„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Rusija sutiks su teismo sprendimu dėl Beslano kompensacijos

Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimas, kuriuo kritikuojami Rusijos veiksmai per šimtų gyvybių pareikalavusią Beslano apsiaustį, nebus ginčijamas, trečiadienį paskelbė Rusijos teisingumo ministerija.
Beslano tragedijos aukų memorialas
Beslano tragedijos aukų memorialas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Balandžio mėnesį EŽTT nustatė, kad Rusija padarė „didelių klaidų“, reaguodama į Beslano mokyklos apsiaustį 2004 metais, per kurią žuvo 330 žmonių, tarp jų – 186 vaikai.

Teismas nurodė Rusijai sumokėti iš viso 3 mln. eurų kompensaciją 409 išgyvenusiems įkaitams ir žuvusiųjų artimiesiems.

Tuo metu Kremlius reagavo piktai, sakė, kad šis sprendimas yra „visiškai nepriimtinas“, ir užginčijo jį, nurodydamas, kad kelios Teismo išvados yra „neparemtos“.

Tačiau šią savaitę Teismas atmetė pretenziją, tuo iš esmės galutinai įtvirtindamas sprendimą, su kuriuo Maskva trečiadienį sutiko.

Teisingumo ministerijos pareiškime sakoma, kad Teismo sprendimas dabar „laikomas įsigaliojusiu“, ir pažymima, kad daugiau skundų nebus teikiama.

Padaryta nepakankamai

Savo ankstesniame sprendime EŽTT nurodė, jog Rusijos pareigūnai nepakankamai stengėsi užkirsti kelią apsiausčiai, nors turėjo „pakankamai konkrečios informacijos“ apie užpuolikų planus.

Be to, Teismo nuomone, „saugumo pajėgų panaudota letali jėga“ padidino žuvusių įkaitų skaičių.

Rusija įrodinėjo, kad apsiausties aplinkybes „reikėjo nuodugniau ir proporcingiau ištirti“, ir sakė, kad EŽTT sprendimas galėtų „sukurti problemų užkertant kelią teroro aktams“.

Čečėnų kovotojai, reikalavę, kad Maskva išvestų pajėgas iš Čečėnijos, 2004 metų rugsėjo 1 dieną atakavo Beslano Šiaurės Osetijoje mokyklą ir užminavę sporto salę, laikė joje 1 100 žmonių, tarp jų – 800 vaikų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Beslano tragedijos įkaitų vadavimo operacija
AFP/„Scanpix“ nuotr./Beslano tragedijos įkaitų vadavimo operacija

Po tris dienas trukusių derybų pastate pasigirdę sprogimai paskatino saugumo pajėgas šturmuoti mokyklą.

Įkaitų ir jų giminaičių advokatas Michailas Trepaškinas antradienį sakė, kad jo klientai nėra patenkinti EŽTT sprendimu, nes jame nurodoma „neadekvati“ kompensacija.

Beslano mokyklos apsiaustis buvo viena iš virtinės brutalių atakų, kurias Rusija patyrė praėjusio amžiaus pabaigoje ir šio šimtmečio pradžioje, ir kurias paskatino karinis konfliktas Čečėnijoje, iš separatistinio sukilimo transformavęsis į islamistinę kampaniją.

Tuo laikotarpiu Čečėnijoje įvyko du separatistiniai karai, bet regioną geležiniu kumščiu pradėjus valdyti Ramzanui Kadyrovui, smurtas ten buvo nuslopintas.

Musulmoniškas Rusijos Šiaurės Kaukazas yra vienas regionų, iš kurių dalyvauti kovos veiksmuose Irake bei Sirijoje atvyksta daugiausiai užsienio džihadistų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų