Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rusija ruošia kilpą Vakarams: chaoso apimtoje Libijoje dislokuoja raketas ir pajėgas

Jungtinės Karalystės (JK) žvalgybos vadai įspėjo premjerę Theresą May, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas siekia chaoso apimtą Libiją paversti „naująja Sirija“ ir pakenkti Vakarams, praneša „The Sun“.
Libijos kovotojai fronto linijoje prieš „Islamo valstybės“ džihadistus
Libijos kovotojai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„The Sun“ žiniomis, Th.May buvo įspėta, kad Rusija į Libiją siunčia raketas ir pajėgas.

VIDEO: Aštuoneri konflikto Sirijoje metai: ką kare veikia užsienio jėgos?

Portalo žiniomis, žvalgybos vadai įspėjo, kad pagrindinis Maskvos tikslas – perimti didžiausio nelegalios migracijos į Europą maršruto kontrolę.

„The Sun“ šaltinio teigimu, rytinėje Libijos dalyje jau yra dešimtys Rusijos karinės žvalgybos tarnybos (GRU) ir Rusijos specialiųjų dalinių „Specnaz“ pareigūnų. Esą jie čia vykdo apmokymus.

Pakrantės miestuose Tobruke ir Bengazyje jau veikia dvi Rusijos karinės bazės. Jos veikia po privačios karinės kompanijos „Wagner“ priedanga. Įtariama, kad šios kompanijos kovotojai dalyvauja konfliktuose Sirijoje bei Rytų Ukrainoje.

Manoma, kad Libijoje buvo dislokuotos priešlaivinės raketos „Kalibr“ ir priešlėktuvinės gynybos sistemos S-300.

Kremlius remia galingą de facto Libijos kariuomenės vadą generolą Khalifa Haftarą. Jo vadovaujama Libijos nacionalinė armija kontroliuoja rytinę šalies dalį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Generolas Khalifa Haftaras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Generolas Khalifa Haftaras

Šaltinio teigimu, jei Maskva perims Libijos pakrantės kontrolę, tikėtina, kad Europą gali užplūsti per Viduržemio jūrą persikeliančių migrantų banga.

„Tai, ką Putinas daro Libijoje, anksčiau darė Sirijoje ir Kryme“, – pridūrė šaltinis.

„Jis mato nekontroliuojamą erdvę ir pasinaudoja ja tam, kad Vakarams darytų maksimalią įtaką. Mes esame labai pažeidžiami tiek iš Libijos atvykstančių migrantų, tiek išaugusių naftos kainų atžvilgiu“, – tikino tapatybės nenorėjęs atskleisti aukšto rango pareigūnas.

„Tai – potencialiai katastrofiškas žingsnis, kuris leistų pakenkti Vakarų demokratijai. Tačiau mes dėl to nieko nedarome“, – pridūrė jis.

Šiaurės Afrikos pakrantėje įkurtas Rusijos karinio jūrų laivyno uostas pirmą kartą per pastaruosius dešimtmečius leistų Maskvos laivams veikti vakarinėje Viduržemio jūros dalyje ir galimai keltų grėsmę Gibraltaro sąsiauriui.

Po to, kai „The Sun“ paviešino šią informaciją, JK parlamento nariai paragino Dauning Stritą imtis skubių veiksmų.

Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Tomas Tugendhatas teigė, kad Rusijos siekis konfrontuoti su Vakarais Libijoje jo nestebina.

„Jie neabejotinai bandys išnaudoti migracijos maršrutus Afrikoje“, – tikino jis.

Chaosas Libiją krečia po 2011 metų sukilimo, per kurį buvo nuverstas ir vėliau nužudytas ilgametis diktatorius Muamaras Kadhafi, o konkuruojančios vyriausybės ir kovotojų grupuotės pradėjo kovoti tarpusavyje dėl naftos turtingos šalies kontrolės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais