruso vangus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijoje skiepijimas nuo koronaviruso vangus

Kiti regionai irgi siūlo savotiškų meduolių. Čiukotkoje pareigūnai senjorams žada 2 tūkst. rublių (22 eurus) už pasiskiepijimą. Kaimyniniame Magadane atlygis dvigubai mažesnis, o teatras Sankt Peterburge siūlo nuolaidas bilietams, jei parodomas vakcinacijos pažymėjimas.

Nenuoseklūs signalai visuomenei

Ekspertų teigimu, Rusijoje vakcinavimas stringa dėl kelių priežasčių, kurių bene svarbiausia – gamybos pajėgumai. Šalies vakcinų gamintojai nesugeba pagaminti užtektinai dozių – kovo mėnesį daugelyje regionų jų trūko.

Kol kas Rusijoje pagaminta vos 28 mln. visų šalyje prieinamų vakcinų kompleksų, susidedančių iš dviejų dozių. Ir tik 17,4 mln. iš jų po patikrinimo buvo išvežtos iš sandėlių naudojimui.

Būtent dėl to kalbant apie vakcinavimo kampaniją Rusijoje svarbu atsižvelgti ne tik į piliečių abejingumą, bet ir tai, kad kai kur šalyje net norintiems skiepytis žmonėms reikia ilgai laukti eilėje.

Antai Sverdlovsko regione, kuris Rusijoje yra penktas pagal gyventojų skaičių, balandžio viduryje eilėje prie skiepo laukė net 178 tūkst. žmonių.

Kita vertus, akivaizdu, jog rusai dėl vakcinos – bent jau „Sputnik V“ – abejoja ir dėl to, kad ji valstybėje buvo patvirtinta dar nė nebaigus plataus masto klinikinių tyrimų, kurių metu buvo vertinamas preparato saugumas ir veiksmingumas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vakcina „Sputnik V“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vakcina „Sputnik V“

Ir nors vasarį britų mokslo žurnale „The Lancet“ paskelbta, kad ši rusiška vakcina saugi, abejonės neišsisklaidė – netrukus nepriklausomo Levados centro apklausa parodė, jog tik 30 proc. rusų nori skiepytis būtent „Sputnik V“.

Anot A.Dragano, Rusijos žmonėms greičiausiai nepatinka ir tai, kad valdžia vis kartoja, esą suvaldė pandemiją, nors toks vertinimas, ko gero, pernelyg ankstyvas.

Juk nieko nuostabaus, kad valstybės tarnautojai liaupsina Kremliaus veiksmus kontroliuojant COVID-19. Bet rusai, girdėdami tokias pagyras ir matydami, kad visas viešasis gyvenimas verda be jokių apribojimų, pasak A.Dragano, svarsto, ar tikrai verta skiepytis: „Jei protrūkis baigėsi, kam to reikia?“

Rusijos žmonėms greičiausiai nepatinka ir tai, kad valdžia vis kartoja, esą suvaldė pandemiją, nors toks vertinimas, ko gero, pernelyg ankstyvas.

„Signalai iš pareigūnų ir žiniasklaidos nenuoseklūs. Rusus 2020 metais bombardavo skirtingomis žinutėmis. Pirmiausia – kad koronavirusas tėra nepavojingas peršalimas, o tada – kad tai yra mirtinas infekcija.

Galiausiai rusams buvo uždrausta išeiti iš namų“, – pridūrė Maskvos aukštesniosios ekonomikos mokyklos visuomenės sveikatos ekspertas Vasilijus Vlasovas.

Užsikrėtimų pradėjo daugėti

V.Vlasovas taip pat pastebėjo, kad Rusijos medijose vystomas naratyvas, esą užsienyje pagamintos vakcinos pavojingos, o rusiškos – ne. Valstybinė televizija uoliai skelbė apie tyrimus dėl „AstraZeneca“ ir „Johnson&Johnson“ vakcinų saugumo ir tuo pat trimitavo apie „Sputnik V“ sėkmę užsienyje.

Žinoma, ši sėkmė sąlyginė – „Sputnik V“ iš tiesų nupirko nemažai šalių, tačiau Europos vaistų agentūra iki šiol nėra uždegusi preparatui žalios šviesos.

Šiaip ar taip, plati informavimo apie vakcinas kampanija Rusijoje prasidėjo tik kovo pabaigoje. Bet ir čia garsenybės ir kiti vieši asmenys tik kalbėjo apie tai, ką jautė pasiskiepiję – nebuvo nė vieno vaizdelio, kaip jiems sušvirkščiama dozė. Viešai nepasiskiepijo ir prezidentas Vladimiras Putinas.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas

„Taip, tai labai derlinga žemė sąmokslo teorijoms ir jų šalininkams“, – pastebėjo A.Draganas.

Gandai apie tariamą vakcinų pavojų socialiniuose tinkluose pradėjo sklisti dar pernai gruodį, kai Rusija pradėjo skiepijimą nuo COVID-19. Pasak socialinės antropologijos specialistės Aleksandros Archipovos, teorijų netrūksta iki šiol.

Įvairios teorijos, Rusijos televizijose populiarios pseudomokslinės laidos, vakcinų gamybos ir skirstymo problemos – dėl viso to vakcinacija šalyje stringa.

Į Rusiją vyksta vis daugiau užsieniečių, negalinčių sulaukti vakcinos namuose. Antai dar kovo mėnesį Maskvoje, tiesiog viešbutyje, pasiskiepijo grupė vokiečių.

O V.Vlasovas savo ruožtu pastebėjo, kad epidemija Rusijoje toli gražu nesibaigė – atvirkščiai, yra ženklų, kad užsikrėtimų daugėja.

„Dabar Rusijoje per dieną vidutiniškai tiek pat žmonių, kiek ir pernai gegužę, per pandemijos piką. Be to, kasdien miršta dvigubai daugiau žmonių nei prieš metus“, – aiškino V.Vlasovas.

Vyriausybės statistikai sako, kad užsikrėtimų skaičius išlieka stabilus – 8-9 tūkst. per dieną. Mirčių – 300-400 per dieną. Visgi Maskvoje atvejų daugėja, o epidemija pagreitį įgijusi dar septyniuose regionuose.

Tuo tarpu į Rusiją vyksta vis daugiau užsieniečių, negalinčių sulaukti vakcinos namuose. Antai dar kovo mėnesį Maskvoje, tiesiog viešbutyje, pasiskiepijo grupė vokiečių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis