Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime sakoma, kad neįvardytas skaičius diplomatų, „dalyvavusių neteisėtose akcijose, remiantis Vienos konvencija dėl diplomatinių santykių... paskelbti persona non grata" ir turės artimiausiu laiku palikti šalį.
„Į Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Švedijos Karalystės ambasadorius, Lenkijos Respublikos laikinasis reikalų patikėtinis ir Vokietijos Federacinės Respublikos ambasados pasiuntinys“, – sakoma URM pranešime.
Ministerija nurodė, kad diplomatams buvo pareikštas protestas dėl Švedijos ir Lenkijos generalinių konsulatų Sankt Peterburge ir Vokietijos ambasados Maskvoje diplomatinių darbuotojų dalyvavimo sausio 23-iąją vykusiuose A.Navalno šalininkų protestuose.
„Buvo pabrėžta, kad tokie jų veiksmai yra nepriimtini ir neatitinka jų diplomatinio statuso“, – sakoma URM pranešime.
Du praėjusius savaitgalius dešimtys tūkstančių žmonių Maskvoje ir kituose šalies miestuose protestavo prieš 44 metų kovotojo su korupcija sulaikymą. Policija per protestus areštavo tūkstančius žmonių.
ES smerkia sprendimą
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis penktadienį „griežtai pasmerkė“ Maskvos sprendimą išsiųsti tris Bendrijos šalių diplomatus, kai buvo apie tai informuotas per susitikimą su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, pranešė jo atstovas.
„Per susitikimą su užsienio reikalų ministru Lavrovu ES užsienio politikos aukštasis įgaliotinis Borrellis sužinojo, kad trys Europos diplomatai bus išsiųsti iš Rusijos“, – sakė atstovas Peteris Stano.
J.Borrelis „griežtai pasmerkė šį sprendimą ir atmetė kaltinimus, kad jie užsiėmė su užsienio diplomatų statusu nesuderinama veikla“, pridūrė P.Stano.
„Šis sprendimas turėtų būti persvarstytas“, – sakė jis.
„Visiškai nepagrįstas“
Švedija pirmadienį Maskvos sprendimą išsiųsti vieną iš jos diplomatų pavadino „visiškai nepagrįstu“ ir atmetė Rusijos kaltinimus, esą pasiuntinys dalyvavo nesankcionuotose demonstracijose.
„Ministerija (sprendimą) laiko visiškai nepagrįstu, ir tai jau pasakėme mūsų Rusijos kolegai“, – sakoma Švedijos užsienio reikalų ministerijos raštiškame pareiškime agentūrai AFP. Jame taip pat priduriama, kad ministerija „pasilieka sau teisę į atitinkamą atsaką“.
Švedijos užsienio reikalų ministerija nurodė, kad demonstracijoje jos pasiuntinys dalyvavo kaip „stebėtojas“, bet nebuvo aktyvus jos dalyvis.
„Stebėti politinius įvykius priimančioje šalyje yra normali pagrindinių diplomato pareigų dalis“, – sakė ministerija.
Lenkijos užsienio ministerija dėl sprendimo išsiųsti jos diplomatą iškvietė pasiaiškinti Rusijos ambasadorių Sergejų Andrejevą.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel irgi pasmerkė Europos diplomatų išsiuntimą ir pavadino jį „nepagrįstu“.
„Mūsų nuomone, šie išsiuntimai yra nepagrįsti. Manome, kad tai yra dar vienas šiuo metu stebimas aspektas, pagal kurį Rusija yra labai nutolusi nuo įstatymo viršenybės“, – sakė ji.
Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas anksčiau sakė, jog šis Maskvos žingsnis „neliks be atsako“.
Prie smerkiančiųjų Maskvos sprendimą prisidėjo ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.
„Kalbant apie Navalno reikalą, aš griežčiausiais būdais smerkiu tai, kas vyko nuo pradžios iki pabaigos, nuo jo apnuodijimo iki šios dienos Rusijos sprendimo išsiųsti Vokietijos, Lenkijos ir Švedijos diplomatus“, – sakė E.Macronas po derybų su A.Merkel vaizdo ryšiu.