Rusija sodins į kalėjimą užsieniečius už ryšius su Ukraina

Penktadienį Rusijos Valstybės Dūma pateikė keletą įstatymo projekto dėl karių maišto, kuris buvo priimtas per pirmąjį svarstymą, pataisų. Įstatymo projektas papildytas kitais straipsniais, nustatant atsakomybę užsieniečiams už slaptą bendradarbiavimą su Ukrainos valdžios institucijomis ir organizacijomis, sakė nepriklausomo portalo „Agentstvo“ apklausti teisininkai.
Kalėjimas
Kalėjimas / 123RF.com nuotr.

Iš pradžių liepos mėn. vyriausybės pateiktame įstatymo projekte buvo numatyta tik diferencijuota atsakomybė už ginkluotą sukilimą, taip pat galimybė išvengti atsakomybės pagal šį straipsnį, jei kaltinamasis iš anksto pranešė apie maištą arba užkirto kelią maišto žalai. Dabar už dalyvavimą maište baudžiama nuo 12 iki 20 metų pataisos kolonijoje. Rugsėjo mėn. įstatymo projektas buvo priimtas per pirmąjį svarstymą. Antrajam deputatai Vasilijus Piskariovas ir Otari Aršba jį pakeitė.

Keletas įstatymo projekto pakeitimų susiję su užsieniečiais ir asmenimis be pilietybės – dabar jiems, kaip ir rusams, gresia atsakomybė už slaptą bendradarbiavimą su kitomis valstybėmis, užsienio ir tarptautinėmis organizacijomis, nukreiptą prieš Rusijos saugumą (nuo 3 iki 8 metų pataisos kolonijoje). Jei užsieniečiai teikia finansinę, logistinę ar konsultacinę pagalbą užsienio struktūroms, jie gali būti nubausti nuo 10 iki 15 metų laisvės atėmimo bausme pataisos darbų kolonijoje.

Su šiuo klausimu susijęs komitetas jau rekomendavo priimti naujus pakeitimus. Dūmos sesija, kurioje jie bus svarstomi, vyks gruodžio 11 d.

Teisininkas Jevgenijus Smirnovas paaiškino, kad įstatymo projekte siūloma suvienodinti šalyje esančių rusų ir užsieniečių pareigą „būti lojaliems“ Rusijai, išplečiant straipsnio dėl konfidencialaus bendradarbiavimo taikymą ir pastariesiems. Anksčiau pagal šį straipsnį rusai buvo įkalinami už lankstinukų klijavimą, aukas, fotografavimą užsienio tinklaraščiams ir dalyvavimą rengiant užrašus užsienio žiniasklaidai, išvardijo J.Smirnovas.

Naujajame įstatymo projekte taip pat patikslinama „priešininko“ sąvoka – kita valstybė, užsienio ar tarptautinė organizacija, kariniu požiūriu priešiška Rusijai, sakė teisininkė Valerija Vetoškina. Pasak jos, dabar „pereiti į priešo pusę“ galima net ir nedalyvaujant kare, tiesiog savanoriškai bendradarbiaujant su „priešo“ valdžios institucijomis ar kitomis organizacijomis.

Nuo šiol „perėjimu į priešo pusę“ gali būti laikoma „bet kokia pagalba priešo institucijoms, jei ji sąmoningai nukreipta prieš Rusijos saugumą“, „teoriškai net ir žurnalistinė veikla“, sakė OVD-Info teisininkė Eva Levenberg. J.Smirnovas mano, kad Ukrainos valstybinių įstaigų informacijos platinimas taip pat atitinka „perėjimo į priešo pusę“ sąvoką. Pavojų kelia ir pervedimai Ukrainos labdaros organizacijoms.

Pagal naująjį įstatymo projektą užsienietis gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, net jei jis „padarė nusikaltimą“ užsienyje, bet vėliau atvyko į Rusiją, sakė J.Smirnovas.

Kol kas, sprendžiant iš įstatymo projekto, į „priešo“ sąvoką patenka tik Ukraina. „Jei įstatymo projektą apibūdintume dviem sakiniais, jis reiškia atsakomybės įvedimą užsieniečiams Rusijoje ir atsakomybės išplėtimą praktiškai už bet kokį bendradarbiavimą su Ukraina“, – kalbėjo J.Smirnovas.

Jei Vakarų šalys įves karinį kontingentą į Ukrainą (apie tai šiuo metu diskutuojama), jos taip pat gali patekti į „priešo“ sąvoką, pastebėjo teisininkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai