„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 04 16 /19:39

Rusija pusmečiui uždarys kai kurias Juodosios jūros akvatorijas, planus smerkia ES ir NATO

Maskva iki spalio pabaigos ribos užsienio karinių ir valstybinių laivų navigaciją tam tikrose Juodosios jūros dalyse, penktadienį pranešė rusų žiniasklaida, o šį žingsnį netrukus pasmerkė Ukraina, Europos Sąjunga ir NATO.

Pastarosiomis savaitėmis tarp Rusijos ir Ukrainos bei jos sąjungininkų Vakaruose dar labiau išaugo įtampa, atsinaujinus kautynėms tarp ukrainiečių kariuomenės ir prorusiškų separatistų Rytų Ukrainoje.

Rusija dislokavo savo karius prie Ukrainos šiaurinės ir rytinės sienų, taip pat Krymo pusiasalyje, kurį Maskva aneksavo 2014 metais. Be to, Rusija šią savaitę surengė karinių jūrų pajėgų pratybas Juodojoje jūroje.

„Nuo balandžio 24 dienos 21 val. iki spalio 31 dienos 21 val. bus stabdomas užsienio karinių laivų ir kitų valstybinių laivų judėjimas Rusijos Federacijos teritorinėje jūroje“, – nurodoma Gynybos ministerijos pareiškime, kurį citavo valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Suvaržymai palies vakarinį Krymo smaigalį, pusiasalio pietinę pakrantę nuo Sevastopolio iki Hurzufo ir netoli Opuckio gamtos draustinio esantį „stačiakampį“ prie Kerčės pusiasalio krantų.

Vienas aukšto rango ES pareigūnas pavadino šį Rusijos žingsnį „labai neraminančiu įvykiu“.

Šis žingsnis prieštarauja laisvo jūrų kirtimo normoms ir tarptautinei teisei ir padidina įtampą dėl „karinių pajėgų telkimo kitoje Rusijos sienos su Ukraina pusėje“, tas pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP.

Auganti įtampa

Minimas pareigūnas pridūrė, kad šie apribojimai padidins įtampą, nes Rusija „imasi vienašališkų priemonių tarptautinėje erdvėje“.

NATO savo ruožtu penktadienį pareiškė, kad Rusijos planai blokuoti Juodosios jūros dalis būtų „nepateisinami“, ir paragino Maskvą „užtikrinti laisvą prieigą prie Ukrainos uostų Azovo jūroje ir leisti laivybos laisvę“.

Rusijos „tebesitęsiantis Krymo, Juodosios ir Azovo jūrų militarizavimas yra papildomos grėsmės Ukrainos nepriklausomybei ir kenkia platesnio regiono stabilumui“, sakoma NATO vadovo Jenso Stoltenbergo atstovės pranešime.

Viena iš ribojimų paveiktų akvatorijų yra netoli Kerčės sąsiaurio, jungiančio Juodąją jūrą su Azovo jūra ir turinčio didžiulę svarbą grūdų ir plieno eksportui iš Ukrainos.

Kerčės sąsiauris 2018 metais tapo konfrontacijos scena, Rusijai ten sulaikius tris ukrainiečių laivus dėl numanomo jos teritorinių vandenų pažeidimo.

VIDEO: Rusija telkia karius prie Ukrainos sienos: ar yra ko baimintis?

Ukrainos laivai galėjo laisvai plaukioti Kerčės sąsiauryje iki 2014 metų, kai Maskva, aneksavusi Krymą, perėmė visišką šio vandens kelio kontrolę.

2018 metais Maskva virš sąsiaurio atidarė brangiai atsiėjusį 19 km ilgio tiltą, jungiantį Krymą su žemynine Rusija.

Ukrainiečių užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį kaip „Ukrainos suverenių teisių uzurpaciją“ pasmerkė Rusijos planus įvesti laivybos ribojimus, apie kuriuos anksčiau šią savaitę buvo pranešta nepateikiant detalių.

Ministerija taip pat pabrėžė, kad pagal Jungtinių Tautų Jūrų teisės konvenciją „Rusija neturi nei trukdyti, nei stabdyti tranzito per tarptautinį sąsiaurį į Azovo jūros uostus“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs