Tuo metu, kai karas Ukrainoje blogina santykius tarp daugelio ES sostinių ir Maskvos, Vengrija, smarkiai priklausoma nuo Rusijos tiekiamų gamtinių dujų, priešingai – džiaugiasi suartėjimu su Kremliumi.
„Dalijamės su Vengrijos vyriausybe nusiteikimu plėtoti konstruktyvų dialogą, kartu realizuoti planuojamus didelio masto investicinius projektus“, – V.Putinas sakė per ceremoniją Kremliuje, kurios metu Vengrijos naujasis ambasadorius ir kelių kitų šalių pasiuntiniai įteikė skiriamuosius raštus.
„Dalijamės su Vengrijos vyriausybe nusiteikimu plėtoti konstruktyvų dialogą, kartu realizuoti planuojamus didelio masto investicinius projektus“, – V.Putinas sakė per ceremoniją Kremliuje, kurios metu Vengrijos naujasis ambasadorius ir kelių kitų šalių pasiuntiniai įteikė skiriamuosius raštus.
Pasak prezidento, Rusija laiko Budapeštą vienu iš svarbiausių politikos, prekybos ir ekonomikos partnerių.
Vienas aukšto rango Vengrijos pareigūnas trečiadienį sakė naujienų agentūrai „Reuters“, kad jo šalis pasiruošusi ateinančiais metais pradėti tiesti Rusijos palaikomo dujotiekio „South Stream“ atkarpą savo teritorijoje.
Tuo tarpu Briuselis ir Vašingtonas, paskelbę sankcijas Rusijos piliečiams ir verslo įmonėms dėl karo Ukrainoje, sako, kad tas vamzdynas padidins Rytų Europos priklausomybę nuo Kremliaus kontroliuojamų energetikos išteklių. Jie nerimauja, kad Budapešto palaikymas tam projektui yra ženklas, jog Vengrija slenka į Rusijos įtakos zoną.
Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto taip pat buvo nusiteikęs optimistiškai po trečiadienį Maskvoje vykusių derybų su Rusijos diplomatijos vadovu Sergejumi Lavrovu, ragindamas atkurti pragmatišką, abipusiai naudingą bendradarbiavimą tarp Europos ir Rusijos.
P.Szijjarto pabrėžė, kad „South Stream“ padės padidinti energetinį saugumą Vidurio ir Rytų Europoje.
Maskvos pagyrimai
Vakarų šalys paskelbė sankcijas Rusijai po to, kai Maskva kovą okupavo Krymą, o vėliau jas dar labiau sugriežtino dėl Kremliaus palaikymo prorusiškiems smogikams Rytų Ukrainoje. Budapeštas sakė palaikysiantis sankcijas ir Ukrainos suverenumą.
Tačiau Vengrija liovėsi pumpavusi dujas Ukrainai, kurios padėjo Kijevui apeiti Rusijos vykdomą blokadą, taip pat pasirašė 10 mlrd. eurų (34,5 mlrd. litų) vertės sutartį dėl Rusijos suprojektuotos atominės jėgainės statybos.
Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas sako nesiekiantis grąžinti savo šalies į Maskvos įtakos zoną.
Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas sako nesiekiantis grąžinti savo šalies į Maskvos įtakos zoną. Jis tvirtina, kad laikosi pragmatiško požiūrio, o Rusija yra pagrindinė Vengrijos prekybos partnerė už 28 nares turinčios Europos Sąjungos (ES) ribų.
„Mūsų bendras uždavinys – užkirsti kelią Europos suskaldymui ir išvengti padėties, kurioje būtume varžovai, o ne sąjungininkai Europoje“, – pabrėžė P.Szijjarto.
S.Lavrovas sakė, kad bet kuriai šaliai būtų protinga laikyti „savo nacionalinius interesus pačiais svarbiausiais“, girdamas Vengriją, kad ji nesilaiko „rusofobiškos“ politikos, kurią esą vykdo ES ir NATO.