„Mūsų nuomone, Turkijos vadovybė peržengė leistinumo ribą ir rizikuoja nuvesti Turkiją į sunkiausią situaciją, ir ilgalaikių nacionalinių interesų požiūriu ir padėties regione požiūriu“, – sakė S.Lavrovas.
„Rusijos Federacijos vadovybė priėmė sprendimą pristabdyti bevizį režimą, kuris šiuo metu galioja tarp Rusijos ir Turkijos Respublikos, – pasakė S.Lavrovas per spaudos konferenciją Maskvoje po susitikimo su Sirijos užsienio reikalų ministru Walidu Muallemu. – Šis sprendimas įsigalios nuo 2016-ųjų sausio 1 dienos“.
S.Lavrovas nurodė, kad „šiais metais daugiau kaip 200 Rusijos piliečių buvo deportuota iš Turkijos, kai turkų pareigūnai demaskavo jų neteisėtą veiklą“.
„Nepaisant atitinkamo susitarimo, tik septynis kartus iš 200 Rusija buvo iš anksto informuota apie jų deportavimą, – sakė S.Lavrovas. – Daugiausia atvejų minėtieji asmenys buvo deportuojami, apeinant Rusiją, ir išsiunčiami į kitas šalis, taip pat į valstybes, kurių politika Rusijos atžvilgiu yra nedraugiška“.
Rusija ir Turkija susitarimą dėl bevizio režimo buvo pasirašiusios 2010 metų gegužės 12 dieną Ankaroje; jis įsigaliojo 2011-ųjų balandžio 16 dieną.
Rengia sankcijas ir kaltina amerikiečius
Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas ketvirtadienį buvo įpareigotas parengti Rusijos sankcijų Turkijai planą, į kurį turėtų būti įtrauktas ir turistinių srautų mažinimas.
Taip pat sugriežtinta turkiškų prekių ir produktų patikra. Skelbiama, kad bus peržiūrėti ir bendri Rusijos bei Turkijos statybų projektai.
Šias sankcijas išprovokavo antradienį Turkijos naikintuvų numuštas Rusijos bomobonešis Su-24. Kremlius dėl šio incidento žeria kaltinimus Ankarai, o ši deklaruoja, kad Rusijos pilotai neatsakė į turkų šaukinius bei pažeidė šios šalies oro erdvę.
Tuo metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad Maskva buvo pateikusi Jungtinėms Valstijoms išankstinę informaciją apie savo lėktuvo, kuris buvo numuštas Turkijos prie sienos su Sirija, maršrutą.
„Amerikos pusė, vadovaujanti koalicijai, kuriai priklauso Turkija, žinojo mūsų lėktuvų skrydžių padėtį ir laiką, o mums buvo smogta kaip tik toje vietoje ir tuo laiku“, – V.Putinas sakė Kremliuje..
„Kalbant apie tai, kad mūsų lėktuvų neva neatpažino Turkijos oro pajėgos – to negali būti, neįmanoma, – pridūrė jis. – Visa tai nesąmonės, atsikalbinėjimai.“ V.Putinas pabrėžė, kad ant Rusijos lėktuvų „yra atpažinimo ženklai, ir jie gerai matomi“.
„Mūsų nuomone, kad yra veikianti koalicija, o Turkija – šios koalicijos narė, kuri privalėjo žinoti, kad ten dirba būtent Rusijos aviacija. Kokia gi dar? – tęsė jis. – Na, o jeigu jie būtų sužinoję, kad tai amerikiečių lėktuvas, ar būtų smūgę Amerikos (lėktuvui)?“