Rusija JAV sankcijas vadina „ekonominiu karu“

Rusijos ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas trečiadienį pavadino naujas JAV sankcijas jo šalies atžvilgiu „tikru ekonominiu karu“ Maskvai ir teigė, kad šis amerikiečių sprendimas sugriovė visas viltis pataisyti dvišalius santykius bei pademonstravo prezidento Donaldo Trumpo „visišką silpnumą ... pačiu gėdingiausiu būdu“.
Dmitrijus Medvedevas
Dmitrijus Medvedevas sankcijas vadina „ekonominiu karu“ / „Scanpix“ nuotr.

JAV prezidentas trečiadienį pasirašė įstatymų leidėjų patvirtintą naujų sankcijų Rusijai, Iranui ir Šiaurės Korėjai paketą, pasiduodamas spaudimui šalies viduje ir sumažindamas galimybes pagerinti Vašingtono santykius su Maskva.

D.Medvedevas perspėjo, kad toks amerikiečių žingsnis turės „pasekmių“. Visų pirma „viltims pagerinti mūsų santykius su naująja JAV administracija atėjo galas“, pareiškė jis.

„Antra, tai yra tikro ekonominio karo paskelbimas Rusijai“, – parašė ministras pirmininkas savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

Jis taip pat pareiškė, kad JAV prezidento „D.Trumpo administracija pademonstravo savo visišką silpnumą perduodama vykdomąsias galias Kongresui pačiu gėdingiausiu būdu“.

Jis taip pat pareiškė, kad JAV prezidento „D.Trumpo administracija pademonstravo savo visišką silpnumą perduodama vykdomąsias galias Kongresui pačiu gėdingiausiu būdu“.

D.Trumpas įstatymą pasirašė už uždarų durų, o nepasitenkinimas juo buvo akivaizdus respublikono pareiškime, kuriame jis pavadino tą teisės aktą „labai klaidingu“.

„Skubėdamas priimti šį įstatymą, Kongresas į jį įtraukė keletą aiškiai Konstitucijai prieštaraujančių nuostatų“, – pareiškė jis, turėdamas galvoje ir iš jo atimtus įgaliojimus „derėtis“ su Rusija.

„Sukūriau išties puikią daugybės milijardų dolerių vertės kompaniją. Tai sudaro gana didelę dalį priežasties, kodėl mane išrinko. Būdamas prezidentas galiu sudaryti daug geresnių susitarimų su užsienio šalimis nei Kongresas“, – tvirtino D.Trumpas.

Naujausios priemonės nutaikytos daugiausiai į Rusijos energetikos sektorių. Vašingtonas galės sankcijomis bausti kompanijas, prisidedančias prie rusų dujotiekių vystymo, ir nustatyti tam tikrų draudimų kai kuriems rusiškų ginklų eksportuotojams.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Iranas taip pat piktai sureagavo į naująsias sankcijas ir tvirtino, kad jos pažeidžia susitarimą su galingosiomis šalimis dėl Teherano branduolinės programos ir kad šiitiška respublika imsis atsakomųjų priemonių.

Trečiadienį priimtame sankcijų pakete numatyta nuostata, pagal kurią iš D.Trumpo atimama galimybė atšaukti baudžiamąsias priemones Maskvai. Minėtas punktas buvo įtrauktas į įstatymo projektą, nes tiek respublikonų, tiek demokratų kongresmenai žino, kad jų prezidentas palankiai vertina Rusijos vadovą Vladimirą Putiną.

„Mūsų Konstitucijos autoriai užsienio reikalus atidavė į prezidento rankas. Šis įstatymas įrodys, koks išmintingas yra tas pasirinkimas“, – savo pareiškime sakė JAV lyderis.

Savo ruožtu prezidentui atsikirto respublikonų senatorius Johnas McCainas: „Mūsų Konstitucijos autoriai padarė Kongresą ir Prezidentą lygiateisėmis valdžios šakomis. Šis įstatymas jau įrodė, koks išmintingas yra tas pasirinkimas.“

„Tikiuosi, kad prezidentas taip pat atvirai kalbės apie Rusijos agresiją kaip ir apie šį įstatymą“, – pridūrė jis.

Rusijos kišimasis

JAV sankcijomis siekia nubausti Kremlių už galimą kišimąsi į 2016-ųjų prezidento rinkimus bei Krymo pusiasalio aneksiją 2014-aisiais.

D.Trumpas teigė, kad norėtų patvirtinti tik kai kuriuos įstatymo punktus, tačiau nurodė, kad jis įsigalios visas.

D.Trumpas: „Pasirašau šį įsakymą nacionalinės vienybės labui. Jis demonstruoja Amerikos žmonių norą, kad Rusija imtųsi žingsnių gerinti santykius su Jungtinėmis Valstijomis.“

Baltieji rūmai prieš prezidentui pasirašant įstatymą sakė, kad jis „išsamiai ir pagarbiai apsvarstys“ Kongreso pasiūlymą.

„Pasirašau šį įsakymą nacionalinės vienybės labui. Jis demonstruoja Amerikos žmonių norą, kad Rusija imtųsi žingsnių gerinti santykius su Jungtinėmis Valstijomis“, – pareiškė D.Trumpas.

JAV vadovas įstatymo projektą gavo dar penktadienį popiet, bet delsė jį pasirašyti iki trečiadienio.

Dėl tokio jo delsimo imta spėlioti, kad D.Trumpas gali jį vetuoti ar pamėginti atidėti sankcijas, kurioms Senate pritarta 98 balsais prieš du.

Kadangi prezidentas galiausiai įstatymą pasirašė, jam pavyko išvengti gėdos, nes Kongresas turėjo teisę jo nepritarimo nepaisyti.

Maskva savo ruožtu dar praėjusią savaitę atsakė į amerikiečių sankcijas ir liepė, kad Vašingtonas iki rugsėjo 1-osios savo diplomatinių atstovybių darbuotojų skaičių sumažintų iki 455 žmonių. Tai yra, jų turi likti tiek pat, kiek Jungtinėse Valstijose dirba Rusijos diplomatinio korpuso darbuotojų ir jų pagalbininkų.

Kremlius pareiškė, kad nutarta imtis atsakomųjų priemonių ir nebelaukti oficialaus D.Trumpo pritarimo šiam įstatymui, nes jį priėmus JAV Senate, klausimas yra faktiškai išspręstas.

Visgi pastarasis pareiškimas nebuvo tokio kategoriško tono kaip kiek vakarykštė užsienio reikalų ministerijos žinutė ar D.Medvedevo pranešimas feisbuke.

Rusijos URM: „Jau anksčiau parodėme, kad į priešiškus veiksmus mūsų atžvilgiu neliks neatsakyta... ir mes akivaizdžiai turime teisę imtis atsakomųjų veiksmų.“

Rusijos URM teigė, kad sankcijos Maskvai sukėlė grėsmę pasauliniam stabilumui. Rusų diplomatai pavadino jas „pavojinga“ ir „trumparegiška“ politika.

„Jau anksčiau parodėme, kad į priešiškus veiksmus mūsų atžvilgiu neliks neatsakyta... ir mes akivaizdžiai turime teisę imtis atsakomųjų veiksmų“, – pareiškė Rusijos URM.

JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas sakė savaitgalį susitiksiąs su Rusijos diplomatijos vadovu Sergejumi Lavrovu. Visgi jis neatmetė galimybės, kad Maskvos ir Vašingtono santykiai gali pablogėti.

R.Tillersono teigimu, JAV Kongreso sprendimas paskelbti naujų sankcijų Maskvai „sudėtingesnėmis“ pavertė pastangas užmegzti su ja šiltesnius santykius.

„Scanpix“/AP nuotr./JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas
„Scanpix“/AP nuotr./JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas

Jau kelis mėnesius JAV vykdo tyrimą dėl galimų D.Trumpo patarėjų ryšių su Kremliumi. JAV žvalgybos teigimu, Rusija slapta bandė pakreipti pernai lapkritį vykusius rinkimus respublikono naudai.

JAV prezidentas, savo kampanijos metu ne kartą sakęs, kad nori geresnių santykių su Maskva, tokius jo komandai metamus kaltinimus kategoriškai neigia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis