„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Rusija įteisins nusikaltimus be bausmės

Rusijos Valstybės Dūmoje deputatų Pavelo Krašeninikovo ir Andrejaus Kartapolovo bei senatoriaus Andrejaus Klišo pateiktas įstatymo projektas leidžia atleisti nuo bausmės nemažą dalį nuteistųjų ir kaltinamųjų. Kad būtų atleisti, jiems tereikia savanoriškai sutikti tarnauti kariuomenėje. Tai griauna bausmės neišvengiamumo principą teismui įrodžius nusikalstamą veiką ir daro lygtinio paleidimo institutą beprasmį, teigia nepriklausomo portalo „Agentstvo“ kalbinti teisininkai.
Rusijos kalėjimas
Rusijos kalėjimas / Vida Press nuotr.

Įstatymo projekte numatyta atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės asmenis, kurie pasirašo sutartį su Gynybos ministerija arba yra pašaukti į mobilizaciją. Šiuo tikslu Baudžiamajame kodekse atsiras 78¹ straipsnis, kuris bus taikomas įtariamiesiems, kaltinamiems nesunkių ir vidutinio sunkumo nusikaltimų padarymu, ir 80² straipsnis, kuris bus taikomas nuteistiesiems (nepriklausomai nuo jų sunkumo).

Naujove negalės pasinaudoti asmenys, nuteisti už ekstremizmą, raginimus pažeisti Rusijos Federacijos teritorinį vientisumą, terorizmo pateisinimą, bendradarbiavimą su „nepageidaujama organizacija“ ar seksualinį vaikų išnaudojimą.

Kariauti nusprendę kaliniai bus galutinai atleisti nuo atsakomybės (išnykus teistumui), jei bus apdovanoti valstybiniu apdovanojimu arba atleisti iš tarnybos dėl amžiaus, sveikatos būklės arba pasibaigus karo, karo padėties ar mobilizacijos laikotarpiui.

Toks pat atleidimo nuo bausmės mechanizmas buvo įvestas praėjusiais metais federaliniu įstatymu Nr. 270, tačiau jis buvo taikomas tik tiems asmenims, kurie padarė nusikaltimą arba buvo nuteisti iki dokumento įsigaliojimo, t. y. iki 2023 m. birželio 24 d. Naujasis įstatymo projektas taip pat leis atleisti nuo bausmės tuos, kurie padarė nusikaltimą arba buvo nuteisti po 2023 m. birželio 24 d., portalui „Agentstvo“ sakė advokatė Valerija Vetoškina.

Tą patį pareiškė ir vienas iš įstatymo projekto autorių, parlamento narys P.Krašeninikovas. „Dokumentas [federalinis įstatymas] yra laikino pobūdžio ir taikomas teisiniams santykiams, atsiradusiems iki jo įsigaliojimo [2023 m. birželio 24 d.]. Praktika parodė, kad mechanizmas veikia, siūlomos normos gali būti susistemintos ir įtrauktos į atskirus Baudžiamojo kodekso ir CPK straipsnius“, – sakė jis.

Kaip sakė advokatė Aleksandra Bajeva, naujasis įstatymo projektas išprovokuos žmones daryti nusikaltimus. Su ja sutinka ir advokatas Jevgenijus Smirnovas: „Apie teisingumo atkūrimą ir naujų nusikaltimų prevenciją negali būti nė kalbos, kai nuteistasis bet kada gali išvengti bausmės“.

Įstatymo projektas „visiškai naikina lygtinio paleidimo institutą“, kuris reiškia, kad nuteistasis prieš paleidimą į laisvę būtinai turi atlikti dalį bausmės, sakė J.Smirnovas. Be to, iš nukentėjusiųjų atimama galimybė pateikti teismui savo nuomonę dėl nuteistojo paleidimo anksčiau laiko, kaip tai dabar vyksta lygtinio paleidimo atveju, sakė advokatas.

Dėl karo Ukrainoje iš įkalinimo įstaigų paleisti asmenys grįžę gali vėl nusikalsti. Tik praėjusią savaitę paaiškėjo du tokie atvejai. Rusijos Uljanovsko srityje buvo sulaikytas vyras, kuris grįžo iš karo po to, kai jam buvo suteikta malonė, ir, kaip įtariama, nužudė moterį. O Čiuvašijoje buvo sulaikytas įtariamas kaimiečio žudikas. Vos prieš dvi dienas Užbaikalėje teismas nuteisė kalėti kolonijoje vyrą, kuris nužudė 22 metų merginą. Jis taip pat grįžo iš karo po to, kai jam buvo suteikta malonė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“