Rusijos gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas nurodė, kad kariuomenė esą turi „įrodymų, liudijančių apie tiesioginį Britanijos dalyvavimą organizuojant šią provokaciją Rytų Gutoje“.
Jis tvirtino, kad Didžioji Britanija liepė savanoriškai civilinės gynybos organizacijai „Baltieji šalmai“ (White Helmets), teikiančiai pagalbą sukilėlių kontroliuojamuose regionuose, surežisuoti cheminę ataką Dumos mieste.
Londonas darė „didelį spaudimą“ šiai organizacijai, teigė I.Konašenkovas.
Anot jo, išpuolis buvo surežisuotas balandžio 7-ąją – būtent tą dieną, kai Sirijos vyriausybės pajėgos vykdė karinę operaciją. Ja buvo atsakyta į ilgą laiką Rytų Gutą kontroliavusios sukilėlių grupuotės „Jaish al-Islam“ Damasko apšaudymus, vykusius nuo balandžio 3 iki 6 dienos, tvirtino ministerijos atstovas.
Rusija nesyk kaltino sukilėlius surežisavus ar platinus gandus apie chemines atakas, tačiau teiginys, kad prie to prisidėjo JK iki šiol nebuvo girdėtas.
Tokį pareiškimą Maskva padarė Londonui apkaltinus ją praėjusį mėnesį nervus paralyžiuojančia medžiaga apnuodijus buvusį dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją pietiniame Anglijos mieste Solsberyje.
Kovą Rusijos kariuomenės Vyriausiasis štabas perspėjo, kad sukilėliai planuoja surengti Rytų Gutoje „provokaciją“, per kurią moterys ir vaikai vaidintų cheminės atakos aukas.
Prezidentas Vladimiras Putinas vėliau užsiminė apie šį pareiškimą, balandžio 4 dieną tvirtinęs, jog Rusija turi „nepaneigiamų įrodymų“, kad sukilėliai planavo surengti ataką panaudojant „nuodingų medžiagų“.
Rusija: Vakarai suinteresuoti tik nuversti B.al Assadą
Rusija taip pat kaltina Vakarus teturint vienintelį tikslą Sirijoje – nuversti jos vyriausybę, ir ragino JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos lyderius susilaikyti nuo karinių veiksmų šioje pilietinio karo nuniokotoje valstybėje.
„Ir toliau stebime pavojingą karinį pasiruošimą neteisėtam jėgos panaudojimui prieš suverenią valstybę“, – Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai sakė Rusijos ambasadorius prie JT Vasilijus Nebenzia.
Jungtinės Valstijos konsultuojasi su Britanija ir Prancūzija dėl bendro karinio atsako į ataką Dumoje, per kurią šeštadienį, medikų duomenimis, žuvo mažiausiai 40 žmonių.
Tačiau V.Nebenzia pareiškė, kad jų tikslas yra nuversti Sirijos prezidentą Basharą al Assadą.
„Vienintelis dalykas, kuriuo jie suinteresuoti, yra nuversti Sirijos vyriausybę ir atgrasyti, sulaikyti Rusijos Federaciją“, – tvirtino diplomatas.
Britų diplomatė: tai „keistas“ ir „akivaizdus melas“
Didžiosios Britanijos ambasadorė prie Jungtinių Tautų Karen Pierce penktadienį pareiškė, kad Rusijos kariuomenės tvirtinimai, esą numanoma cheminė ataka Sirijos Rytų Gutos regione praėjusią savaitę buvo surengta gavus nurodymų iš Londono, yra „keistas“ ir „akivaizdus melas“.
K.Pierce sakė norinti „kategoriškai pareikšti, kad Britanija niekaip nėra įsipainiojusi ir niekada neįsipainiotų į cheminio ginklo panaudojimą“.
„Tai yra groteskiška“, – žurnalistams po neeilinio JT Saugumo Tarybos posėdžio sakė K.Pierce.
„Tai pati prasčiausia Rusijos propagandos mašinos paleista išgalvota žinia, kokią tik esame matę“, – sakė britų diplomatė JT.
JAV ambasadorė: privalome veikti, bet neskubinti sprendimo dėl Sirijos
Tuo tarpu JAV ambasadorė prie Jungtinių Tautų Nikki Haley penktadienį pareiškė, kad nereikėtų skubinti karinių veiksmų Sirijoje, bet „atitinkamu momentu reikia kažką daryti“.
„Tokie sprendimai kaip šis neturi būti skubinami“, – sakė N.Haley žurnalistams ir pridūrė, kad per skubėjimą padaroma klaidų.
N.Haley kalbėjo prieš Rusijos iniciatyva rengiamą JT Saugumo Tarybos susirinkimą dėl JAV vadovaujamų karinių veiksmų Sirijoje grėsmės.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas analizuoja visą turimą informaciją ir imasi priemonių, kad būtų išvengta bet kokių nepageidaujamų pasekmių, sakė ji.
„Mes turime žinoti, kad esama įrodymų, ir mes turime žinoti, kad imamės visų būtinų atsargumo priemonių, jeigu imsimės veiksmų“, – kalbėjo ambasadorė.
JAV, Prancūzijos ir Britanijos ekspertų atliktų atskirų tyrimų išvados patvirtino, kad šeštadienį sukilėlių kontroliuojamoje Dumoje buvo įvykdyta cheminė ataka, sakė N.Haley.
N.Haley teigimu, D.Trumpas vis dar nenusprendė, ar imsis veiksmų Sirijoje.
„Mūsų prezidentas dar nepriėmė sprendimo dėl galimų veiksmų Sirijoje“, – sakė ji JT Saugumo Tarybos susirinkime.
Jungtinės Valstijos konsultuojasi su Britanija ir Prancūzija dėl bendro karinio atsako į ataką Dumoje, per kurią šeštadienį, medikų duomenimis, žuvo mažiausiai 40 žmonių.
„Tačiau jei JAV ir jų sąjungininkės nuspręs veikti Sirijoje, tai bus principo, dėl kurio visi sutariame, gynimas“, – pažymėjo N.Haley, dar pridūrusi, kad užsiminė apie tarptautinio principo nenaudoti cheminio ginklo gynimą.
Tuo tarpu Jungtinių Tautų vadovas penktadienį perspėjo, kad auganti įtampa tarp pasaulio galybių gali privesti prie „įsisiautėjusios karinės eskalacijos“ Sirijoje.
JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas paragino JT Saugumo Tarybą „veikti atsakingai šiomis pavojingomis aplinkybėmis“.